عضو کمیسیون عمران مجلس اعلام کرد

رونق ساخت و ساز با ۴ برابر شدن سهم مسکن از کل تسهیلات بانکی

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۷/۱۱
عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه افزایش سهم تسهیلات مسکن به ۲۰ درصد از سوی بانک‌ها نوید روزهای خوش و رونق ساخت مسکن را می دهد گفت: تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در سال می تواند موجب کاهش قیمت تمام شده مسکن و افزایش عرضه در بازار شود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، امسال در قانون جهش تولید و تامین مسکن و مصوبه بودجه سال ۱۴۰۰ در حوزه تأمین مالی مسکن، سهم مناسبی برای عرضه مسکن در نظر گرفته شده است و آنطور که مشخص است قرار است سهم تسهیلات بانکی در حوزه مسکن که در سال‌های گذشته پنج درصد بود امسال با اختصاص معادل ۳۶۰ هزار میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۰ به ۲۰ درصد برسد.

* رونق فعالیت بخش خصوصی در حوزه تولید مسکن با ورود بانک ها به پرداخت تسهیلات

این اقدام به گفته بسیاری از فعالان بازار مسکن و کارشناسان اگر چه می تواند به رونق ساخت و ساز کمک کند اما «آرا شاوردیان» عضو کمیسیون عمران مجلس معتقد است که این امر علاوه بر رونق تولید و صنایع مرتبط، دسترسی مردم به مسکن را افزایش و فعالیت بخش خصوصی را در حوزه تولید مسکن رونق خواهد داد. نماینده ارامنه شمال در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون جهش تولید و تامین مسکن موجب تقویت تولید، رونق اقتصادی، کاهش قیمت تمام شده و در نهایت قیمت نهایی مسکن خواهد شد به «هیبنا» گفت: مسکن جزء صنایع و بخش هایی است که می تواند با رونق خود به طور مستقیم بیش از ۳۰۰ شغل مستقیم ایجاد کند بنابراین قانون جهش تولید و تامین مسکن که قادر خواهد بود سالانه یک میلیون واحد مسکونی تولید کند علاوه بر کاهش هزینه ها و قیمت تمام شده مسکن، موجب رونق اقتصاد و کاهش تورم خواهد شد.

* ۲۰ درصد شدن تسهیلات بانکی سهم مسکن امسال عملیاتی و اجرایی خواهد شد

وی در پاسخ به این سوال که افزایش چهار برابری سهم مسکن از کل تسهیلات بانکی در کشور را باید به فال نیک گرفت اگر که تمام بانک ها از این مصوبه و قانون تبعیت کنند؟ اظهار داشت: در دولت سیزدهم و به دلیل توجه ویژه رئیس جمهور و وزارت راه و شهرسازی به تولید مسکن می توان گفت که ۲۰ درصد شدن تسهیلات بانکی سهم مسکن عملیاتی و اجرایی خواهد شد. به هر حال اینکه فقط بانک مسکن به تنهایی مشکل عرضه مسکن و تقاضا را با پرداخت تسهیلات به دوش بکشد و مرتفع کند راه به جایی نخواهیم برد. شاوردیان ادامه داد: در خصوص این سوال باید اعلام کنم که اعطای تسهیلات ۲۰ درصدی بانک‌ها برای ساخت مسکن امکان‌پذیر و شدنی است چرا که در دولت سیزدهم توجه ویژه ای به بخش مسکن دارد اما این امر بستگی به اراده بانک ها و بانک مرکزی دارد. پس باید منافع ملی را در نظر بگیریم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا قانون جهش تولید و تامین مسکن می تواند مشکلات بخش مسکن را به تنهایی مرتفع کند؟ ادامه داد: قانون جهش تولید و تامین مسکن از نظرات کارشناسان وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، بانک مسکن و مرکز پژوهش های مجلس در کنار نظرات کارشناسی اعضای کمیسیون عمران استفاده کرده است پس بدون شک این قانون می تواند مشکلات بخش مسکن را تا مقدار قابل توجهی مرتفع کند اما به هر حال رفع مشکلات بخش مسکن تنها نباید به این قانون بسنده کند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000