هیبنا از بازار آزاد ارز خبر می دهد

سه دلیل افت قیمت دلار

افزایش عرضه دلارهای خانگی، اعطای مجوز شورای هماهنگی اقتصادی به بانک مرکزی برای مداخله در بازار و افزایش احتمال تصویب قوانین مربوط مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم باعث افت قیمت دلار شده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، مشاهدات میدانی خبرنگار هیبنا، حاکی از آن است که در روزهای اخیر، روند کاهشی سکه و دلار شدت گرفته است. روندی که از روز دوشنبه آغاز شده و در روز سه شنبه نیز تداوم یافته است. در روزهایی که اکثر افراد در بازار برای فروش دلار خود مراجعه می کنند، میزان خریداران واقعی دلار و سایر ارزها کاهش یافته است. روز سه شنبه، بسیاری از صرافان از خرید و فروش در بازار ارز امتناع می کردند، زیرا نوسانات دلاری افزایش یافته بود. در این شرایط دلالان، فاصله خرید و فروش دلار را افزایش داده بودند و با توجه به این اختلاف اقدام به سودگیری می کردند. در روزهایی که دلار روند نزولی خود را طی می کرد، بسیاری از ارزهای خانگی نیز راهی بازار شده است، تا این افراد از ضرر بیشتر در این بازار جلوگیری کنند. برخی از صرافان معتقد بودند که قیمت دلار در برخی از شهرها حتی تا زیر 12 هزار تومان نیز پایین رفته است و به نظر می رسد که سطح قیمت های دیگر شهرها، کمتر از تهران ثبت شده بود.

در روز سه شنبه، عرضه قابل توجه ارز خانگی باعث شد که قیمت ها روند نزولی خود را تشدید کند، اما این روند در میانه های روز کند شد و حتی در بعد از ظهر روز سه شنبه، دلار توانست اندکی قیمت خود را تصحیح کند و به سطح بالای 13 هزار تومان رسید. در دو روز دوشنبه و سه شنبه، حضور مردم عادی در بازار افزایش یافته بود و حتی گروهی که دلار خود را عرضه نمی کردند، دوست داشتند از نزدیک شاهد تحولات قیمتی باشند. البته در این شرایط دلالان که از افت قیمت ضرر کرده بودند، سعی کردند که شرایط بازار را به سمت افزایش نرخ تغییر داده که با کاهش معاملات در بعد از ظهر، تا حدودی توانستند این کار را عملی کنند. خبر مهم دیگر در عصر سه شنبه اطلاعیه بانک مرکزی مبنی بر اعلام آمادگی صرافی بانک ها برای خرید بود. در این اطلاعیه عنوان شد که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از تمامی بانک هایی که مجاز به عملیات ارزی هستند خواست نسبت به خرید ارز از مردم اقدام کنند. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی در اطلاعیه بانک مرکزی با اشاره به تمایل مردم به فروش ارزهای خود و امتناع دلالان ارز و برخی از صرافی ها برای خریدارز، از مردم خواست با مراجعه به شعب ارزی بانک های دارای مجوز عملیات ارزی نسبت به فروش ارزهای خود به قیمت اعلامی اقدام کنند.

برخی از شبکه های اجتماعی با توجه به این اطلاعیه سعی در گمراه کردن اذهان داشتند و عنوان کردند که بانک مرکزی با کاهش قیمت قصد دارد که دلارهای مردم را جذب کند، هر چند می توان این ادعا را رد کرد، زیرا که بانک مرکزی همواره بر ثبات قیمت ارزها تاکید داشته است و همچنین حجم ارزهای ارایه شده در روز گذشته به گونه ای نبود که بانک مرکزی بتواند تغییر قابل توجهی در ذخایر خود بدهد. از این سو بانک مرکزی سعی دارد که نوسانات قابل توجه دلار را کاهش دهد تا از زیان مردم عادی در بازار جلوگیری شود.

در کنار عرضه ارز خانگی، اعطای مجوز شورای عالی هماهنگی برای مداخله بانک مرکزی در بازار اسکناس و همچنین افزایش احتمال تصویب قوانین مرتبط با پولشویی باعث شد که خوش بینی ها در بازار افزایش یافته و از سطح قیمت دلار کاسته شد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000