معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

تامین اعتبار بازآفرینی شهری با کمک معاونت اقتصادی ریاست جمهوری

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه منابع مالی مورد نیاز برای بازآفرینی شهری تأمین خواهد شد گفت: نوسازی بافت‌های شهری نیازمند تدوین برنامه دقیقی است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبر یبانک مسکن- هیبنا به نقل از فارس، هوشنگ عشایری مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در مراسم انتخاب چهره سال راه و ساختمان با تاکید بر اینکه یکی از برنامه‌های اصلی دولت این است که با کمک کمیته ای در ذیل معاونت اقتصادی ریاست جمهوری منابع مالی مورد نیاز برای بازآفرینی شهری تأمین شود گفت:در سال ۹۷ با ایجاد ابزارهای جدید به این مهم دست خواهیم یافت بنابراین باید اذعان شود که توسعه‌گران نقش کلیدی و اصلی در باز‌آفرینی شهر دارند و انتظار می‌رود فضای مناسبی را برای ورود توسعه‌گران در حوزه بازآفرینی شهری مهیا کنیم.

عشایری ادامه داد: در چند ماهه اخیر سیاست‌ دولت به سمت نوسازی بافت‌های ناکارآمد شهری سوق پیدا کرده بطوریکه در چند ماهه اخیر در تمامی سیاست‌ها بر باز آفرینی شهری تأکید شده و نوسازی این بافت‌ها در اولویت قرار گرفته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تجربه نشان داده که نوسازی بافت‌های شهری نیازمند تدوین برنامه دقیقی است تصریح کرد: در اوایل سال 92 که دولت یازدهم تشکیل شده بود توسعه شهرها باعث شکل‌گیری سکونتگاه‌های غیر رسمی شد و این موضوع سبب شد در ابتدای دولت دوازدهم ستاد ملی بازآفرینی شهری تشکیل شود.

وی افزود:به همین دلیل در ۲۰ سال گذشته اتفاق‌های ناخوشایندی در حوزه بافت‌های ناکارآمد صورت گرفت بطوری که در دهه ۷۰ قانون احیا و بازسازی بافت فرسوده دنبال شد و با ورود به محله‌ها این قانون اجرایی شد.

عشایری با تاکید بر اینکه در دهه ۸۰ به موضوع سکونتگاه‌های غیررسمی ورود کردیم تا از افزایش حاشیه نشینی در شهرها جلوگیری کنیم اظهار داشت:در سال 93 سند احیای بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده تنظیم شد که در راستای این سند ستاد ملی بازآفرینی شهری، استانی و شهرستانی تشکیل شد که نخستین وظیفه این ستاد ترویج واژه بازآفرینی در شهرها بود.

به گفته وی، در چهار سال گذشته اتفاقات بسیار خوبی در دولت یازدهم و دوازدهم رخ داده و ما توانستیم به برنامه تدوین شده بازآفرینی جامه عمل بپوشانیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: طی چند سال گذشته برنامه‌ای تدوین کرده‌ایم که 6 بُعد از این برنامه غیر کالبدی و 3 بُعد آن کالبدی است، به طوری که با تحقق این برنامه‌ها افراد حرفه‌ای و متخصص وارد این حوزه می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه نهاد توسعه گر می‌توانند شهرداری، دولت، سرمایه‌گذار و طراح مسکن باشند و باید در حوزه باز آفرینی شهری ورود پیدا کند، گفت: توسعه‌گر صرفا سازنده نیست، بلکه حلقه اتصال بین تمامی ارگان‌های مدیریت شهری به شمار می‌رود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000