تغییر رییس کل بانک مرکزی

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۰/۰۳/۱۰
با رای هیات وزیران و موافقت رییس جمهوری، با خاتمه فعالیت عبدالناصر همتی در سمت ریاست کل بانک مرکزی موافقت شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، هیات وزیران با توجه به ورود عبدالناصر همتی به عرصه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری که مانع از حضور کافی وی در بانک مرکزی و ایفای وظایف و مسئولیت های خطیر رئیس کل در حوزه های حساس پول و ارز می شود، با خاتمه مسئولیت وی در سمت ریاست کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موافقت کرد.

با توجه به این رای، اکبر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی، از این پس و مطابق قانون، تمامی وظایف و اختیارات رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را برعهده خواهد داشت. هیات وزیران همچنین از خدمات و زحمات عبدالناصر همتی در طول دوران تصدی ریاست وی بر بانک مرکزی تقدیر و تشکر کرد.

اکبر کمیجانی، که با تصویب هیات دولت به عنوان جانشین همتی برگزیده شده است، پیش از این سمت معاونت وقائم‌مقامی همتی در بانک مرکزی را بر عهده داشت. او مدرک کارشناسی اقتصاد تعاون خود را از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد ودکتری خود با گرایش اقتصاد پولی را از دانشگاه ویسکانسین آمریکا اخذ کرده است.

از سوابق اجرایی او می‌توان به عضویت در هیات مدیره بانک خاورمیانه - از آبان 1391 تا شهریور 1392، معاونت اقتصادی بانک مرکزی ایران - ازخرداد1377 تا آبان 1386، و... اشاره کرد.

به نظر می رسد که مهمترین دلیلی که باعث شد، روحانی این تصمیم را اتخاذ کند، فعالیت های انتخاباتی عبدالناصر همتی است. در حال حاضر نیز، یکی از اولویت های اقتصادی کشور، کنترل نوسانات ارزی است، که شاید با توجه به فعالیت های او در جریان انتخابات، تمرکز کمتری در این موضوع داشته باشد.

روز گذشته، عبدالناصر همتی، نیز در اینستاگرام شخصی خود به این خبر واکنش داد و گفت: کنار گذاشتن بنده از اختیارات رئیس‌جمهور است و بابت اعتمادشان به‌خصوص در یکسال اول خدمتم متشکرم. وی همچنین افزود: وظیفه من دفاع از اصلاح روندهای اشتباه و مخالف رویه علم اقتصاد است. امیدوارم بابت این انجام وظیفه از من مکدر نشده باشند. من هم مثل همه مردم بخاطر دفاع ایشان از برجام مدیون ایشانم. پیش تر نیز عبدالناصر همتی در یک گفت و گو اعلام کرده بود که به خاطر فعالیت های انتخاباتی، اختیارات خود را به قائم مقام بانک مرکزی تفویض کرده است.

در حال حاضر، قانون موجود در زمینه بانک مرکزی، دست رئیس‌جمهور را برای عزل رئیس کل بانک مرکزی باز گذاشته است. براساس این قانون، رئیس کل بانک مرکزی به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و با تصویب هیات دولت، با تایید و حکم رئیس‌جمهور منصوب می‌شود. همچنین رئیس‌کل بانک مرکزی به پیشنهاد رئیس‌جمهور و با تصویب دوسوم اعضای هیات دولت و با حکم رئیس‌جمهور عزل می‌شود. این به آن معناست که اگر رئیس‌جمهور خواستار عزل رئیس‌ بانک مرکزی باشد، موافقت دوسوم از اعضای هیات دولت برای عزل او کافی است. با توجه به این موضوع و با رای گیری در جلسه روز گذشته هیات دولت، رسما با کنار رفتن عبدالناصر همتی از سمت ریاست کل بانک مرکزی موافقت شده است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000