معاون وزیر راه و شهرسازی:

رویکرد طرح بازآفرینی شهری حمایت از بخش خصوصی است

رویکرد دولت تدبیر و امید در چارچوب اجرای 'طرح بازآفرینی شهری' حمایت از بخش خصوصی و توسعه گران برای ورود به بازسازی و نوسازی محلات فرسوده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از ایرنا، هوشنگ عشایری در نشست ستاد بازآفرینی شهری پایدار خراسان رضوی در مشهد، افزود: تا سال ۱۴۰۰ می بایست هزار و ۳۳۴ محله در ۵۴۳ شهر با جمعیت ۱۰ میلیون نفر در زیرمجموعه فعالیت های نرم افزاری و کالبدی طرح بازآفرینی قرار گیرند.

وی ادامه داد: اجرای این طرح ۶۶ هزار هکتار از زمین های شهری، ۲۰ درصد مساحت شهری و ۳۰ درصد جمعیت شهرهای کشور را در بر می گیرد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، گفت: در این چارچوب دولت، شهرداری ها، توسعه گران، تسهیل گران و بخش خصوصی در مورد نوسازی و مقاوم سازی مسکن، ارتقای خدمات زیربنایی و روبنایی، فضاهای عمومی شهری و توان افزایی اقتصادی و اجتماعی ساکنان محله ها با محوریت مردم و رویکرد پایین به بالا نقش خود را ایفا می کنند.

وی افزود: در اجرای طرح بازآفرینی رویکرد ما حمایت از بخش خصوصی و توسعه گران برای ورود به محلات است. در پرداخت تسهیلات به سازندگان در کلان شهرها، مراکز استان ها ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات دو ساله با سود دوره مشارکت ۹ درصد و سایر شهرها ۴۰۰ میلیون ریال دریافت می کنند.

عشایری ادامه داد: همچنین تسهیلات ودیعه مسکن برای کسانی که زمین خود را برای ساخت در اختیار سازندگان قرار می دهند ۲۰۰ میلیون ریال در مراکز استان ها و ۱۵۰ میلیون ریال در سایر شهرها است. برای زوج های جوان نیز ۶۰۰ میلیون ریال در شهرها و ۸۰۰ میلیون ریال با سود شش درصد در تهران پرداخت می شود.

وی گفت: دولت ۲۵۰ هزار میلیارد ریال با کمک شهرداری ها و بخش خصوصی که غالب آن با بخش خصوصی است برای این منظور در نظر گرفته است. جدای از اینکه دولت خدمات روبنایی و منابع را آماده می کند مقرر شد ۱۵ هزار میلیارد ریال نیز برای توزیع در اختیار محلات و تسهیل گران در کنار تمام تخفیف ها و مشوق های فعالیت در مناطق محروم و ناکارآمد قرارداده شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی، افزود: برنامه بازآفرینی شهری برمبنای سه تجربه قبلی تدوین شده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی به سران قوا تاکید کرده اند که به مسئله ساکنان واقع در محلات هدف شهری یعنی همان حاشیه شهرها و بافت های فرسوده خاص تر توجه شود.

وی همچنین به مبناهای قانونی برنامه بازآفرینی شهری ایران اشاره و بیان کرد: به همین دلیل در چارچوب مواد ۵۹، ۶۱ و ۶۲ قانون برنامه ششم توسعه تاکید شده دولت و شهرداریها برای بازآفرینی سالانه ۲۷۰ محله ورود پیدا کنند. بر این اساس باید برنامه اقدام مشترک به تصویب ستاد ملی بازآفرینی شهری برسد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، ادامه داد: برنامه باز آفرینی شهری ایران مبتنی بر سه تجربه گذشته تدوین و به ستاد ملی بازآفرینی ارائه شده است. پس از پایان جنگ تحمیلی تا سه پیش سه روش توسعه شهری را پشت سرگذاشته ایم. نخستین آنها بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده بود که کالبد محور بود و از تهران برای محلات پروژه تعریف می شد تا پول بگذاریم، تملک و تخریب کنیم به این امید که کاری در آن زمین تملک شده انجام دهیم. این رویکرد بالا به پائین و کالبدمحور موجب نارضایتی مردم شد و طرح موفق نبود.

وی گفت: اوایل دهه ۱۳۸۰ دولت به این فکر افتاد که به سمت بازآفرینی حاشیه شهرها برود که بومی سازی و برنامه های بهسازی و نوسازی کالبدی نیز به آن اضافه شد اما بانک جهانی که سرمایه گذار بود به دلیل تحریم ها عقب نشینی کرد و پروژه ها ناقص ماند.

