جزییات طرح ساخت یک میلیون خانه اعلام شد

بسته تامین مالی جهش تولید مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۷/۰۶
به دنبال ابلاغ قانون جهش تولید مسکن وزارت راه و شهرسازی از قرار گرفتن این قانون در ریل اجرا خبر داد و بسته تامین مالی این طرح را تشریح کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی شب گذشته با حضور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد: به زودی آیین نامه اجرایی این قانون رونمایی شده و در مسیر اجرا قرار خواهد گرفت.

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در این باره توضیح داد: این قانون، قانونی مساله محور است و براساس مسائل فعلی بخش مسکن از جمله نیاز سالانه به یک میلیون واحد مسکونی تدوین شده است. وی همچنین در تشریح ساختار قانون جهش تولید مسکن اعلام کرد: این قانون مشتمل بر دو بخش کلی یعنی ایجاد ساختار و همچنین فرآیندهای اجرایی است. در این بخش مطابق با قانون پس از تشکیل شورایعالی مسکن که ریاست آن را رییس جمهوری بر عهده دارد هشت وزیر عضو کابینه و همچنین مدیران بانک مرکزی حضور داشته و تصمیمات در این شورا اخذ می شود .

وی افزود: بخش دوم که فرآیندهای اجرایی طرح های تامین مسکن را شامل می شود ارکانی همچون موضوع تامین زمین، تامین مالی یا منابع مالی، تامین مصالح ساختمانی و همچنین تامین خدمات(خدمات زیربنایی و روبنایی)، است.

محمودزاده همچنین به ایجاد صندوق ملی توسعه مسکن به عنوان یکی از مهمترین ظرفیت های قانون جهش تولید مسکن اشاره کرد و ادامه داد: منابع این صندوق از محل مالیات های دریافتی از بخش مسکن و سایر منابع درآمدی قابل حصول در این بخش تامین می شود؛ از این منابع برای اجرای طرح های ساخت و تامین مسکن به نفع افراد فاقد مسکن، پرداخت یارانه سود بانکی، جبران کارمزدهای بانکی و همچنین هزینه های اعمال تخفیف یا اعطای رایگان صدور پروانه های ساختمانی و سایر خدمات زیربنایی استفاده خواهد شد.

وی تاکید کرد: ظرفیت هایی که در این قانون به کار گرفته شده است با هدف جهش تولید و عرضه مسکن در کشور تدوین و تصویب شده است. معاون وزیر راه وشهرسازی همچنین از اجرای برخی مراحل برای تدوین اساسنامه صندوق توسعه ملی مسکن و همچنین تمهیداتی در خصوص تامین زمین و منابع مالی در راستای اجرای این قانون خبر داد.

محمودزاده در ادامه شروط لازم برای قرار گرفتن در فهرست متقاضیان واجد شرایط در طرح ساخت سالانه یک میلیون مسکن را تشریح کرد. این شروط در واقع همان شروط طرح مسکن مهر و مسکن ملی شامل چهار ویژگی اصلی است. این ویژگی ها عبارتند از داشتن فرم ج سبز و عدم استفاده از تسهیلات دولتی، نداشتن مالکیت شخصی، تاهل یا احراز سرپرستی خانوار و همچنین داشتن حداقل سابقه ۵ سال سکونت در محل مورد تقاضا برای ثبت نام در قالب این طرح است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه تشریح جزییات طرح ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور به نحوه تامین مالی در این طرح و همچنین نقش متقاضیان در این زمینه اشاره کرد و افزود: مطابق با قانون، بانک ها موظف خواهد بود 20 رصد از تسهیلات اعطایی خود به بخش های مختلف را به بخش مسکن اختصاص دهند که از این طریق ظرفیت تسهیلاتی مناسبی برای ساخت و عرضه این واحدها ایجاد خواهد شد. وی تاکید کرد: این سیاست را می توان به عنوان یک پشتوانه دائمی برای تامین مالی در حوزه مسکن معرفی کرد .

بنا بر اعلام وی در سال جاری حدود ۳۶۰ هزار میلیارد تومان از این محل به بخش مسکن اختصاص می یابد و در سال‌های آینده نیز به نسبت تسهیلاتی که به همه بخش ها پرداخت می شود بانک ها مکلف به اختصاص 20 درصد از این میزان کل به بخش مسکن هستند.

محمودزاده همچنین به استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی مسکن برای در استطاعت کردن تسهیلات پرداختی به متقاضیان به لحاظ نرخ سود، دوره بازپرداخت و همچنین رقم اقساط ماهیانه اشاره کرده و اعلام کرد: تسهیلات قانون جهش تولید مسکن با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار است که در حال حاضر ۱۸ درصد است. پرداخت سود تسهیلات برای گروه‌های هدف همیشه یکی از مهمترین مسائل و دغدغه ها بوده است چرا که رقم اقساط ماهانه سهم قابل توجهی را در سبد هزینه ای خانوارها تعریف می‌کند. با این حال با تشکیل صندوق توسعه ملی مسکن و تامین مالی آن از محل مالیات‌های حوزه مسکن، بازگشت خط اعتباری مسکن مهر ، بازگشت اجاره ۹۹ ساله ای که از پروژه های دیگر گرفته می‌شود می توان بخشی از سود تسهیلات بانکی را بسته به دهک درآمدی و گروه‌های اجتماعی در قالب یارانه سود تعریف کرد. از این طریق پرداختی مردم در قالب اقساط ماهانه و اقساط تسهیلات آنها قابل مدیریت کردن است و بنا داریم تا این رقم را بر اساس میزان تسهیلات به حداقل ممکن برسانیم. چرا که تامین منابع مالی از محل تسهیلات بانکی با ورود صندوق ملی مسکن با سود کمتر و قابل پرداخت از سوی متقاضی امکانپذیر می شود. این در حالی است که مردم نیز باید در مدت زمان ساخت پروژه ها نسبت به واریز به موقع و کافی آورده خود اقدام کنند تا از این طریق و از این دو منبع یعنی منابع صندوق توسعه ملی و آورده مردم پروژه ها تامین مالی شده، ساخته و تکمیل و به متقاضیان تحویل داده شوند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000