مهلت اعتبار چک چند سال است؟

یکی از مواردی که دارندگان و مشتریان چک با آن مواجه هستند مدت اعتبار چک و اینکه مهلت اعتبار یک برگه چک چند سال است؟
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از ایبنا، بر اساس مفاد ماده ۶ قانون چک مصوب ۹۷، حداکثر مدت اعتبار چک از زمان دریافت دسته چک ۳ سال است (جزییات باید تا تاریخ 98.09.21 به تصویب شورای پول و اعتبار برسد.) به عبارت دیگر دارنده از زمان دریافت دسته چک صرفا حق دارد سررسید چک‌های خود را نهایتا تا ۳ سال آینده تعیین کند و چک‌های صادره به سررسید بعد از این تاریخ، مشمول قانون چک نمی شوند.

دارنده علی الاصول حق خواهد داشت بعد از فرجه ۳ ساله مذکور نیز برای وصول چک صحیح الصدور خود به بانک مراجعه کند.

اما درخصوص چک‌های صادره قبل از الزام آور شدن مقرره فوق، نه تنها تعیین سررسید چک بلکه مراجعه جهت وصول چک نیز محدود به زمان خاصی نیست؛چراکه هرچند بخشنامه شماره نب ۳۱۸۷/۲۵ مورخ ۱۷/۷/۱۳۶۳ بانک مرکزی مهلت ارایه چک به بانک‌ها جهت وصول از تاریخ چک را ۱۰سال عنوان کرده بود اما دستورالعمل حساب جاری مصوب شورای پول و اعتبار سال۹۱ بخشنامه موصوف را ملغی اعلام کرده و تاکنون بخشنامه نافذ دیگری که برمحدودیت زمانی ۱۰ساله برای ارایه چک به شعب بانک تاکید کرده باشد،رویت نگردیده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000