ساخت و ساز رشد کرد؛ بازار مصالح ساختمانی رونق گرفت

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از تحولات بازار ساخت و ساز خانه در کشور، پایان رکود ساختمانی را تایید کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن -هیبنا، گزارش تحولات بازار ساخت و ساز آپارتمان در پاییز 96 حاکی از رشد 0.7 درصدی آمار صدور پروانه‌های ساختمانی توسط شهرداری های کل کشور در مقایسه با پاییز 95 است.
اگرچه نشانه‌های اولیه در تایید پایان رکود ساختمانی و پا گذاشتن ساخت و ساز به ابتدای جاده رونق از اوایل سال 96 مشهود و در گزارش‌های قبلی مرکز آمار و بانک مرکزی قابل رصد بود، اما با استمرار ثبت رشد نقطه‌ای مثبت آمار صدور پروانه ساختمانی در پاییز سال 96، بار دیگر خروج از رکود ساختمانی تایید شد.
با این حال آمار پروانه‌های ساختمانی صادر شده در پاییز پارسال نسبت به تابستان افت 18 درصدی داشته است، اما این روند طبیعی ارزیابی می‌شود چرا که فصول بهار و تابستان بهترین زمان برای شروع ساخت و ساز بوده و به همین خاطر اغلب آمار صدور پروانه در نیمه اول سال بیشتر از نیمه دوم سال است. آنچه که مهم و موید خروج ساخت و ساز از رکود است، استمرار رشد مثبت صدور پروانه در سال گذشته، نسبت به مدت مشابه سال 95 است. به بیان دیگر، تغییرات نقطه ای روند سرمایه گذاری ساختمانی و تیراژ صدور پروانه و ساخت واحد مسکونی جدید بیانگر حرکت مثبت است.
آمار پروانه‌های ساختمانی صادر شده از سوی شهرداری‌های سراسر کشور در تابستان 96 نیز حاکی از رشد مثبت 4.5 درصدی در مقایسه با تابستان سال 95 بوده است.
در پاییز سال گذشته 2 هزار و 262 پروانه ساختمانی توسط شهرداری تهران شده برای ساخت حدود 16 هزار و 300 واحد مسکونی صادر شده است که این میزان نسبت به پاییز سال 95 بیش از 14 درصد رشد داشته و البته به دنبال روند طبیعی مورد انتظار، نسبت به تابستان با 14 درصد کاهش همراه بوده است.
همچنین در پاییز پارسال مجوز ساخت 67 هزار و 511 واحد مسکونی در کل کشور از سوی شهرداری‌ها صادر شد که این میزان با ثبت رشد کمتر از یک درصدی نسبت به پاییز 95، حاوی نشانه‌های خروج از رکود ساختمانی است. داده‌های مرکز آمار از تحولات ساخت و ساز در کشور حاکی است، به طور متوسط در هر پروانه ساختمانی مجوز ساخت 2.8 واحد مسکونی صادر شده است.
به گزارش هیبنا، پیش از این نیز در آمار رشد اقتصادی، خروج ساخت و ساز از رکود رهگیری شده بود چراکه بر اساس این گزارش، رشد ارزش افزوده بخش مسکن در نیمه اول سال گذشته، پس از چند سال پیاپی، مثبت اعلام شد.

رونق در بازار مصالح ساختمانی

بر اساس گزارش دیگری که مرکز آمار اخیرا منتشر کرده است، شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی در تهران در تمام فصل‌های سال 96 با افزایش همراه بوده است. همچنین بیشترین تغییرات فصلی مربوط به این شاخص، در فصل تابستان با تورم فصلی 7.3 درصد گزارش شده است.
شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی در شهر تهران در سال 96 با 12.3 درصد افزایش نسبت به سال 95، به عدد 212.1 رسید و این در حالی است که شاخص مذکور در سال 95 معادل 188.9 بوده است.بر این اساس شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی رشد 6.6 درصدی را در پایان سال گذشته ثبت کرد که خود نشانه دیگری برای حرکت بازار مصالح ساختمانی به سمت رونق تحت تاثیر خروج تدریجی ساخت و ساز از رکود است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000