مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در استان اصفهان مطرح کرد:

مردم محوری یکی از ویژگی‌های اصلی در برنامه بازآفرینی شهری است

برنامه بازآفرینی با سه رویکرد محله محوری، مشارکت مردمی و برنامه اقدام مشترک تدوین شده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، هوشنگ عشایری در دومین روز سفر خود به استان اصفهان از پروژه های بافت های ناکارآمد شهری شهرستان های برخوار، شاهین شهر و میمه ، خمینی شهر و شهرضا بازدید و در جلسات ستاد بازآفرینی این چهار شهرستان که با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، فرمانداران ، شهرداران و مسئولان محلی برگزار شد حضور یافت.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری ایران مبتنی بر سه رویکرد تدوین و در ۱۹ بهمن ۹۶ توسط ریاست جمهوری صادر شد که این برنامه ملی برای ۱۴۱ هزار هکتار از اراضی که نزدیک به ۳۰ درصد جمعیت شهری را شامل می شود و حدود ۲۰ میلیون نفر در آن ساکن هستند تدوین شده که طبق تکلیف قانونی باید سالانه به ۲۷۰ محله و در ۵۴۳ شهر ورود پیدا کنیم که تا سال ۱۴۰۰ باید ۱۳۳۴ محله را که نزدیک به ۱۰ میلیون جمعیت در آن ساکن هستند تدوین کنیم.

وی با اعلام اینکه این برنامه با سه رویکرد محله محوری، مشارکت مردمی و برنامه اقدام مشترک تدوین شده، اظهار کرد: در گذشته رویکرد بر این بود که از بالا به پایین برای محله‌های کشور طرح تهیه ، تصمیم‌گیری و اجرا شود و محور فعالیت‌ها پروژه‌ها بود، اما امروز محور اصلی محله است و طرح بازآفرینی شهری محله محور است و با مشارکت مردمی.

وی اضافه کرد: مشارکت مردمی یعنی نیاز به سلیقه و تفکر مردم محله که شهرداران و برنامه ریزان باید بر اساس مردم ساکن در آن محله نقشه‌کشی کنند و هرچه اتفاق می‌افتد باید خاستگاه مردمی آن محله باشد که این تغییر الگو یکی از ویژگی‌های خاص این برنامه است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، ادامه داد: هر محله یک سازمان اجتماعی است و هر اجتماعی فرهنگ اختصاصی خودش را شامل می شود و کالبدها باید مبتنی بر فرهنگ حاکم بر آن سازمان اجتماعی به نام محله باشد.

وی خاطرنشان کرد: سالانه ۲۵هزار میلیارد تومان منابع لازم است که ۱۰ هزار میلیارد تومان را بخش خصوصی، ۷هزار میلیارد تومان را شهرداری و ۸ هزار میلیارد تومان را دولت کمک می کند که دولت موظف است در چارچوب اقدام مشترک که همه دستگاه‌ها سهم خود را پرداخت می کنند اقدامات لازم را برای برآورده شدن نیازهای محله‌های شهر انجام دهد.

حجت اله غلامی مدیرکل راه وشهرسازی استان نیز خطاب به شهرداران و مسئولین محلی، گفت: در حوزه بازآفرینی شهری چهار محور را می توان در شهرها فعال کرد که اولین محور آن بهسازی، نوسازی و مقاوم سازی مسکن در کل بافت های فرسوده است که لازم است تا در راستای صدور پروانه در بافت های ناکارآمد شهری فعال باشیم که هم از تسهیلات ویژه استفاده نمایید و هم تخفیفات عوارض را دریافت نمایید کما اینکه در سال گذشته ۳۰ میلیارد تومان تخفیف عوارض بین شهرداری ها تقسیم شده است.

دومین مورد بحث توسعه خدمات روبنایی در مقیاس شهری و محلی است که با مشارکت دستگاه های ذیربط و با حضور شرکت بازآفرینی شهری و اعتبارات اختصاصی برای خدماتی همچون آموزشی، ورزشی، بهداشت و درمان و ... در نظر گرفته می شود.

سومین مورد بحث بهسازی و ارتقاء خدمات زیربنایی محله است که با کمک دستگاه‌ها، بهسازی و توسعه آن انجام می‌شود .

مهمترین و آخرین بخش بحث ارتقاء توانمندی‌های اقتصادی ، اجتماعی است که می توان توانمندی های اقتصادی شهر و محلات را معرفی و عرضه تولیدات شهر را به عنوان یک پارامتری که ارتقاء توانمندی های اقتصادی شهر است را فعال کرد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000