جزئیات بودجه ۷۸۰۰ میلیاردی اشتغال در حوزه مسکن

در برنامه پیش‌ بینی شده برای بازار مسکن در بودجه سال آینده با سرمایه‌گذاری حدود ۷۸۳۸ میلیارد تومانی حدود ۳۰۰ هزار شغل ایجاد می‌شود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا به نقل از خبرگزاری ایسنا، بخشی از برنامه ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار شغل در سال 97 به حوزه مسکن اختصاص دارد که قرار است در کنار اشتغال‌زایی به سمت بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده نیز حرکتی صورت گیرد.

دولت در بودجه سال آتی حدود ۳۲۷ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در نظر گرفته که از این رقم تا بیش از ۷۸۰۰ میلیارد تومان در بخش تامین و بازسازی مسکن هزینه خواهد شد. حدود ۳۶۰۰ میلیارد تومان از این رقم از محل تسهیلات بانکی و منابع صندوق توسعه ملی و همچنین ۴۲۳۸ میلیارد تومان از محل وجوه اداره شد، یارانه سود تسهیلات و کمک‌های بلاعوض تامین می‌شود.

برنامه اشتغال بودجه سال 97 در حوزه مسکن در دو حوزه اجرایی می‌شود. در این بین کمک به احیای بافت‌های فرسوده در ۱۰۰ هزار واحد مسکونی به ایجاد ۲۴۰ هزار شغل منتهی خواهد شد. از سوی دیگر پیش‌ بینی شده تا ۶۰ هزار شغل دیگر از راه کمک به تامین مسکن روستایی و اجتماعی ایجاد شود که ۵۰ هزار واحد مسکونی شهری و ۵۰ هزار واحد مسکونی روستایی را در برمی‌گیرد.

برای حمایت از مسکن در بخش روستایی قرار است که تسهیلاتی با نرخ حدود 5 درصد و با متوسط ۱۹ میلیون تومان پرداخت شود. برای مسکن در بخش اجتماعی و حمایتی نیز نرخ سود تسهیلات 5 درصدی است که در چهار بخش تسهیلات پرداخت خواهد شد. متوسط مبلغ تسهیلات برای ساخت مسکن ملکی و خرید (مسکن حمایتی) ۴۰ میلیون تومان، متوسط مبلغ تسهیلات برای ساخت مسکن اجتماعی و استیجاری ۵۰ میلیون تومان، مبلغ کمک اجاره ماهیانه ۳۰۰ هزار تومان و تسهیلات قرض‌ الحسنه ودیعه مسکن 7 میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

در مجموع اهداف لایحه بودجه سال آینده برای احیای بافت‌های فرسوده در 5 بخش انجام می شود؛ کمک به مردم برای بازسازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده، بازسازی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۰، ایجاد ۲۴۰ هزار شغل، کمک به رونق مسکن و ارتقای سرانه فضای عمومی در مناطق هدف تا ۳۵ درصد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000