بررسی آمارهای بانک مرکزی در فصل پاییز نشان می دهد

تایید خروج از رکود

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۹/۱۲/۲۳
آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که در فصل سوم سال جاری رشد اقتصادی به رقم 3.9 درصد رسیده و برای دومین فصل متوالی مثبت شده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، پس از آن که مرکز آمار ایران اولین روایت از رشد اقتصادی پاییز را منتشر کرد که نشان می داد، رشد اقتصادی در این فصل مثبت بوده است، این بار در تازه ترین گزارش، رییس کل بانک مرکزی از مثبت شدن آمار رشد اقتصادی خبر داده است. رییس کل بانک مرکزی در یک گزارش، عنوان کرد که بر اساس گزارش اداره حساب‌های اقتصادی بانک مرکزی رشد اقتصادی کشور، که از فصل دوم سال جاری مثبت شده بود، در سه ماهه سوم سال نیز مثبت بوده است.

به گفته رییس کل بانک مرکزی، رشد 3.9 درصد با نفت و 2.9 درصد بدون نفت در سه ماهه سوم سال ثبت شده است. بنابراین، اقتصاد در دو فصل متوالی دوم و سوم سال ۱۳۹۹ رشد مثبت داشت. در نتیجه با اطمینان می‌توان از گذر اقتصاد ایران از دوره سخت تحریم و رکود ناشی از آن و ورود به دوره رشد مجدد اقتصادی خبر داد.

از نگاه رییس کل بانک مرکزی، با توجه به تداوم تحریم حداکثری علیه ایران و شیوع کرونا، که موجب رکود و رشد منفی شدید در بسیاری کشورها شده است، رشد حاصله مهم و حاصل اجرای اقتصاد مقاومتی و نماد جهش تولید در شرایط تحریم است. همتی تاکید کرد جزئیات رشد بخش های مختلف اقتصادی کشور اوایل هفته جاری اعلام خواهد شد. این اتفاق خوب نتیجه مقاومت مردم، قدرت انعطاف اقتصاد ایران در در مقابل شوک‌های وارده به آن است و امیدوارم فصل‌های آینده نیز رشد اقتصاد تداوم پیدا کند.

این دومین آماری است که تایید می کند رشد اقتصادی در فصل پاییز مثبت شده است. بر اساس گزارش رسمی مرکز آمار ایران، رشد فصلی پاییز با احتساب نفت به 0.8درصد و بدون نفت به 0.2 درصد رسیده است. این رشد فصلی، درحالی است که در ۱۰ فصل قبل از آن رشد اقتصادی فصلی همواره منفی بوده است. نکته قابل توجه این است که آمار بانک مرکزی و مرکز آمار ایران هر دو نشان دهنده رشد مثبت در فصل سوم هستند، اما اختلاف معنا داری میان این دو آمار وجود دارد که این اختلاف آماری برای کارشناسان و تحلیل گران جای سوال دارد. این در حالی است که در فصل دوم، مرکز آمار ایران رشد اقتصادی را منفی گزارش کرده بود، از نگاه بانک مرکزی در فصل تابستان نیز رقم رشد مثبت بوده است. بنابراین با احتساب آمارهای بانک مرکزی در دو فصل تابستان و پاییز رشد اقتصادی مثبت شده است. کارشناسان معتقدند که اگر رشد فصلی اقتصاد در دو فصل متوالی مثبت شود می توان گفت که این اقتصاد از رکود خارج شده است. نکته مثبت دیگر این است که تولیدات نفتی ایران نیز بیشتر از قبل شده و این موضوع هم در گزارش بانک مرکزی و هم در گزارش مرکز آمار ایران قابل مشاهده است. همچنین در روزهای اخیر برخی خبرگزاری ها تاکید کردند که در ماه های اخیر رشد تولیدات نفتی و صادرات آن به کشورهای مقصد نسبت به ماه های قبل به بیش از دو برابر رسیده است. مجموع این آمار نشان می دهد که اقتصاد در حال رشد و خروج از رکود است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000