جزئیات روش‌های تامین مالی گروه سرمایه گذاری مسکن

پیش فروش واحدها، دریافت تسهیلات بانکی، افزایش سرمایه و تاسیس صندوق های زمین و ساختمان به عنوان 4 ابزار مهم تامین مالی گروه سرمایه گذاری مسکن فعال شده اند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، سرمایه گذاری و تامین مالی در واقع مکمل یکدیگرند به این ترتیب که برای هر سرمایه گذاری باید منابع مالی تامین شود. تامین مالی باید متناسب با پروژه، صنعت و به موقع باشد. دو فاکتوری که در صورت عدم وجود، فعالیت عملیاتی صنعت را با مشکل رو به رو خواهند ساخت.

در مسائل مالی شرکتی، همواره مدیران به دنبال بهترین روش تامین مالی هستند به نحوی که حداقل هزینه تامین مالی به سهامداران و مالکان بنگاه اقتصادی تحمیل شود. در کنار تامین مالی مناسب، تامین مالی به موقع نیز در صنعت ساختمان مهم و حیاتی است.

در صورتی که یک پروژه از جنبه های ابعاد بازار و فنی مطلوب باشد، عدم اجرای به موقع می تواند منجر به افزایش تفاوت فاحش در عملکرد نسبت به برنامه اولیه شود.

در این راستا با هدف تامین مالی به موقع و مناسب، تامین منابع مالی گروه سرمایه گذاری مسکن از طریق روش های زیر انجام می شود.

یکی از روش های تامین مالی گروه توسط پیش فروش واحدهاست. یکی از بهترین روش های تامین مالی در صنعت ساختمان پیش فروش واحدهای احداثی است. این روش در کنار تحقق هدف اصلی تعریف و احداث پروژه ساختمانی، به عنوان یک روش تامین مالی محسوب می شود.

این روش مزایای دیگری از جمله کاهش ریسک عرضه تمامی واحدهای ساختمانی پس از اتمام پروژه را نیز به همراه دارد. با پیش فروش واحدهای ساختمانی در زمان ساخت، واحدهای پروژه در مدت زمان بیشتری عرضه خواهد شد. البته هر روش تامین مالی در کنار مزایا، معایبی را نیز به همراه خواهد داشت.

علاوه بر روش مالی مذکور، اخذ تسهیلات بانکی نیز یکی دیگر از روش های تامین مالی گروه سرمایه گذاری مسکن است. متداول ترین روش تامین مالی در هر صنعتی، اخذ تسهیلات بانکی است. در کشور ما همواره سیستم بانکی بیشترین نقش در تامین مالی بنگاه های اقتصادی را به عهده داشته است.

در این خصوص صنعت ساختمان نیز مستثنی نبوده و از این مدل بهره برده است. همان گونه که مطرح شد تامین مالی باید مطابق با جریان نقدی پروژه ها باشد.

یکی از روش های تامین مالی که انطباق کاملی با جریان نقدی این صنعت دارد، تسهیلات ساخت بانک مسکن است. این تسهیلات در زمان ساخت و همزمان با درصد پیشرفت فیزیکی پروژه تزریق شده و پس از ساخت آن بازپرداخت می شود.

همچنین این تسهیلات قابلیت انتقال به خریداران واحدهای ساختمانی را در قالب فروش اقساطی خواهد داشت. در کنار انطباق جریان نقدی، تسهیلات ساخت بانک مسکن کمترین نرخ در میان روش های تامین مالی از محل بدهی را به خود اختصاص داده است.

در این راستا اولویت اول تامین مالی از محل بدهی در مجموعه گروه سرمایه گذاری مسکن، اخذ تسهیلات ساخت بانک مسکن است. در سال مالی 95 یکی از اهداف گروه سرمایه گذاری مسکن دریافت تسهیلات ساخت بانک مسکن برای تمامی پروژه های شرکت های تابعه و جایگزینی تسهیلات گران قیمت سایر بانک ها با تسهیلات بانک مسکن بوده است.

در کنار تامین مالی مبتنی بر بدهی، تامین مالی مبتنی بر سرمایه یکی از روش های تامین مالی بنگاه های اقتصادی به شمار می رود. در سال مالی 95 شرکت های سرمایه گذاری مسکن جنوب، تهران، شمالغرب و پردیس بخشی از منبع مورد نیاز خود را از محل افزایش سرمایه شرکت تامین کردند که جمعا به مبلغ 900 میلیارد ریال می باشد.

گروه سرمایه گذاری مسکن نیز به عنوان سهامدار عمده شرکت های مذکور جهت مشارکت در افزایش سرمایه این شرکت ها، اقدام به افزایش سرمایه به مبلغ 5500 میلیارد ریال کرده است.

در کنار ابزارهای مذکور، صندوق های زمین و ساختمان به عنوان یکی دیگر از روش های تامین مالی از مجرای بازار سرمایه از سال گذشته در دستور کار گروه سرمایه گذاری مسکن قرار گرفت.

در سال مالی 94 پذیره نویسی و اخذ مجوز فعالیت صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان مسکن شمالغرب در فرابورس ایران انجام شد و از طریق آن اجرای پروژه 96 واحد مسکونی در منطقه رشدیه تبریز تامین مالی شد.

در سال مالی 95 تاسیس دو صندوق زمین و ساختمان دیگر نیز عملیاتی شد. اولین صندوق جهت تامین مالی پروژه 144 واحد مسکونی با زیربنای 19 هزار و 837 مترمربع در شهر اراک با نام صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان نارون تاسیس شد.

صندوق دیگر مربوط به پروژه 295 واحد مسکونی با زیربنای 32 هزار و 888 متر مربع در شهر ری است. تاسیس این صندوق نیز با نام صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان نگین شهر ری در سال مالی 95 عملیاتی شد.

استفاده از اوراق مشارکت، اوراق اجاره و سفارش ساخت، استفاده از لیزینگ برای فروش واحدها، تهاتر و مشارکت با اشخاص حقوقی و حقیقی سرمایه گذار از مهمترین ابزارها و روش های تامین مالی برای گروه بوده است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000