ساخت ۳۰۰۰ واحد مسکونی در بافت‌های ناکارآمد شهری مشهد هدف گذاری شد

سید محمد پژمان با اشاره به وضعیت اقتصادی ضعیف ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی، از طراحی مدلی برای جا به جایی ساکنان بافت‌های ناکارآمد مشهد خبر داد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا و به نقل از وزارت راه وشهرسازی، محمد پژمان مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری شامگاه پنجشنبه در نشست ستاد بازآفرینی شهری که با حضور وزیر راه و شهرسازی در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، با تاکید بر اینکه اقدامات پراکنده‌ای برای احیای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری در مشهد انجام شده است، تصریح کرد: از وضعیت اقتصادی ضعیف ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی برای در اختیار گرفتن واحدهای مسکونی جدید آگاه هستیم و به همین منظور مدلی برای جابه‌جایی ساکنان بافت‌های ناکارآمد مشهد طراحی شد و ساخت سه هزار واحد مسکونی در جوار بافت‌های ناکارآمد هدفگذاری شد که این مدل تا پایان سال نهایی می‌شود.

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: قرار بود شهرداری مشهد زمین‌هایی را در حاشیه شهر برای ساخت، آماده کند و تعدادی واحد مسکونی در جوار این بافت‌های ناکارآمد ساخته شود و به عنوان تنخواه در اختیار طرح بازآفرینی قرار گیرد و هر وقت ساخت واحدهای مسکونی مزبور به اتمام رسید کسانی که در سکونتگاه‌های نامناسب بافت‌های ناکارآمد شهر مشهد ساکن هستند به صورت موقت یا دائم جابه جا شوند و در واحدهای جدید اسکان یابند تا زمین‌های در اختیار آنان برای اجرای طرح بازآفرینی آزاد شود.

معاون وزیر راه وشهرسازی ادامه داد: نظر مسوولان شهری این بود که برای ساخت واحدهای مسکونی جدید در جوار بافت‌های ناکارآمد شهری، از تسهیلات طرح بازآفرینی شهری هم استفاده شود در حالی که وظیفه ما در این طرح تولید مسکن نیست و در صورتی که ساخت مسکن با طرح بازآفرینی پیوند بخورد امکان استفاده از تسهیلات این طرح فراهم می شود.

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: این مهم در صورتی قابل تحقق است که ساکنان واقع در سکونتگاه‌های غیررسمی از محل سکونت کنونی خود جا به جا شوند و زمین‌های در اختیار این سکونتگاه‌ها آزاد شود تا بتوان، واحدهای مسکونی جدیدی برای سکونت موقت در اختیار آنان قرار داد.

پژمان افزود: در این راستا مسوولان شهری مشهد محدوده ای که باید برای اجرای طرح بازآفرینی در بافت‌های ناکارآمد آزاد شود را تعیین کردند و در حال شناسایی تسهیل‌گر و سایر موارد مرتبط با این موضوع هستند.

بنابراین گزارش ۳۱ شهر با ۱۱۷ محله در مساحت ۵۲ هزار و ۸۴۵ هکتار هدف طرح بازآفرینی شهری در خراسان رضوی قرار گرفته که از این تعداد، طرح بازآفرینی در ۵۸ محله با ۹ هزار و ۲۰۲ هکتار تا سال ۱۴۰۰ باید انجام شود. همچنین محدوده مصوب سکونتگاه های غیررسمی استان پنج هزار و ۶۳۶ هکتار و شهرهای دارای محدوده مصوب هفت شهر با ۱۱۴ محله است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000