پایان مسکن مهر در سه شهر جدید

بررسی کارنامه پیشرفت فیزیکی مسکن مهر در شهرهای جدید کشور نشان می دهد از مجموع 401 هزار و 629 واحد مسکن مهر که برای 19 شهر جدید کشور پیش بینی شده است تا کنون تعداد 250 هزار و 480 واحد به مرحله افتتاح رسیده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، از مجموع 2 میلیون و 260 هزار واحد مسکونی مهر در کشور، حدود 17 درصد از واحدهای مسکونی این طرح در 19 شهر جدید به تعداد 401 هزار و 629 واحد در حال اجرا است که از این میان شهرهای جدید پرند، پردیس، هشتگرد، گلبهار، فولادشهر، سهند و صدرا نسبت به دیگر شهرهای جدید بیشترین تعداد واحدهای مسکن مهر را به خود اختصاص داده­ اند. بررسی­ ها نشان می­ دهد از مجموع بیش از 401 هزار واحد مسکن مهر در شهرهای جدید، عملیات ساختمانی تعداد 250 هزار و 480 واحد مسکونی تکمیل و به مرحله افتتاح رسیده است.

آخرین گزارش از وضعیت پیشرفت فیزیکی پروژه ­های مسکن مهر در شهرهای جدید بر اساس اطلاعات شرکت عمران شهرهای جدید حاکی از آن است که تاکنون تعداد 193 هزار و 405 واحد مسکونی به مرحله فروش اقساطی رسیده ­اند به این معنی که برای این تعداد از واحدهای مسکن مهر که به متقاضیان تحویل داده شده است کارت قسط تسهیلات بانکی نیز صادر شده است.

وضعیت تسهیلات بانکی و آورده متقاضیان مسکن مهر در شهرهای جدید نیز نشان می­ دهد تاکنون 92 درصد از تسهیلات بانکی مصوب برای واحدهای مسکن مهر در شهرهای جدید کشور به مبلغ 10 هزار و 644 میلیارد و 264 میلیون و 700 هزار تومان متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه­ ها پرداخت شده است. در مجموع با احتساب آورده متقاضیان این واحدها، تاکنون 15 هزار و 328 میلیارد و 21 میلیون تومان برای ساخت و تکمیل واحدهای مسکن مهر در شهرهای جدید هزینه شده است. به این ترتیب، سهم بانک عامل بخش مسکن در تامین مالی طرح مسکن مهر دست کم در شهرهای جدید، دو برابر منابع نقدی تامین شده توسط متقاضیان بوده است.

در مجموع بررسی وضعیت کلی پیشرفت فیزیکی واحدهای مسکن مهر نشان می ­دهد میانگین پیشرفت فیزیکی پروژه­ های مسکن مهر در شهرهای جدید، حدود 88 درصد است.

در این میان یکی از شهرهای جدید اطراف پایتخت که تعداد زیادی از واحدهای مسکن مهر در آن ساخته شده و به دلیل نزدیکی به پایتخت از اهمیت ویژه ­ای برخوردار است شهر جدید پردیس است. کارنامه وضعیت مسکن مهر شهر جدید پردیس نشان می­ دهد تعداد 81 هزار و 750 واحد مسکن مهر برای شهر جدید پردیس پیش­ بینی شده است که از این تعداد تاکنون 24 هزار و 219 واحد به مرحله افتتاح رسیده­ است. علت کم بودن تعداد واحدهای افتتاح شده نسبت به کل پروژه­ های در دست ساخت مسکن مهر در این شهر به جوان بودن طرح در پردیس نسبت به سایر شهرهای جدید کشور برمی گردد. ساخت و سازهای مسکن مهر در شهر جدید پردیس زمانی شروع شد که این نوع پروژه­ ها در سایر شهرهای جدید تقریباً به مراحل نصف هم به لحاظ زمانی و هم به لحاظ ساختمانی رسیده بود.

گزارش آماری از سوی شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید نشان می­ دهد تا کنون 13 هزار و 171 واحد مسکن مهر به مرحله فروش اقساطی رسیده­ اند و همچنان 51 هزار و 208 واحد دیگر در دست ساخت هستند. مطابق با بررسی­ های انجام شده میزان پیشرفت فیزیکی مسکن مهر شهر جدید پردیس حدود 80 درصد است.

مطابق با اعلام شرکت عمران شهرهای جدید، شرط مهم افتتاح واحدهای مسکن مهر در شهرهای جدید دارا بودن سه فاکتور انشعاب آب، برق و گاز است. بنابراین در صورتی که هر یک از واحدها یک یا چند مورد از این سه فاکتور را نداشته باشند به مرحله افتتاح نمی ­رسند.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، پروژه ­های مسکن مهر در شهرهای جدید اندیشه، مهاجران و علوی به پایان رسیده­ است و در شهرهایی همچون پرند، سهند، صدرا، بهارستان، فولادشهر، مجلسی، عالی شهر با پیشرفت فیزیکی بالای 90درصد رو به اتمام هستند. در این میان آنچه در کنار تکمیل واحدهای مسکن مهر مدنظر متولی تکمیل و پیشرفت شهرهای جدید کشور قرار دارد، پیشبرد و جبران عقب­ ماندگی خدمات روبنایی است. به گفته کارشناسان در حال حاضر یکی از دلایل عدم استقبال از سکونت در شهرهای جدید، کمبود سرانه ­های خدماتی و رفاهی است از این رو شرکت عمران شهرهای جدید در دوره فعلی عملیات ساخت تعداد 327 واحد خدماتی در شهرهای جدید با هزینه­ای بالغ بر 500 میلیارد تومان را آغاز کرده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000