مدیریت چابک؛ ابزار پرکاربرد مدیریتی برای سازمان‌ها

مدیریت چابک هجدهمین ابزار متداول و پرکاربرد مدیریتی دنیا در سال 2018 است که در همایش اخیر مدیران ارشد بانک مسکن معرفی و جزییات آن به منظور کارایی بهتر بخش‌های مختلف بانک ارایه شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، هر ساله ابزارهای مدیریتی جدیدی ظهور می‌کنند و برخی دیگر از ابزارها از رده خارج می‌شوند. برخی از ابزارهای مدیریتی هم توصیه‌های ضد و نقیضی ارایه می‌دهند که انتخاب را برای مدیران یک سازمان دشوار می‌کند. بانک مسکن در تازه‌ترین همایش مدیران ارشد خود در فصل پاییز که با شعار «بهره‌وری، تولد دوباره ثروت» برگزار شد، پرکابردترین ابزارها و شیوه‌های مدیریت را در قالب مقالات علمی معرفی کرد. «مدیریت چابک» یکی از این ابزارها است که در مقاله‌ای به قلم دکتر مجبتی مالکی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی تهران معرفی شد.
مدیریت چابک یکی از ابزارهای جدید مدیریتی است که به عنوان هجدهمین ابزار پرکاربرد مدیران در سال 2018 معرفی شد. مدیریت چابک نوآوری‌های ارزشمند را سریع‌تر و با ریسک کمتر به بازار معرفی می‌کند و در عین حال تعامل تیم و رضایت مشتری با استفاده از این ابزار رو به بهبود خواهد بود.
یکی از شیوه‌های مدیریت چابک به «کانبان» شهرت دارد و توسط سازمان‌های بسیار قدرتمندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش شامل یک تابلو است که کارهای در جریان انجام روی آن قرار می‌گیرد. این تابلو ستون‌هایی دارد که هر ستون نشان‌دهنده آخرین وضعیت یک کار است. کارهای موجود در ستون‌های مختلف این تابلو به شکل موازی دنبال و از سوی مدیریت چابک پیگیری می‌شود تا در نهایت کار به آخرین ستون برسد و پروژه به اتمام برسد.
در این روش در صورتی که تیم انجام دهنده بخشی از کارها در یک ستون از انجام ماموریت خود فارغ شود، می‌تواند از تیم مامور به انجام کار ستون قبل از خود، مقداری کار دریافت کند و به این ترتیب فرایند انجام کارها با سرعت بیشتری دنبال می‌شود.
از دیگر روش‌های متداول مدیریت چابک می‌توان به «لین» اشاره کرد. با مدیریت پروژه به روش لین، پروژه به قطعات کوچکتری تقسیم می‌شود که می‌تواند به صورت جداگانه تکمیل شود. مدیران همچنین در این روش یک گردش کار را برای هر یک از اجزای کاری پروژه تعریف می‌کنند تا به صورت جداگانه در هر مرحله قابل پیگیری باشد. انعطاف پذیری روش لین یک سیستم عالی برای اطمینان از این است که هر بخشی از پروژه به بهترین شکل در حال انجام است.
برای نهادینه سازی مدیریت چابک در سازمان پیشنهاد می‌شود تیم رهبری، فرصت‌های نوآورانه سریع را شناسایی کرده و با جدیت آنها را دنبال کند. همچنین مدیران، تیم‌های کوچک و چند رشته‌ای خود را اداره می‌کنند تا به فرصت‌های بالا دست پیدا کنند. مالک ایده اصلی «ابتکار عمل» نیز باید با تیم کار کند تا یک چشم‌انداز روشن از نتیجه ایجاد شود. همچنین لازم است لیست کامل‌تری از فرصت‌های بالقوه بریا اولویت‌بندی کار تعیین شود.
در مدتهای مدیریت چابک، فردی هم به عنوان تسهیل کننده فرآیند، تیم را در روش‌های سریع و موثر راهنمایی می‌کند، موانع را برطرف کرده و پیشرفت را تسریع می‌بخشد.
لازم است شناسایی فرصت‌هایی برای بهبود کارایی به طور مداوم در دستور کار تیم‌های مامور در قالب پیاده‌ سازی متد مدیریت چابک قرار داشته باشد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000