هیبنا گزارش می‌دهد

مشخصات بازار تابستانی مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۵/۱۱
بازار معاملات مسکن در شهر تهران با چند مشخصه عمده در فصل تابستان همراه شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن –هیبنا، یکی از مهمترین مشخصات بازار معاملات مسکن شهر تهران در تابستان سال جاری افزایش استقبال از خرید واحدهای مسکونی با عمربنای بیشتر از سوی متقاضیان و خریداران آپارتمان‌های مسکونی است.

مطابق با گزارش رسمی تحولات بازار مسکن که روز گذشته از سوی بانک مرکزی منتشر شد در تیرماه امسال –ماه ابتدایی تابستان- در مقابل کاهش سهم خرید و فروش واحدهای مسکونی نوساز در این ماه در مقایسه با ماه مشابه سال قبل، سهم واحدهای با عمربنای بیشتر به خصوص واحدهای مسکونی با عمربنای بیش از ۱۰ سال در معاملات مسکن افزایش یافته است.

فعالان بازار معاملات مسکن مهمترین دلیل این موضوع را کاهش عرضه فایل نوساز به بازار از یک سو به دلیل رکود ساخت و ساز و مناسب‌تر بودن قیمت واحدهای مسکونی با عمربنای بیشتر نسبت به واحدهای مسکونی نوساز، عنوان می‌کنند.

بازار تابستانی معاملات مسکن شهر تهران همچنین یک ویژگی مهم دیگر نیز دارد. گزارش‌های رسیده از بازار معاملات مسکن نشان می‌دهد بیشترین سهم از خرید و فروش واحدهای مسکونی در میان آپارتمان‌هایی انجام می‌شود که متوسط قیمت هر مترمربع از آن‌ها از میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران کمتر است. هم‌اکنون میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران به ۳۰ میلیون تومان رسیده است. اما بیشترین سهم از معاملات خرید مسکن در تیرماه مطابق با گزارش بانک مرکزی در میان آپارتمان‌هایی انجام شد که متوسط قیمت هر مترمربع از آ‌ن‌ها در محدوده ۱۵ میلیون تومان تا ۲۰ میلیون تومان قرار داشت. این واحدها در مجموع ۱۷.۲ درصد از کل معاملات خرید مسکن در شهر تهران در تیرماه را به خود اختصاص دادند.

همچنین واحدهای مسکونی که میانگین قیمت هر مترمربع از آن‌ها در محدوده ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان قرار داشته بعد از دامنه قیمتی ۱۵ میلیون تا ۲۰ میلیون تومان بیشترین سهم از معاملات خرید مسکن معادل ۱۵.۳ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص دادند. گزارش‌های رسمی نشان می دهد در مجموع ۶۰ درصد از معاملات خرید مسکن که در تیرماه انجام شده است در بازه قیمتی هر مترمربع کمتر از میانگین قیمت مسکن شهر تهران – هر مترمربع ۳۰ میلیون تومان- بوده است.

به لحاظ مساحت واحدهای مسکونی نیز پرمعامله‌ترین واحدهای مسکونی در تابستان امسال واحدهای با مساحت کمتر از ۸۰ مترمربع هستند. آمارهای رسمی نیز این موضوع را تایید می‌کند. در تیرماه مطابق با گزارش بانک مرکزی بیش از ۵۵ درصد از معاملات خرید مسکن شهر تهران در میان واحدهای مسکونی با مساحت کمتر از ۸۰ مترمربع انجام شد. در میان این واحدها همچنین آپارتمان‌های ریزمتراژ ۵۰ تا ۶۰ مترمربعی با سهم ۱۵.۳ درصدی بیشترین سهم از معاملات خرید مسکن در میان بازه‌های متراژی واحدهای مسکونی را به خود اختصاص دادند. این موضوع نشان دهنده کاهش قدرت خرید متقاضیان در بازار مسکن است که توان خرید آپارتمان‌های با مساحت بالاتر را ندارند.

به لحاظ قیمت کل واحدهای مسکونی نیز، بیشترین میزان تقاضا در بازار تابستانه مسکن مربوط به واحدهایی است که قیمت کل آن‌ها کمتر از یک میلیون تومان است. در تیرماه نزدیک به ۲۰ درصد از معاملات خرید مسکن در شهر تهران در بازار آپارتمان‌هایی انجام شد که قیمت کل آن ها در بازه ۵۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومان قرار داشت. این موضوع نشان می‌دهد اگر چه میانگین قیمت مسکن در شهر تهران به ۳۰ میلیون تومان به ازای هر مترمربع رسیده است اما توان خرید بیشترین سهم از متقاضیان و خریداران تقریبا حدود نصف این میزان یا اندکی بیشتر از نصف است. بررسی‌ها حاکی است همچنان واحدهای مسکونی ارزان‌قیمت در صدر تقاضای خرید آپارتمان در شهر تهران قرار دارد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000