مهرآبادی در شورای تأمین مسکن استان قم مطرح کرد:

پرونده مسکن مهر قم تا دهه فجر امسال بسته شود

تعهد استان قم در ساخت مسکن مهر، ۴۳ هزار و ۵۰۵ واحد است که تا کنون ۴۲ هزار و ۵۹۲ واحد مسکن مهر افتتاح شده و ۹۱۲ واحد باقی مانده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، در سومین جلسه شورای تأمین مسکن استان قم که با حضور قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر تشکیل شد، مهرآبادی اظهار داشت: با جمع بندی صورت گرفته، بدون واحدهایی که پرونده قضایی دارند، پرونده مسکن مهر کل کشور در سال آینده بسته می شود.

وی افزود: با تاکید شخص رییس جمهوری و پیگیری وزیر راه و شهرسازی، دولت مصمم است طرح مسکن مهر هر چه سریع تر به مرحله نهایی برسد.

مهرآبادی با بیان این که از ابتدای انقلاب تا سال ۱۳۸۶، یک میلیون و ۹۰۰ هزار قطعه زمین واگذار شده بود، اضافه کرد: تاکنون یک میلیون و ۷۳۰ هزار واحد مسکن مهر به متقاضیان تحویل شده است که یک میلیون و ۹۰ هزار واحد آن در دولت های یازدهم و دوازدهم بوده است.

وی با تاکید بر این که عزم دولت در اتمام مسکن مهر جدی است، اضافه کرد: وزیر راه و شهرسازی تاکید کرده است تا از ظرفیت استان ها و توان استانداران برای تکمیل واحدهای مسکن مهر استفاده شود.

مهرآبادی بیان کرد: در این دولت با وجود تنگناهای مالی و مشکلات پیچیده، کار زیادی انجام شده، ولی تبلیغ کمتر شده و نتوانستیم عملکرد را به خوبی ارایه دهیم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر خاطرنشان کرد: با دستور معاون اول قوه قضاییه به دستگاه قضایی در سراسر کشور، واحدهای مسکن مهر ی که پرونده قضایی دارند، خارج از نوبت رسیدگی می شود.

وی همچنین گفت: در قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن به صراحت تاکید شده دستگاه های متولی، مسوول تامین خدمات هستند؛ ولی وزارت راه و شهرسازی در این زمینه کمک زیادی به دستگاه های متولی نموده است.

مهرآبادی اضافه کرد: در حالی که وظیفه وزارت راه و شهرسازی تامین زمین و پیگیری تسهیلات بانکی است، ولی در سال ۹۵ حدود هشت هزار و ۸۰۰میلیارد ریال از محل اسناد خزانه برای انشعابات و همچنین چهار هزار میلیارد ریال برای تامین زمین و سایر خدمات از جمله تامین فاضلاب هزینه نموده است.

وی افزود: همچنین در بسیاری از مناطق که واحد ها تکمیل شده و نیاز به تصفیه خانه دارد، ۴۲ هزار میلیارد ریال برای تصفیه خانه فاضلاب واحدهای مسکن مهر کشور درخواست کرده ایم و پیگیر هستیم این اعتبار را جذب نماییم.

مهرآبادی با بیان این که تسهیلات مسکن مهر از ۲۵۰ میلیون ریال به ۴۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است، ادامه داد: تلاش می کنیم بازپرداخت این تسهیلات را از ۱۵ به ۲۵ سال افزایش دهیم تا اقدامی برای رفاه حال مردم باشد.

قائم ‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر در ادامه با بیان این که استان قم از استان های پیشتاز در طرح مسکن مهر است، گفت: کمتر از یک هزار واحد در این استان باقی مانده که تعدادی فاقد متقاضی است.

وی افزود: ۳۰۰ واحد از مسکن مهر باقی مانده در مراحل پایانی است که مسوولان استان باید همت کنند تا پایان سال به اتمام برسد و ۶۰۰ واحد نیز پس از صدور رای دادگاه تعیین تکلیف می شود.

وی اضافه کرد: ممکن است مراحل قضایی پرونده ای چند سال طول بکشد، نمی توانیم بگوییم مساله مسکن مهر حل و پرونده بسته نشده است.

مهرآبادی تاکید کرد: مشکلات مسکن طبیعی است و باید با سعه صدر حل شود تا در دهه فجر امسال و در نهایت پایان سال جاری پرونده مسکن مهر در استان قم بسته شود، به استثناء طرح‌هایی که پرونده آنها در دادگاه در حال رسیدگی است.

وی خاطرنشان کرد: واحدهای مسکن مهر قم که در شهرک پردیسان احداث شده، در مقایسه با استان‌های دیگر از کیفیت بالایی برخوردار است.

وی گفت: صدور اسناد اعیانی برای ۱۷ هزار واحد مسکن مهر در قم کم است و باید افزایش یابد و ایمنی آسانسور و سیستم اطفای حریق واحدهای باقی مانده نیز هر چه سریع تر تامین شود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000