بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گزارش داد

ساخت ۵۰ هزار واحد مسکونی برای محرومان در ۱۴۰۰

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۱/۲۸
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از برنامه ریزی برای ساخت نزدیک به 50 هزار واحد مسکونی برای اقشار محروم و بی بضاعت در سال جاری خبر داد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گزارشی با اشاره به اقدامات انجام شده طی سه سال گذشته برای ساخت مسکن محرومان از برنامه ریزی به منظور ساخت حدود 50 هزار واحد مسکونی در سال جدید در ادامه اجرای برنامه ساخت مسکن محرومان در سراسر کشور خبر داد.

این در حالی است که طی دو سال گذشته در مجموع نزدیک به 51 هزار و 500 واحد مسکونی در سراسر کشور برای این گروه از متقاضیان و نیازمندان مسکن احداث شده است و بنیاد مسکن بنا دارد با افزایش حجم فعالیت ها و اقدامات در سال جاری، تا پایان سال 1400 مجموعا حدود 50 هزار واحد مسکونی دیگر برای این گروه از متقاضیان احداث کند.

برآوردهای انجام شده از سوی بنیاد مسکن نشان می دهد برای احداث این تعداد واحد مسکونی در سال جاری اعتباری بالغ بر 3 هزار و 214 میلیارد تومان مورد نیاز است. این در حالی است که طی سال های 98 و 99 نیز برای احداث بیش از 51 هزار واحد مسکونی مطابق با برنامه ریزی های انجام شده، اعتباری بالغ بر 4 هزار و230 میلیارد تومان هزینه شد.

این واحدها به دنبال انعقاد تفاهم نامه بین سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی احداث شده و در سال جاری نیز فرآیند احداث آن ها ادامه خواهد داشت. در قالب این تفاهم نامه قرار بود بیش از 101 هزار واحد مسکونی برای گروه های محروم و نیازمند در سراسر کشور( 31 استان) احداث شده و به آن ها واگذار شود.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان متولی ساخت و تامین مسکن گروه های محروم مسوولیت ساخت این واحدها را به عهده دارد. با احداث این میزان واحد مسکونی در سال جاری، برنامه ساخت 101 هزار واحد مسکونی برای محرومان، براساس تفاهم نامه منعقد شده بین بنیاد مسکن وسازمان برنامه وبودجه تکمیل خواهد شد.

این در حالی است که در بخش دیگری از این گزارش، از اقدام برای ساخت نزدیک به 18 هزار واحد مسکونی برای خانوارهای دارای دو فرزند معلول و بیشتر خبر داده شده است. پیش از این برای ساخت این واحدهای مسکونی اقدام به پرداخت کمک های بلاعوض می شده است که این میزان قبلا در مناطق روستایی 18 میلیون تومان و در مناطق شهری 30 میلیون تومان بوده است. اما به دنبال افزایش هزینه های ساخت و تورم، این میزان هم اکنون افزایش یافته و به مبلغ 85 میلیون تومان در مناطق روستایی و 140 میلیون تومان در مناطق شهری رسیده است که رقم مناسبی برای ساخت مسکن این گروه از خانوارهای نیازمند و فاقد مسکن است.

آمارهای اعلام شده از سوی بنیاد مسکن حاکی است تاکنون بالغ بر 11 هزار واحد مسکونی برای این گروه از خانوارها احداث شده است. در سال جاری نیز بنیاد مسکن بنا دارد کار ساخت بیش از 2 هزار و200 واحد مسکونی برای این خانوارها را به اتمام رسانده و این واحدها را به گروه های هدف واگذار کند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000