مدیرکل دفتر برنامه‌ ریزی و اقتصاد مسکن تشریح کرد؛

ثبت ۱۹ هزار معامله مسکن و آپارتمان در دی‌ ماه ۹۶

پیش‌ بینی من از بازار مسکن، عدم افزایش شدید قیمت‌ ها و رشد معاملات با شیب ملایم است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علی چگینی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، درباره آخرین وضعیت بازار مسکن و پیش‌ بینی آینده پیش‌ روی این بازار براساس سایر متغیرها به ارایه نکاتی پرداخت.

چگینی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته به دلیل شرایط اقتصادی کشور همچون تغییرات قیمت نفت، وضعیت اقتصاد جهانی، رکود اقتصاد داخلی، تحریم و ...، مسکن دچار رکود بود، از رونق تدریجی و ملایم آن خبر داد و گفت: از تابستان سال جاری تا کنون، شاهد رونق بازار معاملات مسکن هستیم که البته این شرایط نیز تابع شرایط رشد اقتصادی کشور بود.در این بازار، معاملات در سطح قابل‌ قبولی می‌ماند. تداوم این شرایط در بازار مسکن به تحولات سایر بازارها همچون بازار ارز در وهله­ اول، بازار بورس و همچنین طلا وابسته است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن ادامه داد: از تابستان سال جاری در تهران به عنوان شهر پیشتاز، تعداد معاملات رشد داشت که این رشد معاملات با افزایش ملایم قیمت‌ها و البته کمتر از نرخ تورم همراه بود و این شرایط تا هم‌ اکنون نیز ادامه یافت. در ماه­ های آذر و دی به ترتیب ۴ و ۳ درصد قمیت‌ها افزایش یافتند و این افزایش همراه با افزایش معاملات بود.

چگینی یادآور شد: در دی ماه سال جاری بالغ بر ۱۹ هزار معامله مسکن و آپارتمان در شهر تهران ثبت شد که با توجه به دوران رکودی که در آن قرار داشتیم، رکورد خوبی است و حاکی از رونق تدریجی در بازار مسکن است.

وی خاطر نشان کرد تعداد بیشترین و کمترین معامله ثبت شده در سال های گذشته بین ۲۳ تا ۵ هزار در نوسان بوده است که بیشترین آن در شرایط افزایش ناگهانی قیمت‌ها در دولت دهم به وقوع پیوست و بعد از آن نیز شاهد رکود در این بازار بودیم که خوشبختانه در ماه‌های آتی و از تابستان وارد رونق تدریجی بازار مسکن شده­‌ایم.

چگینی روند تدریجی و افزایشی معاملات را مثبت ارزیابی کرد و میزان معاملات را از تابستان که از ۱۳ هزار معامله ثبت شده بود تا دی ماه که به ۱۹ هزار معامله رسید قابل توجه دانست.

وی گفت: اگر روند معاملات را دنبال کنیم، شاهد خواهیم بود که تعداد معاملات از ۱۳ هزار معامله در تابستان به ۱۶ هزار و در نهایت به ۱۹ هزار معامله رسیده که به معنای رونق معاملات در بازار مسکن است و به صورت تدریجی رخ داده است، بنابراین می­ تواند حاکی از بهبود شرایط در این بازار باشد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن خاطر نشان کرد: معاملات بازار مسکن در دی ماه سال جاری نسبت به دی‌ ماه سال گذشته ۱۵ درصد افزایش قیمت داشته است. همچنین رونق بازار معاملات در ۱۰ ماهه سال ۹۶ نسبت به ۱۰ ماهه سال ۹۵ در حدود ۸.۲ درصد رشد را تجربه کرده است که این میزان، قابل‌ ملاحظه است.

وی با تاکید بر این مطلب که قیمت مسکن باید در حد معقولی باشد تا انگیزه برای سرمایه‌گذار و تولید‌ کننده در این بازار ایجاد کند، گفت: اگر قیمت مسکن همواره رو به نزول باشد، تولید مسکن جدید بسیار کند خواهد شد و به دنبال آن با ورود تقاضاهای جدید، شوک قیمتی ناگهانی و ناهنجاری ایجاد می‌شود. اما اگر ملایمتی در افزایش قیمت‌ها باشد و به دنبال آن تعادلی بین قیمت و تورم و سایر شاخص ها وجود داشته باشد، همواره تعادل در بازار مسکن وجود خواهد داشت.

چگینی با تاکید بر این مطلب که سیاست گذاران کلان مسکن، طرفدار افزایش قیمت‌ها نیستند، گفت: به لحاظ شاخص‌های تولید و اشتغال باید در حد معقولی افزایش قیمت‌ها را داشته باشیم. زیرا سبب می‌شود تا سرمایه­‌گذاران، علاقمند به اخذ پروانه ساختمانی شوند. افزایش پروانه ساختمانی نیز به معنای افزایش تقاضای ساخت و ساز است. آمار پروانه‌های ساختمانی نشان می‌دهد در تهران در بازه ۱۰ ماهه تعداد پروانه‌های ساختمانی صادره ۵.۴ درصد رشد داشته و در سایر مناطق شهری در بازه ۶ ماهه این رشد حدود ۳.۴ درصد بوده است. بنابراین رشد پروانه‌ها یعنی رشد ساخت و ساز و رشد کسب و کار در حوزه مسکن و ساختمان.

وی یادآور شد: ادامه این فرآیند سبب می‌شود تا فعالیت در زنجیره پایین بخش مسکن شکل بگیرد. زیرا زمانی که پروانه‌های ساختمانی افزایش می‌یابد تقاضا برای ساخت و ساز و به تبع آن تقاضا برای محصولات پایین دستی ساخت و ساز مسکن افزایش یافته و به دنبال آن در سالهای آتی نیز تقاضا برای محصولات بالادستی همچون محصولات مورد نیاز برای خانوارها افزایش خواهد یافت. بنابراین گردش مالی در این بخش افزایش می‌یابد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000