در گفتگو با جودی مطرح شد:

تشریح آخرین وضعیت احداث و بازسازی واحدهای‌ مسکونی زلزله‌ زده در کرمانشاه

هفته آینده تامین اعتبار مرحله دوم بازسازی و احداث واحدهای مسکونی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه توسط هیات ‌وزیران در دولت تصویب می‌شود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مجید جودی مدیرکل دفتر بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، آخرین روند احداث، بازسازی و همچنین واحدهای تعمیری، واحدهای مسکونی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه را تشریح کرد.

جودی با اعلام این مطلب که روند بازسازی‌ها چند هفته‌ای است که آغاز شده ، گفت: تا کنون با کمک بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۲۹ هزار و ۸۸۱ نفر به بانک معرفی شده‌اند که ۱۵ هزار و ۶۶۶ نفر هم عقد قرارداد کرده و تسهیلات به حساب‌هایشان واریز شده است.

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در رابطه با پیشرفت کار در روستاهای استان کرمانشاه نیز، گفت: کار پی‌کنی و پی‌ریزی نزدیک به ۳ هزار واحد شروع شده و بالغ بر ۱۵۰ واحد مسکونی، اسکلت ساختمان‌های خود را بالا برده‌اند و کارها به خوبی پیش می‌رود. در مورد واحدهای تعمیری، ۹ هزار و ۵۴۴ واحد مسکونی تعمیری عملیات تعمیر واحدهای خود را آغاز کرده اند که انشاء الله بسیاری از چادرها با آغاز تعمیرات و سرعت گرفتن آن به اتمام خواهد رسید.

جودی افزود: در حال حاضر، مشکلی که در سرعت بخشیدن به روند کار وجود دارد به بانک‌ها مرتبط است. بانک‌ها با امکاناتی که قبل از زلزله داشتند در حال خدمات‌رسانی هستند و همین موضوع نیز روند پیشرفت کار را با کندی مواجه کرده است. بانک‌ها نیز باید مانند بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که از استان‌های مختلف و سراسر کشور اقدام به انجام کارها از طریق ستادهای معین کرده است شعبه های خود و همچنین روند امدادرسانی به مناطق زلزله‌زده استان، سرعت دهد.

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب‌ اسلامی با تاکید بر اینکه در چند هفته گذشته، روند عقد قرارداد با مردم تسریع شده، گفت: در حال حاضر نزدیک به ۳۰ هزار نفر را به بانک معرفی کردیم نزدیک به ۱۶ هزار نفر موفق شده اند و بیش از ۱۴ هزار نفر هنوز در صف انتظار هستند. این نشان می دهد بانک های عامل که در منطقه در حال پرداخت تسهیلات هستند از نظر تشکیلات و نیروی انسانی ضعف دارند. البته قول داده‌اند که از استان‌های دیگر به استان کرمانشاه کمک‌های ویژه‌ای در این‌ باره صورت بگیرد.

جودی ادامه داد: برآوردهای اولیه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، احداث ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی و ۱۵ هزار واحد تعمیری بود. اما هم اکنون و در طی ماه‌های متوالی با کار کارشناسی که انجام دادیم عملا این میزان افزایش یافته و هم اکنون هم در واحدهای احداثی و هم در واحدهای تعمیری میزان به دو برابر افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: لازمه ادامه فعالیت بنیاد مسکن منوط به این است که اعتبارات بانکی بر اساس مصوبه اولیه دولت است نیاز شدید به مصوبه تکمیلی داریم که این موضوع حدود یک ماه گذشته به هیات دولت اعلام شد و منتظریم که دولت در این مورد مهم تصمیم‌گیری کند و اعتبارات مرحله دوم را نیز ابلاغ کند تا روند بازسازی با سرعت پیش برود.

این مقام مسئول که هم‌ اکنون در کرمانشاه به سر می‌برد، افزود: این طور که قول داده‌اند هفته آینده توسط هیات وزیران در دولت، تامین اعتبار مرحله دوم بازسازی و احداث واحدهای مسکونی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه تصویب می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود بخش عمده‌ای از افراد زلزله‌زده همچنان در چادر به سر می‌برند، ضمن نفی مطلب فوق، گفت: در روستاها، بالغ بر ۹ هزار و ۵۰۰ واحد کانکس توزیع کرده‌ایم و از طریق قرارگاه خاتم الانبیاء توسط پیمانکار مجرب در مناطق زلزله زده روستایی کرمانشاه نصب شده است. همچنین بالغ بر ۲هزار کانکس اهدایی در مناطق روستایی توزیع شد.

جودی تصریح کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به افراد و خانوارهایی کانکس می‌دهد که واحدهای مسکونی آنها ۱۰۰ درصد تخریب شده اند. واحدهای تعمیری باید بیایند تسهیلات خود را بگیرند و واحدهای خود را تعمیر کنند. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به واحدهای تعمیری کانکسی نمی‌دهد. ما هیچ واحد احداثی در روستاها که ۱۰۰ درصد تخریب شده باشد نداریم که بدون کانکس باشد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000