مدیر عامل شرکت فناوری اطلاعات ناواکو تشریح کرد:

فرصت‌های ایده‌پردازی در حوزه بانکداری و پرداخت

مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات ناواکو با تاکید بر ضرورت برقراری ارتباط موثر میان صنعت و دانشگاه، گفت: ناواکو از ایده‌های خلاقانه در حوزه توسعه کسب ‌و کار مجموعه بانکی کشور استقبال می‌کند
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، حمید بناییان با اشاره به برپایی ششمین ماراتن برنامه‌نویسی تلفن همراه کشور در چند روز اخیر، گفت: برگزاری چنین محافلی، فرصت بسیار مغتنمی برای هر دو سمت صنعت و دانشگاه ایجاد می‌کند؛ به‌ طوری‌که هم دانشگاهیان این فرصت را می‌یابند که با چالش‌های بخش واقعی صنعت و اقتصاد در سمت بازار کار آشنا شوند و هم برای سمت بازار کار و بخش صنعت کشور فرصتی ایجاد می‌کند تا بتوانند از ظرفیت، تخصص، دانش، ایده، نوآوری و انرژی نخبگان بهره‌برداری کنند.

وی با اشاره به ارزشمندی برگزاری این‌گونه محافل در سطح جامعه گفت: خوشبختانه طی سال‌های اخیر اهمیت برگزاری این‌گونه محافل جایگاه خود را پیدا کرده؛ اما شکی نیست که همچنان ضعف‌هایی به‌ویژه در سمت بازار کار وجود دارد. با این حال ما خودمان به ‌عنوان گویندگان این کلمات باید عمل‌گرا بوده و به دنبال بهره‌برداری بهینه از این‌گونه محافل باشیم.

مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات ناواکو با اشاره به اینکه فناوری اطلاعات جزو لاینفک حیات سازمان‌های امروزی است، گفت: بانک‌ها و بخش مالی کشور در سال‌های اخیر با شدت بیشتری به سمت به‌کارگیری فناوری اطلاعات در این حوزه حرکت کرده و سعی کردند در حد بضاعت خود از این فرصت‌ها بهره‌برداری کنند.

وی با اشاره به نقش مؤثر وجود سامانه‌های الکترونیکی برای نظارت بر حوزه مدیریتی کشور، گفت: اگر واقع‌بینانه به مشکلاتی که امروز در اقتصاد کشور مطرح می‌شود نگاه کنیم بخش عمده‌ای از این مسائل مربوط به عدم بهره‌برداری از زیرساخت‌های اجرایی و سیستماتیک یکپارچه در حوزه نظارتی بوده است؛ این در حالی است که بهره‌گیری از ظرفیت‌های فناوری می‌تواند توان نظارتی و اجرایی را برای بخش مدیریتی و بدنه کارشناسی کشور فراهم کند.

بناییان تصریح کرد: ما در حوزه فعالیت خود در مجموعه ناواکو در حوزه مالی و بانکی، از به‌کارگیری فناوری اطلاعات استقبال کرده و حتی بسترسازی مناسبی را انجام دادیم؛ به‌طوری‌که در حال حاضر در شرکت فناوری اطلاعات ناواکو 600 نفر از جوان‌های فارغ‌التحصیلی رشته‌های مهندسی، برق، ریاضی، الکترونیک، کامپیوتر و حتی رشته‌های اقتصادی و مدیریتی در 34 دفتر استانی در سراسر کشور و ساختمانهای مرکزی مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به 6 حوزه اصلی فعالیت شرکت ناواکو گفت: در بخش بانکداری متمرکز، این شرکت متولی سیستم‌های بانک مسکن است. پشتیبانی از زیرساخت‌های مربوط به سیستم‌هایی که در شعب کار می‌کنند یا خدماتی که از درگاه‌های مختلف دریافت می‌کنید، بر عهده ناواکو است.

بناییان ادامه داد: حوزه سامانه ستادی بخش دوم فعالیت شرکت ناواکو است. بخش ستادی سیستم‌های بانک مسکن مثل سیستم‌های حقوق و دستمزد، ارزشیابی و رتبه‌بندی و ... در این بخش تعریف می‌شود.

به گفته وی،‌ حوزه «ETC» یا «پرداخت الکترونیک عوارض» بخش سومی فعالیت‌های ناواکو است که متأسفانه توسعه آن در کشور مغفول مانده است؛ اما بانک مسکن در راستای ماموریت خود در حوزه راه و ساختمان، این پروژه را از سال 90 کلید زده و در حال توسعه معابر مجهز به این سیستم پرداخت است.

