پایگاه خبری بانک مسکن از وضعیت صندوق¬های زمین و ساختمان گزارش می دهد؛

ساختمان‌سازی با پول بورسی‌ها

صندوق های زمین و ساختمان با توجه به شفافیتی که در روند اجرا دارند، می توانند جایگزین خوبی برای پیش فروش پروژه های ساختمانی سنگین و بزرگ مقیاس باشند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان که موضوع بند «ه» ماده یک و همچنین ماده ۲ قانون «توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی» مصوب دی ماه سال ۸۸ مجلس شورای اسلامی هستند به منظور حمایت از تولید و عرضه مسکن با استفاده از سازوکار بازار سرمایه شناخته شده اند.
با این حال، از زمان تصویب این قانون تا زمان ایجاد اولین صندوق زمین و ساختمان (۸ شهریور ۹۳) که با حضور وزیران امور اقتصادی و دارایی و راه و شهرسازی پذیره نویسی عمومی اولیه در فرابورس آغاز شد، حدود ۵ سال طول کشید.
صندوق های زمین و ساختمان به عنوان محلی برای جمع آوری سرمایه های خرد مردم در نظر گرفته شده و با توجه به امکان فروش سهام این صندوق ها ـ که با نام واحدهای سرمایه گذاری شناخته می شوند ـ به قیمت های خرد، سرمایه گذار می تواند در پایان مراحل ساخت و ساز و با توجه به افزایش قیمت واحدهای سرمایه گذاری، پس از فروش واحدهای مسکونی، اصل و سود سرمایه خود را دریافت کند.
همچنین سرمایه گذار در صورتی که میزان اصل و سود سرمایه اش به اندازه قیمت واحدهای مسکونی باشد، می تواند مابه ازای اصل و سود سرمایه اش، از واحدهای مسکونی ساخته شده بردارد. ولی باید مانند سایر خریداران واحدهای مسکونی در مزایده فروش واحدها شرکت کنند و واحدهای ساخته شده مستقیما به سرمایه گذار داده نخواهد شد. چون در این صورت حق سایر سرمایه گذارانی که مایل به دریافت واحدهای مسکونی نبوده و خواهان دریافت سود هستند، پایمال خواهد شد.
به طور کلی فرآیند فعالیت شرکت های صندوق زمین و ساختمان، شامل ۴ مرحله اصلی است: ۱. پذیره نویسی و جمع آوری وجوه از سرمایه گذاران، ۲. تخصیص وجوه به پروژه، ۳. فروش واحدهای ساختمانی ۴. اعطای وجوه به دست آمده به سرمایه گذاران.
یکی دیگر از مزایای صندوق های زمین و ساختمان علاوه بر جمع آوری سرمایه های خرد مردم، معافیت مالیاتی این صندوق ها ـ طبق قانون رفع موانع تولید ـ بر خلاف سایر فعالیت های ساخت و ساز است. ضمن اینکه با توجه به شفافیت اجرای پروژه در این صندوق ها، می توان آن را جایگزین مناسبی برای پیش فروش ناشی از جذاب شدن این پروژه¬ها برای متقاضیان پیش خرید قلمداد کرد؛ البته در صورتی که بزرگ مقیاس باشد.
همچنین دارندگان واحدهای سرمایه گذاری صندوق های زمین و ساختمان، نیازی نیست تا زمان تکمیل پروژه و فروش واحدهای مسکونی، تجاری یا اداری صبر کنند تا به اصل و سود سرمایه خود برسند؛ از آنجایی که ارزش این یونیت ها در طول دوره ساخت پیوسته با افزایش ارزش مواجه می شوند، لذا دارنده واحدهای سرمایه گذاری صندوق های زمین و ساختمان در میانه راه نیز می توانند واحدهای سرمایه گذاری را در فرابورس به فروش برسانند که در این صورت علاوه بر دریافت اصل سرمایه، به سوددهی نیز خواهد رسید.
به گزارش هیبنا، صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان نسیم به عنوان اولین صندوق از این نوع کار خود را با ساخت یک برج ۸۰ واحدی غیر لوکس در منطقه ۲۲ تهران و تحت نظارت گروه مالی بانک مسکن آغاز کرده که به عنوان اولین صندوق بهره برداری شد.
صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان نگین شهر ری نیز از دیگر صندوق های زمین وساختمان وابسته به شرکت های تابعه بانک مسکن است که در تاریخ ۲۶ دی ماه ۹۵ پذیره نویسی آن آغاز شده است. این صندوق که توانسته در مدت کوتاهی از طریق پذیره نویسی، سرمایه قابل توجهی جمع آوری کند، قیمت اولیه هر سهم (واحد سرمایه گذاری) را هزار تومان اعلام کرده است که همزمان با پیشرفت فیزیکی پروژه، ارزش واحدهای سرمایه گذاری نیز افزایش می یابد. این پروژه مشتمل بر ۳۹۵ واحد مسکونی با ۴ درمانگاه است.
همچنین بر اساس اعلام شورای پول و اعتبار و ابلاغ بانک مرکزی، به خریداران واحدهای مسکونی ساخته شده از محل صندوق زمین و ساختمان، معادل تسهیلات مسکن از محل اوراق وام خرید تعلق می گیرد؛ ولی متقاضی دریافت وام برای، این واحدهای مسکونی نیازی به خرید اوراق تسهیلات نداشته و دوره بازپرداخت اقساط این تسهیلات نیز ۵ ساله و با سود ۱۸ درصد خواهد بود.
صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان شمال غرب (پروژه نرگس رشدیه تبریز) از دیگر پروژه های زمین و ساختمان وابسته به شرکت گروه سرمایه گذاری بانک مسکن از نهادهای وابسته به بانک مسکن است که پذیره نویسی اولیه آن در آبان ماه ۹۴ آغاز شد و با نماد «صغرب» در فرابورس به عرضه واحدهای سرمایه گذاری پرداخت.
پروژه ۹۶ واحدی رشدیه تبریز توانست از طریق پذیره نویسی در بازار سرمایه، 9.5 میلیارد تومان جمع آوری کند.
صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان نارون اراک از پروژه های وابسته به گروه سرمایه گذاری مسکن بانک مسکن در منطقه الهیه شهر اراک مشتمل بر ۱۴۴ واحد مسکونی است که پذیره نویسی و ساخت و ساز آن از تیرماه ۹۵ آغاز شد.
پیش بینی می شود درآمد این صندوق از محل فروش واحدهای مسکونی در پایان ساخت و ساز ـ که گفته می شود ۲ ساله به پایان خواهد رسید ـ ۳۰ میلیارد تومان باشد که پس از کسر هزینه های ساخت و ساز، سود نهایی میان سرمایه گذاران به نسبت قدرالسهم هر سرمایه گذار و تعداد واحدهای سرمایه گذاری خریداری کرده، توزیع می شود.
همه صندوق های زمین و ساختمان دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، پایگاه اطلاع رسانی مستقل داشته و همه فعل وانفعالات شرکت در آنها اعم از حجم منابع مردمی، میزان هزینه کردها، پیشرفت پروژه و ... قید شده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000