عشایری تجربه بعدی را 'مسکن مهر' ذکر و بیان کرد: گرچه اقدام خوبی بود اما در اجرا مناسب نبود و این مداخله مستقیم دولت در مسکن نیز ناموفق بود لذا بر مبنای همین تجربیات 'برنامه بازآفرینی شهری' نوشته شد.

وی افزود: برنامه اقدام مشترک بازآفرینی شهری پایدار با شش فعالیت غیرکالبدی و نرم افزاری از جمله نهاد سازی، ابزارسازی و جریان سازی آغاز شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: محور اصلی برنامه که پروژه محور بود به محله محور تبدیل شد. هدف بازآفرینی محله است. همچنین به جای اینکه در پایتخت یا مرکز استان برای شهرستان ها تصمیم گیری شود و به جای رویکرد از بالا به پائین، برنامه از پائین به بالا تهیه شده است.

وی گفت: در گذشته یارانه بطور مستقیم وارد جریان مسکن می شد و به همین خاطر سوداگری اتفاق می افتاد و فردی که نیاز به مسکن نداشت متقاضی مسکن می شد.

عشایری افزود: در برخی موارد امتیاز مسکن مهر به فروش می رفت و دولت از ۲۰ تا ۶۰ میلیون تومان یارانه مستقیم پرداخت می کرد و تقاضا به سمت بازار مسکن نیز وجه کاذب پیدا می کرد اما اکنون مدل تقاضا مبتنی بر سرمایه گذاری پیش می رود و در روش مسکن یکم تسهیلات با سود شش درصد پرداخت می شود.

وی ادامه داد: با توجه به بازار طلا و سکه بالغ بر ۴۰۰ هزار نفر در صندوق مسکن یکم کشور سرمایه گذاری کرده اند که این افراد نیازمند مسکن واقعی بوده و افرادی که به دنبال مسکن دار شدن هستند در این صندوق سرمایه گذاری می کنند.

مدیرعامل ستاد ملی بازآفرینی شهری به فعالیت های خراسان رضوی در اجرای طرح بازآفرینی نیز اشاره و بیان کرد: خراسان رضوی تنها استانی است که برنامه اقدام مشترک مصوب دارد و استان پیشرو در این زمینه است.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران که با هدف بررسی و ارزیابی برنامه اقدام جامع مشترک دستگاه ها و نهادهای عضو ستاد خراسان رضوی در امر بازآفرینی شهری به مشهد سفر کرده پروژه های حاشیه این کلان شهر واقع در محله پنج تن شامل ساخت مدرسه در شهرک ابرار۱ و شهرک ابرار ۲ نیز بازدید می کند.

بافت فرسوده مشهد با حدود هشت درصد مساحت این شهر ۱۹ درصد جمعیت مشهد را در خود جای داده است. مساحت بافت فرسوده مشهد دو هزار و ۲۹۲ هکتار شامل بافت فرسوده اطراف حرم امام رضا (ع) با ۳۶۶ هکتار مساحت و پیشرفت ۵۵ درصدی در بازسازی طی ۱۵ سال گذشته، بافت فرسوده میدان شهدا با ۶۵ درصد پیشرفت اجرا و بافت فرسوده آبکوه با ۱۱ درصد پیشرفت نوسازی است. نوسازی بافت فرسوده قلعه وکیل آباد به مساحت ۲۲ هکتار نیز از سال ۱۳۷۰ آغاز شده اما تا کنون فقط ۱۵ درصد از این بافت تملک شده است. منطقه چهار شهرداری مشهد بیشترین و منطقه ۱۲ آن کمترین میزان بافت فرسوده این شهر را در خود جای داده اند.
بر اساس طرح برنامه ملی بازآفرینی شهری که اجرای رسمی آن از بهمن ۱۳۹۶ آغاز شده سالانه ۱۰ درصد بافت فرسوده و ناکارآمد شهری در سطح کشور بازسازی می شود. هم اینک هزار محله در ۴۶۵ شهر کشور در سطحی به وسعت ۵۵ هزار و ۱۰۴ هکتار جزو بافت ناکارآمد شهری است.

'کاهش فقر شهری، ارتقای تاب آوری شهری، ارتقای هویت و منزلت مکانی و افزایش حکمرانی محلی' از اهداف کلان محلی این طرح هستند. در این چارچوب قرار است تا پایان اجرای برنامه ششم توسعه نیمی از محله های هدف طرح بازآفرینی شهری مشتمل بر هزار و ۳۳۴ محله که در مجموع ۹ میلیون نفر را در خود جای داده اند با اختصاص سالانه ۲۵هزار میلیارد تومان بازسازی شود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000