برای ساختن خانه‌ های ایمن همه دست به کار شویم

برای ساختن خانه‌ های خوب و ایمن باید همه دست‌ اندرکاران صنعت ساختمان همکاری کرده و مردم نیز بدانند که داشتن خانه‌ های ایمن و منطبق با آیین‌ نامه‌های ساختمانی حق آنان است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مسعود حق لطفی با اعلام این موضع، گفت: در سال‌ های گذشته با توجه به زلزله‌های شدیدی که در کشور رخ داده آیین‌ نامه‌ها به‌ روزرسانی و سخت‌گیرانه‌تر شده‌اند.

وی افزود: این اتفاقات موجب ارتقای وضعیت ساخت و ساز در کشور طی سال‌های گذشته شده است.

حق لطفی با اشاره به سطح عملکرد ساختمان‌ها و طراحی آن‌ها بر مبنای زلزله طرح، گفت: در زلزله کرمانشاه سازه و اسکلت ساختمان‌ها فرو نریخته و آوار نشده‌اند و بیشتر نماها، دیوارها و قطعات الحاقی دچار آسیب شده‌اند که در این موارد هم در آیین‌ نامه‌ها مربوطه مفصل مورد تأکید قرار گرفته است.

مدیرکل راه و شهرسازی با بیان اینکه با نظام‌ مهندسی و شهرداری قزوین روندی در حال طی شدن است که طی آن لازم اجرایی جزییات اجرای نماها مورد تأکید قرار می‌گیرد، عنوان کرد: سازندگان و مهندسان هر چه می‌سازند باید مقررات و ضوابط مربوط به آن را رعایت کنند.

رئیس شورای هماهنگی مدیران راه و شهرسازی در خصوص بناهای روستایی گفت: در این خصوص بنیاد مسکن اعتبارات ویژه‌ای را لحاظ کرده و اقدامات گسترده‌ای را در دستور کار قرار داده و ساختمان‌ هایی که تازه احداث شده‌اند از وضعیت مناسبی برخوردارند.

حق لطفی بیان کرد: بر اساس ماده ۳۵ قانون نظام‌ مهندسی کنترل ساختمان و دستورالعمل مربوط اداره کل راه و شهرسازی موظف است به صورت موردی، سرزده و یا در صورت اخذ شکایت در حدود ۳ الی ۵ درصد ساختمان‌های استان را نظارت عالیه کند.

وی در پایان افزود: که این موضوع از سال ۹۱ در استان قزوین اجرایی شده و در این رابطه در سال ۹۱-۱۷درصد، ۹۲-۱۵ درصد، ۹۳-۱۲ درصد، ۹۴-۱۴ درصد، ۹۵-۲۷ درصد، ۹۶ تا کنون ۳۰ درصد نظارت عالیه انجام شده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000