هیبنا بررسی می کند:

مسیر حل مساله کاهش قیمت ساخت وساز

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۳/۲۶
کارشناسان راهکارهای کاهش بهای تمام شده ساخت و ساز را بررسی کردند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، طی دهه های گذشته دولت های مختلف با هدف حمایت از اقشار کم‌درآمد از یکسو و تلاش در جهت افزایش رونق در معاملات بازار مسکن از سوی دیگر راهکارهای متعددی را در جهت کاهش بهای تمام شده احداث واحدهای مسکونی اجرایی کرده اند با این حال به نظر می رسد این راهکارها نتوانسته به طور کامل اهداف اصلی را محقق کند.
از این رو برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند برای ثمربخش بودن راهکارهای حل این مساله نیاز است چندین روش به طور توامان از سوی سیاست گذار اجرایی شود.
یکی از راهکارها نقش شهرداری ها در این حوزه است. کارشناسان اقتصادی عنوان می کنند: برای کاهش قیمت تمام شده واحدهای مسکونی شهرداری‌ها بیش از دولت امکان عمل دارند، چرا که صدور پروانه در دست شهرداری‌های کشور بوده و رقم پروانه در برخی از نقاط شهری سهم مهمی از کل هزینه‌های سرمایه‌گذاری احداث را تشکیل می‌دهد. بنابراین به نظر می‌رسد که یک راهکار برای کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری و کاهش بهای تمام شده احداث واحد‌های مسکونی کنترل هزینه‌های پروانه است.
علاوه بر این کاهش هزینه های مبادلاتی دیگر راهکاری است که در این بخش باید مورد توجه قرار گیرد. به اعتقاد این کارشناسان، یکی از مسائل اصلی مطرح در اقتصاد ایران طی سنوات گذشته موضوع بالا بودن هزینه‌های مبادلاتی است. هزینه‌هایی که عملا در جایی ثبت نشده و طبعا نه مشمول مالیات است و نه ممکن است کسی از آن مطلع شود ولی وجود دارد. تا زمانی که این هزینه‌ها نه در صنعت ساختمان بلکه در هر صنعت و رشته فعالیتی بالا باشد کاهش بهای تمام شده ممکن نخواهد بود.
کارشناسان با ذکر یک مثال این موضوع را اینطور توضیح می دهند که برای خرید یک قطعه زمین در کلان شهر گاه مشاهده شده است که قیمت زمین از ارزش ذاتی آن بسیار بالاتر بوده است که دلیل اصلی آن حضور واسطه‌های مختلف (که گاه به‌دلیل عدم تقارن اطلاعاتی موجود در بازار می‌باشد) است. این امر خود یکی از دلایل اصلی بالا رفتن قیمت زمین و افزایش بهای تمام شده است.
به گفته آنها هزینه‌های غیرمتعارف دیگری که گاه از سوی سازندگان باید پرداخت شود نیز از همین دست متغیرهایی است که روی بهای تمام شده اثر مستقیم می‌گذارند.
برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند: مساله اصلی کاهش بهای تمام شده در دل صنعت ساختمان نبوده و خارج از این صنعت است. به تعبیر دیگر حل مسائل صنعت ساختمان در جهت کاهش بهای تمام شده را بیشتر باید در سطح سیاستگذاری کلان و رهیافت‌های توسعه‌ای کشور جست‌وجو کرد و تاکید بر زمین به‌عنوان یکی از متغیرهای اصلی شکل‌دهنده بهای تمام شده چندان نمی‌تواند در رسیدن به این هدف به تنهایی کمک کند.
به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بررسی‌ها نشان می‌دهد فارغ از تاثیرگذاری پارامترهای بیرونی غیراقتصادی اثرگذار بر روند قیمتی بازار مسکن، در حال حاضر فاکتور «هزینه ساخت و قیمت زمین» که در مجموع «قیمت تمام‌شده ساخت مسکن» را تشکیل می‌دهد مهم‌ترین عامل درونی بازار ملک است که طی دو سال گذشته مانع از پایداری قیمت در بازار مسکن شده است. از همین رو کاهش بهای تمام شده ساخت و ساز از جمله مهم ترین موضوعات موردتوجه برای ایجاد ثبات و پایداری در بازار مسکن و رونق گیری بازار ساخت و ساز است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000