هیبنا گزارش می دهد

جزییات جدید از نهضت ملی مسکن

همزمان با اعلام حمایت بانک مسکن از اجرای سیاست نهضت ملی تولید مسکن در کشور، وزارت راه و شهرسازی زمان ثبت نام از متقاضیان را تمدید کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، در حالی که مرحله اول ثبت نام از متقاضیان نهضت ملی مسکن به منظور ساخت و واگذاری یک میلیون واحد مسکونی در سال (به مدت چهار سال پیاپی) از 28 مهرماه آغاز شده است و قرار بود تا 28 آبان ماه به اتمام برسد، وزارت راه و شهرسازی مهلت قانونی برای ثبت نام متقاضیان را تمدید کرد.

بر این اساس، متقاضیان ورود به این برنامه به منظور قرار گرفتن در لیست متقاضیان نهایی سیاست نهضت ملی مسکن (ساخت یک میلیون مسکن در سال) می توانند تا 15 آذرماه با مراجعه به سامانه ثبت نام این برنامه، اقدام به ثبت نام و تکمیل مدارک اولیه خود کنند. متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه ثبت نام این برنامه به آدرس اینترنتی https://saman.mrud.ir (سامانه سمن)، نسبت به مشاهده اطلاعیه های مربوط به این طرح، شرایط ثبت نام و بارگزاری مدارک خود اقدام کنند. پس از انجام پالایش متقاضیان از سوی وزارت راه وشهرسازی اسامی متقاضیان تایید شده به منظور انجام مراحل بعدی، اعلام خواهد شد. آمارها نشان می دهد تاکنون نزدیک به یک میلیون و 260 هزار نفر در این سامانه ثبت نام کرده اند. ثبت نام کنندگان، متقاضیان مسکن در 520 شهر کشور هستند که در این شهرها زمین به اندازه نیاز برای ساخت واحدهای مسکونی تامین شده است.

این در حالی است که طی روزهای اخیر، سیاست گذار پولی اقدام به ارائه فهرست بانک های عامل پرداخت کننده تسهیلات در این برنامه کرد که در این میان بانک مسکن به عنوان تنها بانک تخصصی در این حوزه، بیشترین سهم را در تامین تسهیلات 360 هزار میلیارد تومانی تعیین شده برای پرداخت از سوی شبکه بانکی به منظور اجرای این طرح در سال 1400 به خود اختصاص داده است.

همزمان با اعلام این سهمیه، بانک مسکن که پیش از این نیز آمادگی خود را برای مشارکت با دولت در اجرای طرح های تامین مسکن از جمله طرح ساخت یک میلیون واحد مسکونی در کشور اعلام کرده بود، بر همکاری حداکثری این بانک در راستای کمک به خانه دار شدن اقشار و گروه های هدف به خصوص گروه های کم درآمد ومیان درآمد، تاکید گرد.

این در حالی است که مدیرعامل بانک مسکن نیز تاکید کرد این بانک و مجموعه مدیران، کارکنان و همکاران آن آمادگی دارند با سایر بانک های عامل پرداخت کننده تسهیلات در برنامه ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، برای تسهیل در روند تسهیلات دهی و انجام خدمات تامین مالی، همکاری کنند.

از مجموع 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده برای پرداخت در قالب تامین مالی طرح ساخت یک میلیون واحد مسکونی، برای سال 1400، سهم بانک مسکن برای سال جاری 63 هزار میلیارد تومان است. این تسهیلات برای تامین مالی 210 هزار واحد مسکونی از مجموع یک میلیون واحد مسکونی تعریف شده در نظر گرفته شده است. به این ترتیب بیش از یک پنجم واحدهای برنامه ریزی شده برای ساخت در سال جاری از جانب بانک مسکن تامین مالی خواهد شد. این در حالی است که 27 بانک عامل در اجرای این سیاست مشارکت دارند.

بانک مسکن سوابق زیادی در حوزه تامین مالی طرح های انبوه سازی در کارنامه خود دارد که از جمله مهمترین آن ها می توان به مشارکت حداکثری در تامین مالی طرح مسکن مهر و همچنین اعطای تسهیلات به متقاضیان در قالب طرح اقدام ملی در دو دهه 80 و 90 (دو دهه اخیر) اشاره کرد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000