منبع ساخت یک میلیون مسکن در سال

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۶/۲۲
وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد دولت وعده ساخت یک میلیون مسکن در سال را پیش خواهد برد اما منبع تحقق این وعده از کجا تامین می شود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا،عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای تامین منابع مالی پایدار ساخت مسکن به این نتیجه رسیدیم که صندوقی با عنوان" صندوق ملی مسکن" تشکیل شودکه منابع مالی آن از محل عایدی‌های حوزه مسکن و زمین است.

صدیف بدری با اشاره به اینکه در بودجه 1400 نیز منابع پیش بینی شده اضافه کرد: در بند 10 تبصره 18 قانون بودجه 1400 تاکید شده که 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش احداث و نوسازی واحد مسکونی اختصاص پیدا کند. بنابراین مصوبه مجلس در طرح جهش تولید ، تامین مسکن و بند مذکور در قانون بودجه، تکمیل کننده یکدیگر برای تامین مسکن محرومان هستند و اجرای کامل آن تا حدودی موجب کاهش التهاب بازار مسکن می‌شود.

بر اساس این مصوبه بانک ها مکلف هستند 360 هزار میلیارد تومان از منابع خود را برای این هدف تخصیص دهند. در این چارچوب می توان برای واحدهای مسکونی شهری 400 میلیون تومان تسهیلات با اقساط پلکانی و برای مسکن های روستایی تا 250 میلیون تومان تسهیلات پرداخت کرد.

وی با اشاره به اینکه در ابتدا بر اساس برآوردها برمبنای پوشش 70 درصد قیمت مسکن، 160 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای بانک ها در نظر گرفته شده بود اظهار کرد: مجلس، این رقم را به 360 هزار میلیارد تومان افزایش داد بنابر این دولت به جهت تامین منابع، مشکلی در این زمینه نخواهد داشت.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که در صورت اعطای تسهیلات بانکی دهک های پایینی توانایی بازپرداخت اقساط آن را ندارند, گفت:با تشکیل صندوق ملی مسکن تشکیل تمهیدی اندیشیده شده تا از این محل با اعطای یارانه بتوان به اقشار کم در آمد کمک کرد.

بدری با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی در اراضی تحت اختیار خود امکان تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور را دارد گفت:علاوه بر این در قانون جهش تولید مسکن نیز برای تامین مساله زمین تدبیر شده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد در قانون جهش تولید وزارت جهاد کشاورزی و دستگاه هایی که در درون شهرها زمین در اختیار دارند به وزارت راه و شهرسازی منتقل می کنند تا برای ساخت این میزان واحد مسکونی به کار گرفته شود.

صدیف بدری نماینده مجلس در طرح جهش تولید و تامین مسکن، تامین مصالح ساختمانی پیش بینی شده و وزارت اقتصاد مکلف شده است که آن را از نظر قیمت ، پوشش ریسک دهد.

نماینده اردبیل در خصوص نیاز این میزان تولید مسکن در سال به مصالح افزود: طبق اعلام نظر وزارت راه و شهرسازی در حوزه تامین مصالح نیز کشور با چالش زیادی روبرو نیست.

به گفته این عضو کمیسیون عمران ، ایران چهارمین تولید کننده سیمان است و هم اکنون ظرفیت تولید سیمان در کشور ۸۰ میلیون تن و ظرفیت تولید فولاد در کشور ۲۸ میلیون تن است. با توجه به اینکه تولید یک میلیون مسکن در سال نیازمند ۳۰ میلیون تن سیمان و ۱۰ میلیون تن فولاد است، بنابراین مشکل مواد و مصالح برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در کشور وجود ندارد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000