دو خواسته آخوندی از روحانی

وزیر راه و شهرسازی از رئیس جمهور خواست، زمینه دو اقدام بانکی در بافت فرسوده برای تسهیل خرید مسکن توسط خانه اولی ها را فراهم کند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن –هیبنا، عباس آخوندی که امروز میزبان رئیس جمهور در وزارت راه و شهرسازی برای اجرای برنامه بازآفرینی شهری بود، از حسن روحانی خواست شرایطی را فراهم کند تا نرخ سود تسهیلات خرید مسکن یکم در بافت فرسوده از 8 درصد فعلی به 6 درصد و طول دوره انتظار برای دریافت تسهیلات نیز از 12 ماه فعلی به 10 ماه کاهش پیدا کند.
در حال حاضر در صندوق پس انداز مسکن، فرمول سپرده گذاری به شکل هر 6 ماه معادل یک برابر مبلغ پس انداز است به این صورت که اگر فردی حداقل مبلغ سپرده گذاری لازم برای پرداخت تسهیلات بعد از یک سال پس انداز را در صندوق سپرده گذاری کند، بعد از یک سال (دو دوره 6 ماهه) می تواند معادل دو برابر اصل سپرده، تسهیلات دریافت کند. وزیر راه و شهرسازی از رئیس جمهور درخواست کرد، امکان بهبود این مدل به شکل پرداخت یک برابر مبلغ سپرده بعد از هر 5 ماه را فراهم کند.
آخوندی خواسته خود از رئیس جمهور را اینطور بیان کرد: تا کنون تعداد سپرده‌گذاران در این صندوق به بیش از ۳۶۲ هزار فقره رسیده‌ است. ما امروز از جنابعالی استدعا داریم تا به عنوان آغاز طرح عظیم باز‌آفرینی شهری در مقیاس بزرگ، دستور فرمایید دو اقدام تسهیل‌کننده در اختیار مردم قرار گیرد. یکی آنکه نرخ سود از ۸ درصد به ۶ درصد کاهش یابد و دیگری نیز مدت هر یک دوره توقف (سپرده گذاری در صندوق) از ۶ ماه به ۵ ماه کاهش یابد. در حال حاضر نرخ تسهیلات رسمی بانک‌ها ۱۸ است که در عمل با هزینه‌های جانبی آن بیش از این می‌باشد. با این پیشنهاد این نرخ به کمتر از یک‌ سوم کاهش می‌یابد که امتیاز کم‌نظیری است و موجب کاهش اقساط بازپرداختی نیز می‌شود که برای گیرندگان تسهیلات بیسار مهم ‌است.
وزیر راه و شهرسازی درباره برنامه بازآفرینی شهری که وزارت راه و شهرسازی تهیه کرده است، گفت:‌ ما براین باوریم که شهرها بیش از آنکه یک مجموعه‌ کالبدی باشند، یک سازمان اجتماعی، با هویت مشخص و شبکه‌های درونی خود می‌باشند. بنابراین، سیاست بنیادین ما توانمند ساختن این سازمان اجتماعی در شکل جمعی و انفرادی آن است. در شکل جمعی، بازگشت به هویت ایران‌ شهری سیاست فرا روی ما است و در شکل انفرادی آن، توانمندسازی ساکنان در بازآفرینی زندگی خود اعم از سکونت‌گاه، کسب ‌و پیشه و روابط اجتماعی مهم‌ترین صورت برنامه است. ساختار شهرهای ایران به عنوان کالبدی برای شبکه‌های اجتماعی خرد در قالب محله‌ها معنی پیدا می‌کنند. محله‌ها ضمن خودبسندگی نسبی، در ارتباط و وابستگی به هم معنی پیدا می‌کنند. بر همین اساس، ما در پیمایشی کلی که از وضع کنونی سکونت‌گاه‌های ناکارآمد داشتیم، آنها را در قالب ۲۷۰۰ محله در ۵۴۳ شهر و در ۱۴۱ هزار هکتار مساحت شهری شناسایی کردیم.
آخوندی در ادامه تصریح کرد: بازآفرینی محله‌های فرسوده به معنی بهبود زندگی بیش از ۶ میلیون خانوار است که اگر حتی ۳ میلیون واحد مسکونی ظرف ۱۰ سال بهسازی یا نوسازی شوند، یکی از بزرگترین برنامه‌های بازآفرینی شهری در تاریخ ایران و حتی در مقیاس بین‌المللی اجرا شده‌ است.
وزیر راه و شهرسازی گفت: ما بر این باوریم که بر اساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر واگذاری کار مردم به مردم و سیاستی که مکررا از سوی رئیس جمهور مبنی بر فعال‌سازی بخش خصوصی اعلام شده و می‌شود، وظیفه‌ دولت در این ارتباط برنامه‌ریزی و فراهم‌آوری بستر کار برای ساکنان، تسهیل‌گران، توسعه‌گران و سازندگان است. بنابراین، اولین تاکید ما بر روی برنامه و برنامه‌ریزی از سوی دولت به جای اجرای پروژه از سوی دولت است.
