جزئیات اجرای پروژه‌های ناکارآمد شهری توسط بازوی اجرایی بانک مسکن

بانک مسکن با نگاه فرا استانی به نوسازی بافت های ناکارآمد شهری با محوریت بازوی اجرایی خود در عرصه ساخت و ساز، اقدامات اولیه را آغاز کرده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، یکی از مهمترین راهبردهای بانک مسکن در سال جاری مشارکت در نوسازی بافت های ناکارآمد شهری است که این پروژه ها با حمایت بانک مسکن توسط گروه سرمایه گذاری مسکن به عنوان بازوی اجرایی این بانک عملیاتی می شوند.

در همین زمینه بهره‌گیری از سیاست‌‌های حمایتی بهبود کیفیت زندگی به ویژه در بافت‌های ناکارآمد شهری یکی از ماموریت های اصلی بانک مسکن در راستای سیاست های کلان دولت برای احیای این مناطق به شمار می رود.

با همین رویکرد، پروژه‌هایی در نقاط مختلف کشور شناسایی شده است. یکی از محوری ترین پروژه ها، نوسازی یکی از بزرگترین پروژه‌های بافت فرسوده کشور در تبریز است که در زمینی به مساحت 54 هزار مترمربع قرار دارد.

پروژه نوسازی بافت فرسوده تبریز در زمینی به مساحت 54 هزار متر مربع ظرفیت ایجاد بین 1500 تا 2 هزار واحد مسکونی را دارد اما تعداد دقیق واحدهای احداثی و همچنین سایر کاربری­های شهری (غیرمسکونی برای ایجاد و بازآفرینی محله­­ ها) در این زمین بستگی به طراحی پروژه و تهیه طرح مطالعاتی دارد.

انتخاب 2 قطعه زمین در بافت فرسوده شهرهای اردبیل و زنجان و تهیه گزارش های تحلیلی به منظور مطالعه و بررسی ورود به این پروژه ها توسط بازوی اجرایی بانک مسکن در حوزه ساخت و ساز انجام شده است.

در شرق کشور نیز ضمن بهره برداری از پروژه‌های سعادت و رواق و کلنگ زنی پروژه‌های محیا و نارنج در بافت فرسوده اطراف حرم رضوی، دو پروژه با عنوان پروژه‌های لاله و خلیل در قالب مشارکت با شهرداری ثامن مشهد تعریف شده است.

این شرکت همچنین در قم و اراک مذاکره با شهرداری برای ورود به نوسازی پروژه‌های بافت فرسوده را آغاز کرده است؛ علاوه بر این در جنوب کشور نوسازی پروژه ای در بوشهر هدفگذاری شده که در این زمینه گزارش توجیهی ارائه شده است. در عین حال پنج زمین در شیراز برای ورود به نوسازی بافت‌های تاریخی و فرسوده با حمایت بانک مسکن توسط شرکت سرمایه گذاری مسکن از شرکت های تابعه بانک شناسایی شده است. البته در جهت تسهیل در تعریف پروژه نشستی با شهرداری شیراز برگزار شده است.

از آنجایی که بانک مسکن نگاه فرا استانی به نوسازی بافت های ناکارآمد شهری دارد؛ این پروژه ها در استان های مختلف شناسایی و تعریف شده به طوریکه در شمال کشور نیز در استان گیلان 6 قطعه زمین از میان 16 زمین شناسایی و پروژه‌های مشارکتی انتخاب شده است.

در استان اصفهان مذاکرات با شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی برای حضور در فراخوان مربوط به زمینی واقع در منطقه همت آباد اصفهان انجام شده و پس از مذاکره با معاونت معماری شهرسازی شهرداری اصفهان، توافق اولیه جهت حضور در پروژه‌های بافت فرسوده این استان صورت گرفته است.

در منطقه غرب کشور همچنین، ضمن اجرای یک پروژه نوسازی در کرمانشاه با زیربنای 11 هزار و 800 مترمربع و پیشرفت فیزیکی 65 درصدی، مطالعه زمین های پیشنهادی واقع در بافت فرسوده استان همدان آغاز شده است.

بر اساس این گزارش، پنج درصد از مساحت تهران در بافت فرسوده قرار دارد به طوری که 20 درصد از پلاک های مسکونی تهران ، قدیمی و کلنگی هستند و نیاز به بازسازی دارند. همچنین بیش از 2 میلیون نفر از جمعیت تهران و 9 میلیون نفر از جمعیت کل کشور در بافت فرسوده زندگی می کنند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000