مجید امیری مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی:

اجرای آیین نامه تبصره ۳۵ به نفع بدهکاران بانکی است

روستاییان از فرصت ایجاد شده برای تسویه مطالبات خود نزد بانک مسکن استفاده کنند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، مجید امیری مدیر شعب بانک مسکن استان در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر از صدا و سیمای شبکه آفتاب استان مرکزی، گفت: اجرای مفاد ماده 2 آیین نامه اجرایی تبصره 35 قانون اصلاح قانون بودجه سال 1395 کل کشور درخصوص بخشودگی سود متعلق به تسهیلات تا یک‌ میلیاردریال منوط به بازپرداخت اصل تسهیلات و بخشش کلیه وجه‌التزام‌های متعلقه در زمان تسویه می باشد.

امیری گفت: مشمولین این طرح؛ اشخاص حقیقی و حقوقی هستند که از بانک ها تسهیلات تا سقف یک میلیارد ریال و یا کمتر از آن دریافت داشته اند. اینجا دولت بانک عامل را مکلف نموده درصورت بازپرداخت مانده اصل تسهیلات توسط مشمولین بطور یک جا و نقدی، نسبت به بخشودگی سود تسهیلات در سقف سهمیه ابلاغی بانک مرکزی و وجه التزام، با رعایت اولویت هایی اقدام نماید. وی تصریح کرد: اولویت نخست، تسهیلات اعطایی یارانه‌ای مورد حمایت دولت بابت حوادث غیر مترقبه و مسکن روستایی (سررسید شده طی سال 95 و قبل از آن) است که اصل تسهیلات دریافتی آنان بیش از 100 میلیون تومان نباشد. اولویت دوم شامل، مطالبات تمامی پروندههایی‌ است که از سوی بانک بر روی آنها اقدام حقوقی صورت گرفته است، مشروط بر اینکه مانده بدهی متقاضی بابت اصل تسهیلات بیش از 50 میلیون تومان نباشد. (سررسید شده طی سال 1395 و قبل از آن). همچنین اولویت سوم نیز مطالبات تسهیلات گیرندگانی است که به دلیل عدم بازپرداخت اقساط تسهیلات زندانی شده و یا حکم جلب برای ایشان صادر شده است. (سررسید شده طی سال 1395 و قبل از آن) که اصل تسهیلات دریافتی آنان بیش از 100 میلیون تومان نباشد.

امیری افزود: دستورالعمل اجرایی ماده 2 آیین نامه اجرایی تبصره 35 قانون اصلاح قانون بودجه سال 1395 به بانک مسکن نیز ابلاغ گردیده و بر اساس قانون مذکور؛ بانک مسکن می تواند در صورت تسویه یکجا و نقدی باقیمانده از اصل تسهیلات مشتریان مشمول در چارچوب ضوابط و اولویت های ابلاغی بانک مرکزی نسبت به بخشودگی سود تسهیلات به همراه جرایم متعلقه که توسط دولت و بانک تامین خواهد شد - مشروط به اینکه اصل تسهیلات دریافتی تا سقف 100 میلیون تومان بوده و حداکثر تا پایان سال 1395 به سرفصل مطالبات غیر جاری انتقال یافته باشد- اقدام نماید. .

مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی اظهار داشت: طی سالهای گذشته بانک مسکن در استان، حجم زیادی تسهیلات به سازی و مقاوم سازی مسکن روستایی به متقاضیان پرداخت نموده که بعضا به دلایلی چون: شرایط نامساعد اقتصادی ناشی از خشکسالی، سطح کشت و زراعت پایین، کم بودن سطح درآمد و متعاقبا عدم توانایی بازپرداخت اقساط از سوی روستاییان، معوق شده و تبصره 35 فرصت مغتنمی را برای این قشر زحمتکش فراهم می نماید تا با اعمال تخفیفی ویژه، فارق از پرداخت سود و جرایم تاخیر تادیه؛ صرفا با پرداخت اصل تسهیلات، بدهی خود را با بانک تسویه کرده و نام خود را از لیست سیاه بدهکاران سیستم بانکی برای همیشه حذف نمایند.

امیری با بیان این که اعتبار طرح در سطح کشور ابلاغ شده و هر استانی از فرصت باقیمانده تا 97/11/5 استفاده بهینه نماید بالتبع اعتبار بیشتری از این طرح جذب خواهد نمود، افزود: بانک مسکن در جلسات جداگانه با مسوولین ارشد استان از جمله: معاونت امور عمرانی استانداری مرکزی، مدیر کل امور روستایی استانداری، مسوولین بنیاد مسکن، کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی استان، نشست هایی تشکیل و پیرامون طرح مزبور توضیحاتی ارایه داده است. همچنین مکاتبه با استانداری مرکزی، فرمانداری ها، بخشداری ها و دهیاری های استان و نصب بنر در ورودی چند روستای بزرگ و نیز ارسال پیامک اطلاع رسانی به بدهکاران مشمول طرح، از دیگر اقدامات بانک مسکن طی روزهای اخیر بوده است. امیری خاطر نشان کرد: کلیه بدهکاران حقیقی و حقوقی مشمول، می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به هر یک از شعب بانک مسکن در استان مراجعه نمایند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000