هیبنا گزارش می دهد

حال و هوای انتخاباتی در بازار مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۳/۱۸
بازار معاملات مسکن در شهرهای مختلف حال و هوای انتخاباتی به خود گرفته است.
پایگاه خبری بانک مسکن

تحقیقات میدانی خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، نشان می دهد بازار معاملات مسکن در شهرهای مختلف کشور به خصوص در شهرهای بزرگ و کلانشهرهایی مانند تهران تحت تاثیر فضای انتخاباتی قرار گرفته است و بسیاری از خریداران و فروشنده ها فعلا برای انجام معامله یا عدم انجام آن تا زمان برگزاری انتخابات مردد هستند.

برخی دیگر از متقاضیان خرید و فروشنده ها نیز فعلا دست نگه داشته اند تا نتیجه انتخابات مشخص شود. با این حال، همچنان تعدادی از خریداران و فروشنده ها در بازار حضور دارند و در حال انجام معاملات ملکی هستند.

در شرایطی که برخی از خریداران و فروشنده ها مسکن انجام معاملات ملکی خود را به بعد از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری موکول کرده اند اما معدود خریداران وفروشنده هایی در بازار حضور دارند که با اعتقاد متفاوتی در حال انجام معاملات خود هستند.

هم اکنون خریداران و فروشنده های مسکن در بازار معاملات واحدهای مسکونی به دو گروه تقسیم می شوند. دسته اول افرادی هستند که در فضای ابهام آلود فعلی ناشی از نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، فعلا از خرید وفروش مسکن به طور موقت دست کشیده اند و در انتظار مشخص شدن نتیجه انتخابات هستند. این گروه معتقدند بهتر است در شرایط فعلی اقدامی از بابت خرید وفروش انجام ندهند و تا زمان مشخص شدن نتیجه انتخابات و استقرار کابینه جدید صبر کنند.

از سوی دیگر افرادی هستند که اثر انتخابات بر بازار را اثر پررنگی نمی بینند و معتقدند هر چه سریعتر باید معاملات خود را انجام دهند. به خصوص در سمت خریداران مسکن افرادی هستند که معتقدند بهتر است خرید خود را هر چه سریعتر از بازار انجام دهند چون ممکن است فضای بازار بعد از برگزاری انتخابات به نفع آن ها نباشد. در مقابل این گروه از خریداران افرادی هستند که تحت تاثیر ریزش قیمت مسکن در دو ماه اخیر، معتقدند کاهش قیمت باز هم ادامه خواهد یافت و اتفاقا ورود دولت جدید می تواند تا مدتی بر تداوم ریزش مسکن اثرگذار باشد.

از سوی دیگر، برخی فروشنده های مسکن معتقدند بهتر است تا زمان مشخص شدن نتایج انتخابات دست نگه داشته و واحد یا واحدهای خود را به فروش نرسانند. البته تعداد این فروشنده ها در مقایسه با فروشندگانی که مصمم به فروش هستند و حتی از ماه های قبل واحد خود را برای فروش در بازار فایل کرده اند محدود است.

اما فعالان بازار معاملات مسکن و کارشناسان به متقاضیان توصیه می کنند در همان زمان که اراده خرید مسکن دارند اقدام به خرید کنند. این موضوع به خصوص برای متقاضیان مصرفی از اهمیت بیشتری برخوردار است. از آنجا که متقاضیان مصرفی به خصوص در شرایط فعلی قدرت خرید محدود و آسیب پذیر در مقایسه با سرمایه گذاران حاضر در بازار مسکن دارند وهر نوع نوسان افزایشی هر چند جزئی می تواند مانع از خانه دار شدن آن ها شود بهتر است در هر زمانی که قادر به خرید مسکن شدند برای خرید اقدام کنند. در واقع توصیه بازار به این گروه از متقاضیان آن است که هر چند چشم انداز ثبات قیمت وحتی کاهش قیمت برای آینده کوتاه مدت بازار ملک وجود دارد اما بهتر است در صورتی که هم اکنون توان خرید برای این گروه از متقاضیان وجود دارد اقدام به خرید مسکن کنند و خرید خود را به تعویق نیندازند.

فعالان بازار مسکن همین توصیه را نیز خطاب به فروشنده ها دارند وبه آن ها توصیه می کنند روند فروش واحدهای خود را به انگیزه افزایش قیمت مسکن در آینده متوقف نکنند چون دست کم در کوتاه مدت و برای ماه های پیش رو، چشم انداز افزایش محسوس قیمت وجود ندارد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000