آخوندی درباره جزئیات برنامه بازآفرینی شهری گفت:‌ در برنامه‌ بازآفرینی شهری به ‌عنوان بزرگترین برنامه‌ توسعه‌ شهری تاریخ ایران، کار به دو برنامه‌ پنج‌ساله تقسیم شده ‌است. در برنامه‌ اول ۱۳۳۴ محله منظور شده ‌است. بنیان برنامه‌ در گام اول، آفرینش مجدد عناصر استخوان‌بندی محله‌ها است. این موضوع بسته به هر محله متفاوت خواهد بود. ممکن است در محله‌ای نوسازی مدرسه و یا مرکز بهداشت مساله‌ اصلی باشد و در محله‌ دیگر احداث ورزش‌گاه بتواند، این نقش کلیدی را ایفا کند و به همین ترتیب در محل های مسجد، تکیه و یا بازارگاه و یا نوسازی ساختمان‌های باارزش معماری محله‌ها که یادآور خاطرات جمعی و هویت ساکنان است بتواند راهگشا باشد. در کنار این، متناسب‌سازی زندگی با دوران معاصر و دسترسی ساکنان به خدمات زیربنایی و روبنایی جدید و همچنین بازگشایی معابر و توسعه‌ خدمات محله‌ای گام‌های نخستین است که باید در برنامه‌ بازآفرینی مورد توجه قرار گیرد.
وزیر راه و شهرسازی خطاب به رئیس جمهور افزود: در تجربه‌های اولیه‌ای که در این ارتباط داشته‌ایم به‌ خوبی دریافته‌ایم که با کمترین اقدام در جهت احیای هویت و استخوان‌بندی محله‌ها، استقبال گسترده‌ای از سوی ساکنان صورت می‌گیرد و با اتفاق‌های خوبی روبرو می‌‍‌شویم که هیچ‌گاه پیش از آن، انتظار آن را نداشتیم. در این ارتباط نمونه‌های مختلفی در شهرهای ایران چون بوشهر، نایین، اصفهان، یزد، تبریز و دیگر شهرها داریم. ما این موارد را در پنج برنامه شامل توسعه‌ امکانات و خدمات روبنایی، ارتقای زیرساخت‌ها، بهسازی و ارتقای فضاهای شهری، تهیه طرح‌های بازآفرینی محله‌ها و ارتقای توانمندی‌های اقتصادی و ظرفیت سازی اجتماعی در مقیاس شهری و محله‌ای تنظیم کرده‌ایم. تمام این برنامه‌ها بر اساس قانون به تصویب ستاد بازآفرینی رسیده و بامسئولان قانونی ارائه خدمات هماهنگی شده‌است. برای این‌کار، پیش بینی ما نیاز به ۷۵ هزار میلیارد تومان اعتبار ظرف پنج سال است. نکته بسیار مهم این است که بخش عمده‌ای از این مبالغ هم‌اکنون نیز در بودجه دستگاه‌های اجرایی مربوط پیش‌بینی شده‌ است.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود، بر توسعه ای شدن بانک مسکن برای پشتیبانی از برنامه بازآفرینی شهری تاکید کرد و گفت: برای نوسازی ۳ میلیون واحد ظرف 10 سال داشتتن یک بانک توسعه‌ای مسکن که بتواند سیاست‌های دولت در این بخش را پشتیبانی کند ضروری است. خوشبختانه این موضوع در مجمع عمومی بانک مسکن در سال جاری به‌تصویب رسید و می‌تواند کمک مؤثری به اجرای سیاست‌های دولت کند. از سوی دیگر، توجه داشته‌ باشیم که قاعدتا چون بازآفرینی در این محله‌ها بر بستر یک شهر موجود است، کار به‌ صورت منبت‌کاری و جزءبه‌جزء صورت می‌گیرد و نمی‌توان انتظار اجرای پروژه‌های بزرگ مقیاس چند هزار واحدی را داشت. از قضا، به‌گمان ما، این نقطه‌ قوت این طرح است که افراد با هر توانایی‌ای می‌توانند در بازآفرینی مشارکت داشته‌ باشند. برنامه‌ ‌بنیادین ما بر توانمندسازی ساکنان و هم‌چنین حمایت از کسانی که این محله‌ها را برای سکونت انتخاب می‌کنند می‌باشد.
وزیر راه و شهرسازی همچنین از رئیس جمهور خواست دستور تسریع در بررسی پیش نویس حمایت مالی از توسعه گران که توسط بانک مسکن و بانک مرکزی تهیه شده است را در شورای پول و اعتبار صادر کند. توسعه‌گران در مشارکت با اراضی دولتی و همچنین ساکنان امکان ایجاد ارزش افزوده بر روی املاک و اراضی دولت و ساکنان را دارند.
آخوندی در پایان گفت: با توجه به اینکه برای احداث هر مسکونی ۲.۵ نفر منابع انسانی نیاز است، برآورد ما این است که این برنامه می‌تواند اشتغالی برابر بیش از ۲۵۰ هزار نفر ایجاد کند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000