نبض مثبت ساخت و ساز کشور

تعداد واحد مسکونی در پروانه های صادر شده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری های کشور در نیمه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته معادل 1.3 درصد افزایش یافت.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، در نیمه نخست سال جاری تعداد 162 هزار و 909 واحد مسکونی در پروانه های صادر شده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری های کشور پیش ­بینی شده است که نسبت به نیمه اول سال گذشته حدود 1.3 درصد افزایش یافت. متوسط تعداد واحد مسکونی در هر پروانه احداث ساختمان 2.7 واحد بوده است. ثبت این شاخص علاوه بر تشریح توقف روند کاهشی صدور پروانه ­های ساختمانی، از خروج بازار ساخت‌ و‌ ساز از دوره رکود خبر می‌دهد.

بر اساس بررسی ­های مرکز آمار ایران، تعداد 60 هزار و 43 پروانه احداث ساختمان توسط شهرداری ­های کشور در نیمه اول امسال صادر شده که نسبت به نیمه اول سال گذشته حدود 4.6 درصد رشد داشته است.

مجموع مساحت زیربنا در پروانه­ های صادر شده برای احداث ساختمان در شش ماهه نخست سال 96 نیز حدود 0.1 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است. بررسی­ ها نشان می­ دهد متوسط مساحت زیربنا در این پروانه ­ها معادل 499 مترمربع بوده است.

گزارش مرکز آمار ایران حاکی از آن است که روند صدور پروانه­ های ساختمانی در پایتخت نیز صعودی بوده است.

در نیمه اول سال جاری، تعداد 33 هزار و 703 واحد مسکونی در پروانه ­های صادر شده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری تهران، پیش بینی شده است که نسبت به نیمه اول سال گذشته حدود 2.8 درصد افزایش یافته است. متوسط تعداد واحد مسکونی برای هر یک از پروانه ها 6.9 واحد بوده است.

همچنین تعداد 4 هزار و 904 پروانه احداث ساختمان توسط شهرداری تهران در نیمه اول سال جاری صادر شده که نسبت به نیمه اول سال گذشته حدود 17.9 رشد کرده است.

مجموع مساحت زیربنا در پروانه های احداث ساختمان صادر شده از سوی شهرداری تهران در نیمه اول سال 96 نسبت به نیمه اول سال گذشته حدود 12.9 درصد کاهش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، کارنامه یک چرخه کامل رونق-رکود در بازار ساخت و ساز مسکن شهر تهران مشخص می‌کند: در فاصله سال ۹۲ تا ابتدای ۹۶ که بازه زمانی اوج رونق تا اوج رکود ساختمانی در پایتخت محسوب می‌شود، میانگین تیراژ ساخت مسکن از نزدیک ۲۱هزار واحد مسکونی در ماه به ۵ هزار واحد تنزل پیدا کرد اما اکنون این رقم رو به بهبود گذاشته است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000