مدیر شعب استان گیلان:

استان گیلان هنوز وارد دوره رکود مسکن نشده است

از سال 1392 تا نیمه نخست سال گذشته ، شاهد رکود بازار مسکن بودیم.
پایگاه خبری بانک مسکن

مدیر شعب استان گیلان در مصاحبه رادیویی با صدا و سیمای مرکز گیلان در پاسخ به سوالات مطروحه از سوی شهروندان این استان در خصوص تحلیلی دلایل رکود معاملات و افزایش قیمت مسکن و محصولات بانک مسکن (سبد سپرده ها و سبد تسهیلات) اظهار داشت: با توجه به ثبات قیمت مسکن از سال 1392 تا نیمه نخست سال گذشته ، شاهد رکود بازار مسکن بودیم و طبیعتا" پس از گذر از این دوره رکود بازار مسکن وارد مرحله افزایش قیمت شد.

زهرا صداقت علی شاخص های اصلی تاثیرگذار در بازار مسکن را برشمرده و افزود: رشد قیمت در بازارهای موازی بازار مسکن همچون بازار ارزو سکه و سهام ؛ همزمان با کاهش نرخ سود سپرده ها بر اساس دستور بانک مرکزی موجب خروج نقدینگی مردم از بانک ها و ورود سرمایه ها به بازار شد.

وی خاطرنشان کرد: کاهش عرضه واحدهای کوچک متراژ و تغییر در ساختار بازار مسکن همچنین افزایش قیمت تمام شده ساخت هر متر مربع با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی ، که حدود 40 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است که در کنار عوامل و شرایط روانی و حس نگرانی و نا اطمینانی که بر جامعه حاکم است از عوامل تاثیرگذار بر جهش قیمت در بازار مسکن می باشند.

مدیر شعب استان گیلان با اشاره به نظریه کارشناسان مسکن در خصوص رکود حاکم بر بازار مسکن شهر تهران گفت: تحرکات قیمتی و معاملاتی مسکن در مراکز استان ها و شهرستان های شمالی کشور در آغاز راه بوده و خریدارانی که توان مالی خرید مسکن در تهران را ندارند برای جلوگیری از مستهلک شدن سرمایه های خود ، اقدام به خرید ملک در شهرهای شمالی نمودند . همچنین هموطنان ساکن در شهرستان هایی که با مشکلات جوی نامساعد و کمبود آب مواجه می باشند متقاضی خرید ملک در شهرهای شمالی می باشند.

صداقت علی افزود: بنابر آمارهای موجود، استان گیلان هنوز وارد دوره رکود مسکن نشده و آمار تسهیلات پرداختی مسکن استان گیلان از ابتدای سال جاری تا پایان مهر ماه به تعداد 16 هزار و 200 فقره به مبلغ 6 هزار میلیارد ریال در بخشهای خرید، ساخت و تعمیرمسکن با رشد 35 درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته در استان گیلان گواه این مدعاست.

وی با ارائه آماری از پرداخت تسهیلات در بخشهای مختلف سپرده مسکن جوانان، صندوق مسکن یکم، تسهیلاتی پرداختی از محل اوراق حق تقدم مسکن ، تسهیلات بافت فرسوده و تعمیرات مسکن و همچنین پرداخت سایر تسهیلات توام در بخش مسکن وسایر خدمات این بانک جهت رفاه و تسهیل در امر خانه دارشدن هموطنان این استان، افزود: متقاضیان دریافت تسهیلات خرید مسکن می توانند با مراجعه به هریک از شعب استان و سپرده نمودن وجوه ، گام موثری در خانه دار شدن خود بردارند.

مدیرشعب استان گیلان ، حساب برنامه ای جوانان را فرصت مناسبی برای افراد با توانایی سپرده گذاری با مبالغ اندک اعلام کرد و افزود: این افراد براساس برنامه زمان بندی سپرده گذاری دربلند مدت با شرایط خاص و استثنائی از تسهیلات ویژه برخوردار خواهند شد و اینکه با افتتاح حساب مسکن جوانان در سالجاری به مبلغ ماهانه 38هزار تومن، می توانند پس از 15 سال در شهر رشت ، یک میلیارد و 770 میلیون ریال و در سایر شهرهای استان یک میلیارد و 420 میلیون ریال تسهیلات دریافت نمایند .

وی ، سپرده مسکن یکم را با عنوان سپرده خانه اولی ها خوانده و تاکید کرد: افرادی که برای اولین بار قصد استفاده از تسهیلات مسکن بانک را دارند می توانند با سپرده گذاری حداقل یکساله ، تسهیلات خود را با پایین ترین نرخ سود در سبد تسهیلاتی بانک مسکن ، به صورت انفرادی و یا زوجین دریافت نمایند .

صداقت علی با اشاره به سیاست دولت و بانک مسکن برای بازآفرینی شهری و ارتقای کیفیت زندگی در بافت فرسوده شهری ، نرخ سود تسهیلات دریافتی در این بخش را پایین تر از سایر بخشها عنوان کرد و افزود: تسهیلات خرید از محل اوراق حق تقدم مسکن پیشنهادی دیگر از سبد تسهیلاتی این بانک بوده که جهت استفاده متقاضیان خرید آنی و بدون سپرده گذاری طراحی شده است.

وی در پایان با ترغیب سازندگان به ساخت واحدهای متناسب با نیاز جامعه و در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری که از سیاستهای دولت محترم می باشد و همچنین با ابراز امیدواری بر کنترل روند رشد قیمت مسکن در اینده ، جهت خانه دار شدن متقاضیان واقعی خرید مسکن ؛ خاطرنشان کرد: پرداخت تسهیلات ساخت و خرید مسکن جهت بازآفرینی شهری در بافت های نارکارآمد و فرسوده از اولویت های بانک مسکن می باشد که با کاهش نرخ تسهیلات و تسهیل شرایط دریافت آن ضمن زیباسازی شهرها موجب رضایت سازندگان و خریداران را نیز فراهم می آورد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000