با اعلام بخشنامه بانک مرکزی صورت گرفت

انسداد مسیر انحرافی سپرده ها

بانک مرکزی در یک بخشنامه، تصدی گری بانک ها در صندوق های سرمایه گذاری را ممنوع کرده تا با اجرایی کردن این سیاست، مسیر انحرافی سپرده ها را مسدود کند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، این فرصتی است برای بانک های ضابطه مند که با ایجاد فضای رقابتی به تجهیز منابع مبادرت ورزند.

بانک مرکزی در یک بخشنامه اعلام کرد که بر اساس مصوبه هیات مدیره سازمان بورس، صدور واحد های سرمایه گذاری برای صندوق های سرمایه گذاری از طریق شعب بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی ممنوع شده است. بنابراین از این پس، بانک ها و موسسات اعتباری مجاز به تصدی سمت رکن مدیر ثبت در صندوق های سرمایه گذاری نیستند و باید در صندوق های سرمایه گذاری که سمت رکن مدیر ثبات را دارا بودند، اقدامات فوری را برای واگذاری به سایر اشخاص اتخاذ کنند.
این بخش نامه در بخش دیگری، بانک ها و موسسات اعتباری را از ارایه خدمات به صندوق های سرمایه گذاری به شکل ارایه فرم‌های مربوط به متقاضیان و صدور واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های مذکور و دریافت وجوه از اشخاص به نفع آن صندوق‌ها در شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری منع کرده است.
با این توضیحات بانک مرکزی خطاب به بانک ها تاکید کرده که «دستورالعمل سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار» مصوب جلسه 12 اردیبهشت سال جاری در شورای پول و اعتبار را به شکل دقیق اجرا کنند. بر این اساس، بانک ها و موسسات اعتباری باید در گام نخست نسبت به واگذاری تمامی سهام شرکت‌های تأمین سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سرمایه‌گذاری که تحت تملک آن بانک یا مؤسسه اعتباری غیربانکی و یا شرکت‌‌های تابعه اقدام کنند. در گام دوم نیز گزارشی از اقدامات انجام گرفته شده را در این رابطه، به مدیریت کل نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری این بانک ارسال کنند.
این دومین اقدام سیاستگذار برای ساماندهی صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در بازار پول است. پیش تر، شورای پول واعتبار با هدف تنظیم بازار پول و کاهش رقابت مخرب نرخ سود بانکی در شهریور ماه سال جاری تصمیم گرفت که نرخ سود بانکی را به ۱۵ درصد کاهش دهد و بانک مرکزی نیز برای اجرای این بخشنامه نظارت ویژه ای را در دستور کار قرار داد که بنا بر اظهارات مقامات بانک مرکزی بانک ها تاکنون برای اجرای این بخشنامه همراهی مناسبی را داشته اند.
اما در این میان صندوق های سرمایه گذاری بانک ها مانعی برای جلوگیری از اجرای مناسب بخشنامه بانک مرکزی بود که با ارایه نرخ سود بالاتر از ۱۵ درصد و با رقم های حدود ۲۰ تا ۲۲ درصد اجرای این بخشنامه را با مشکلاتی مواجه کرده بودند.
برای رفع این مشکل؛ سازمان بورس تاکید کرد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت باید امور را از شعب و بانک‌ها جدا کنند و نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار نیز باید در سپرده‌گذاری صندوق‌ها در بانک‌ها رعایت شود.
سازمان بورس طی بخشنامه‌ای به تمام نهادهای مالی فعال در بورس و اوراق بهادار، شرایط سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت و امکان تضمین یا پیش‌بینی نرخ سود توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری را اصلاح کرد .براساس این بخشنامه که ۱۰ آبان ماه سال جاری ابلاغ شد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری دیگر نمی‌توانند در اوراق خارج از بورس سرمایه‌گذاری کنند، همچنین صندوق‌های با درآمد ثابت از تضمین سود و صندوق‌های سرمایه‌گذاری از تضمین و پیش‌بینی سود منع شدند.
صندوق های سرمایه گذاری فعال از تاریخ ابلاغ این مصوبه به رعایت مفاد این ابلاغیه و اصلاح شرایط خود هستند علاوه بر این از تاریخ ابلاغ، بررسی درخواست‌های تمدید فعالیت افزایش سقف واحدهای سرمایه‌گذاری و سایر تغییرات صندوق‌های سرمایه‌گذاری منوط به احراز شرایط این مصوبه و رعایت سایر قوانین خواهد بود.
با اقدام های صورت گرفته به نظر می رسد که مسیر کوچ سپرده بانک های قانون مند به صندوق های با درآمد ثابت مسدود شده است. بر این اساس، شرایط برای سپرده گذاری در تمام بانک ها به شکل قابل رقابت در بازار پول تبدیل شده، این در حالی بود که در گذشته، به دلیل ارائه نرخ سود بالا توسط صندوق های با درآمد ثابت، بانک های ضابطه مند، با مشکل خروج سپرده ها دست و پنجه نرم می کردند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000