هیبنا براساس آمارهای رسمی گزارش می‌دهد

فاصله قیمت مسکن در شمال و جنوب تهران

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۳/۲۵
تازه‌ترین فاصله قیمتی در بازار خرید و اجاره مسکن در مناطق شمال و جنوب شهر تهران در آمارهای رسمی اعلام شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، آمارهای رسمی مربوط به تحولات فصلی بازار معاملات مسکن شهر تهران، نشان دهنده فاصله قیمتی شدید بین اجاره‌بها وقیمت خرید و فروش مسکن در ارزان‌ترین و گران‌ترین منطقه بازار مسکن پایتخت است. این موضوع همچنین از افزایش شکاف بین قیمت و اجاره‌بهای مسکن در مناطق شمالی و جنوبی شهر تهران حکایت دارد.

همزمان شرایط برای خریداران و متقاضیان بازار اجاره مسکن در هر دو گروه از مناطق دشوارتر از قبل شده است. افزایش شکاف بین هزینه خرید و اجاره مسکن از یک سو و دشوارتر شدن فرآیند ورود به بازار مسکن در هر دو سمت بازار شامل بازار خرید و اجاره مسکن، دو ویژگی مهم این روزهای بازار معاملات ملک به خصوص در شهرهای بزرگ و به ویژه در شهر تهران است.

تازه‌ترین آمارهای رسمی مربوط به تحولات فصلی بازار معاملات مسکن شهر تهران در زمستان 99 که روز گذشته از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد حاکی است میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در پایتخت در این فصل در حالی به 32 میلیون و100 هزار تومان رسیده است که این میزان فاصله حدود 136 میلیون تومانی با گران‌ترین معامله انجام شده در این فصل از یک سو و همچنین فاصله حدود 18 میلیون تومانی با ارزان‌ترین معامله صورت گرفته در همین فصل از سوی دیگر، دارد.

گران‌ترین و ارزان‌ترین معامله انجام شده در بازار زمستانی مسکن در زمستانی که گذشت در دو منطقه شمالی و جنوبی شهر تهران، به ترتیب مناطق یک و 20 پایتخت انجام شد که بین این دو نیز اختلاف حدود 164 هزار تومانی به ازای هر مترمربع دیده می‌شود. گران‌ترین معامله انجام شده در فصل زمستان در بازار خرید و فروش مسکن پایتخت مربوط به منطقه یک شهر تهران با قیمت هر مترمربع 168 میلیون و 60 هزار تومان بوده است. این در حالی است که در منطقه 20 شهر تهران در همین فصل ارزان‌ترین معامله مسکن در پایتخت با قیمت هر مترمربع 4 میلیون و 145 هزار تومان به ثبت رسیده است.آمارها نشان دهنده اختلاف بسیار شدید قیمتی بین مناطق شمالی و جنوبی شهر تهران به لحاظ قیمت خرید و فروش واحدهای مسکونی است. در این فصل مطابق با آمارهای رسمی میانگین قیمت در کل مناطق شهر تهران در مقایسه با فصل قبل یعنی پاییز 99 با رشد 11.6 درصدی مواجه شد. حجم معاملات مسکن در این بازه زمانی – زمستان به پاییز 99- نیز 36.4 درصد کاهش یافت. تعداد معاملات خرید وفروش مسکن در زمستان 99 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به دلیل افزایش عمق رکود و خروج متقاضیان از بازار نزدیک به 70 درصد افت کرد.

در بازار اجاره مسکن شهر تهران نیز این شکاف و فاصله شدید بین اجاره بهای مناطق شمالی و جنوبی پایتخت مشهود است. متوسط اجاره بهای هر مترمربع مسکن در شهر تهران در حالی زمستان 99 به محدوده 68 هزار تومان رسید که در منطقه یک گران ترین واحد مسکونی که به بازار اجاره عرضه شد، اجاره بهایی 114 هزار تومانی به ازای هر مترمربع داشت. در منطقه 20 اما به عنوان ارزان ترین منطقه بازار مسکن شهر تهران در زمستان 99 ارزان ترین اجاره بهای پایتخت با رقم اجاره هر مترمربع 31 هزار تومان به ثبت رسید.

در حالی که گران ترین اجاره بهای مسکن در این فصل حدود دو برابر متوسط رقم اجاره بها در پایتخت بوده است ارزان ترین اجاره بها نیز مربوط به واحدی بوده که اجاره آن کمتر از یک دوم میانگین اجاره بهای مسکن در شهر تهران تعیین شده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000