وی ادامه داد: حوزه پرداخت، بخش چهارمی است که شرکت ناواکو در آن فعالیت می کند. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به پشتیبانی از ارایه خدمات پرداخت بانک از طریق دستگاه‌های POS، IPG و اخیراً اپلیکیشن موبایل «پرنا» اشاره کرد.

پنجمین حوزه‌ای که بناییان به ‌عنوان یکی از حوزه‌های اصلی فعالیت شرکت ناواکو نام برد بخش سخت‌افزار و شبکه است که در این خصوص گفت: راه‌اندازی شبکه‌های لن، ون، سیستم‌های مانتیورینگ و همچنین تأمین سخت‌افزار صف و ستاد بانک مسکن ازجمله خدمات ناواکو در این بخش است.

وی افزود: حوزه درگاه‌های حضوری مثل کیوسک، ATM و حوزه‌های مشابه که بخش کوچکی از حوزه فعالیت ناواکو را شامل می‌شود ششمین و آخرین حوزه اصلی فعالیت شرکت ناواکو است.

بناییان ضمن تأکید بر استقبال شرکت ناواکو از همکاری با تمامی صاحبان ایده در حوزه‌های کاری این شرکت گفت: همواره پذیرای علاقه‌مندان و صاحبان ایده‌های خلاقانه‌ای هستیم که بتوانند به غنا و توسعه حوزه‌های کسب‌ و کار مجموعه بانکی کشور به ‌ویژه بانک مسکن کمک کنند.

وی با اشاره به راه‌اندازی شرکت توسعه کارآفرینی بانک مسکن ادامه داد: طی یکی دو سال اخیر در دو مجموعه بانک مسکن به‌عنوان تنها بانک تخصصی و وزارت راه و شهرسازی که متولی اصلی بخش مسکن است، زمزمه این بود که شتاب‌دهنده و مرکز توسعه کسب و کار در این حوزه راه‌اندازی شود.

بناییان افزود: تمامی جنبه‌های مدنظر این موضوع و تجربه‌ای که من و همکارانم در این حوزه داشتیم نشان می‌داد که هرکدام از این حلقه‌ها یعنی مرکز رشد، شتاب دهنده، سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) و ... به‌ تنهایی نمی‌توانند جوابگوی این نیاز باشند زیرا وقتی می‌خواهیم وارد حوزه کارآفرینی شویم با اکوسیستمی روبرو می‌شویم که حلقه‌های این زنجیره را به‌ هم‌ پیوسته نگه می‌دارد تا به هدف اصلی که حمایت از صاحبان ایده و رسیدن به‌ غایت نهایی یعنی ایجاد شغل و کارآفرینی است، برسیم.

مدیرعامل شرکت ناواکو با اشاره به اینکه شرکت توسعه کارآفرینی بانک مسکن به این ترتیب راه‌اندازی شد، یادآور شد: این شرکت رقیب سایر مراکز این‌چنینی و اصلا به دنبال ایجاد آنچه مراکز علمی ایجاد کرده‌اند، نیست. بلکه هدفش این است که با طبقه‌بندی کردن نیازمندی‌های بخش مسکن و شهرسازی و معرفی آن‌ها به بخش‌های ذی‌ربط بتواند مسائل جدی که در حوزه واقعی جامعه رخ می‌دهد را به نحو درست منتقل کرده و خروجی مطلوب حاصل شود.

بناییان سه محور مسکن و ساختمان، خدمات مالی و حوزه بانکداری الکترونیک را حوزه‌های اصلی فعالیت شرکت توسعه کارآفرینی بانک مسکن برشمرد و افزود: علی‌رغم اینکه ایده‌های بسیاری در این شرکت در حال بررسی است اما همچنان جای کار بسیاری در بخش مسکن و ساختمان همچون هوشمندسازی خانه‌ها، تکنولوژی‌های ساخت و حتی مواد اولیه مورد استفاده در بخش ساختمان وجود دارد که نیازمند حضور فعال افراد خلاق و ایده‌پرداز است.

وی تصریح کرد: بحث ETC و اتصال این بخش به سایر بخش‌های پرداخت در کشور، گسترش حضور بانک‌ها در پرداخت‌های مالی از جمله بیمه، لیزینگ و روش‌های تأمین سرمایه از جمله بخش‌هایی است که نیازمند حضور بیشتر افراد خلاق است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000