هیبنا گزارش می دهد

ضرورت نظارت بر فعالیت اپلیکشن‌های خرید و فروش مسکن/تهدید بازار مسکن با درج قیمت در سایت ها

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۹/۱۱/۰۷
در حالیکه این روزها ممنوعیت درج قیمت در سایت ها و اپلیکیشن های خرید و فروش مسکن برداشته شده است نمایندگان مجلس و حتی فعالان و کارشناسان اقتصاد مسکن بر این باور هستند که نظارت بر فعالیت اپلیکشن‌های خرید و فروش به نفع بازار مسکن تمام خواهد شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، بعد از عبور از رشد لحظه ای قیمت مسکن و کاهش التهاب در بازار، ممنوعیت درج قیمت در سایت ها و اپلیکیشن های خرید و فروش مسکن نیز برداشته شد.
برخی کارشناسان و اعضای شورای شهر بر این باور هستند که حذف قیمت از سایت‌های خرید و فروش به نوعی نقض حقوق شهروندان در دسترسی آزاد به اطلاعات است اما برخی منابع دولتی و نمایندگان مجلس بر این باور هستند که درج قیمت در آگهی‌های فروش اپلیکیشن‌های معاملاتی در شرایطی که عرضه و تقاضا به تعادل نرسیده موجب جولان سوداگران بازار مسکن می شود.
اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با هیبنا معتقد است که به جای اینکه از درج قیمت مسکن بر روی سایت ها ممانعت شود باید نظارتها را بر فعالیت های سایت ها و اپلیکیشن ها بالا برد.
وی می گوید: به خوبی مشخص است که سایت های قیمت گذاری و اپلیکیشن ها در بالا بردن قیمت ها در زمان اوج نقل و انتقالات مسکن نقش دارند. اما ما معتقد هستیم که بهترین روش در این خصوص نظارت بر این سایت ها است. چرا که در برخی موارد دلالان و سوداگران با ایجاد قیمت‌سازی های کاذب در این اپلیکیشن ها و سایت ها موجبات افزایش قیمت را فراهم می‌کنند.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با تاکید بر اینکه حذف و ایجاد محدودیت در درج قیمت مسکن در سایت ها نمی تواند چاره ساز باشد گفت: اگر نظارت بر این سایت ها و اپلیکیشن ها افزایش یابد علاوه بر اینکه از رشد بیش از حد قیمت مسکن جلوگیری خواهد شد بلکه موجبات زندگی راحت تر برای مردم فراهم خواهد شد.
اما محمد سرگزی دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با هیبنا اعتقاد دارد که حذف قیمت مسکن از اپلیکشن‌ها و خرید و فروش اینترنتی در مقطع کنونی ضروری است. وی در این گفتگو معتقد است که حال که سیر نزولی قیمت مسکن طبق گفته های سامانه املاک و مستغلات را شاهد هستیم پس نباید با درج قیمت و تداوم این اقدام، باز هم بازار مسکن را دچار التهاب و قیمت سازی های کاذب کنیم.
وی با اشاره به اینکه قطعا با ایجاد جو کاذب قیمت مسکن در سایت ها کاهش قیمت مسکن که گفته می شود تا ۱۵ درصد بوده متوقف خواهد شد ادامه داد: طبق گزارشهایی که از سطح شهر تهران و از سامانه املاک و مستغلات به دست آمده است حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد قیمت مسکن کاهش داشته است. حال اگر باز هم درج قیمت بر روی سایت ها آزاد شود احتمال اینکه این کاهش قیمت متوقف شود بسیار است.
وی افزود: حال که قانون اخذ مالیات بر خانه‌های خالی و عرضه واحدهای خالی به بازار مسکن ۳۰ درصد رشد داشته است امیدواریم این درج قیمت ها باعث نشود قیمت مسکن باز هم افزایشی شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، این روزها بازار مسکن به شکل قابل ذکری در رکود معاملاتی فرو رفته است و انتظار برخی متقاضیان مسکن این است که حال که در بازار مسکن خریدار جدی وجود ندارد بهترین فرصت برای صاحب مسکن شدن، این روزها است. اما اگر باز هم بازار مسکن با برخی اقدامات دچار التهاب شود بدون شک قیمت ها مجددا رشد خواهند کرد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000