آنالیز انتخاب «خانه‌ اولی»‌ها در بازار مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۷/۲۴
سهم آپارتمان‌های قیمت متوسط در دامنه بودجه خانه اولی‌ها از کل معاملات ماهانه مسکن در تهران طی تابستان گذشته حدود هشت درصد بوده که آپارتمان‌های بیش از پنج سال ساخت سهم بیشتری از این معاملات دارند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقلاز دنیای اقتصاد، دامنه بودجه اغلب زوج‌های جوان خانه اولی در تهران با احتساب تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی از محل اوراق یا دو فقره تسهیلات صندوق پس‌ انداز مسکن یکم روی یک خانه (مجموعا تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان)، عموما بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان است. در این بین زوج‌هایی که قدرت خرید آنها به رقمی بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان رسیده، می‌توانند سراغ آپارتمان‌های قیمت متوسط مناسب خانه اولی‌ها که واجد شرط سنی تا ۱۵ سال ساخت برای صندوق یکم یا تا ۲۰ سال ساخت برای تسهیلات از محل اوراق هستند، بروند. از طرفی سن بنای مطلوب خانه‌ اولی‌ها طبعا آپارتمان‌های نوساز و تازه‌ ساز با سن بنای تا پنج سال ساخت است.

اما کمبود آپارتمان نوساز در این دامنه قیمتی موجب شده سهم آپارتمان‌های با سن بیش از پنج سال از نوسازها پیشی بگیرد؛ به نحوی که در طول ماه‌های تیر، مرداد و شهریور امسال سهم آپارتمان‌های ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومانی از کل معاملات حدود هشت درصد بوده که از این میزان بین ۵۵ تا ۶۰ درصد از کل معاملات این گروه، مربوط به آپارتمان‌های میانسال و کهنه‌ ساز با سن بنای ۶ سال و بیشتر بوده است.

آمار غیر قطعی معاملات مسکن انجام شده از ابتدای مهرماه تا کنون نیز حاکی از این است که نسبت هشت درصدی آپارتمان‌های ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیونی از کل معاملات تا روز گذشته حفظ شده و در این بین همچنان ۴۰ درصد از آپارتمان‌های این بازه قیمتی که فروش رفته، نوساز تا پنج سال ساخت بوده است.

تحقیقات «دنیای اقتصاد» درباره علت تکرار این سهم در آمار معاملات ماه‌های پیاپی از ابتدای تابستان تاکنون، حاکی از این است که به دلیل کمبود فایل نوساز در این دامنه قیمتی، بسیاری از خانه‌ اولی‌ها حتی با برخورداری از بودجه متوسط رو به بالا در مقایسه با عموم زوج‌های جوان خانه اولی، توان خرید واحد نوساز نداشته و ناچار هستند به سمت آپارتمان‌های میانسال روی بیاورند.

مشاوران املاک با آنالیز انتخاب خانه‌ اولی‌ها در بازار مسکن، علت دوم این وضعیت را اولویت دادن آنها به متراژ بزرگ‌ تر به جای سن بنای کمتر می‌دانند. به گفته آنها، آپارتمان نوساز و تازه‌ ساز در دامنه قیمتی ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان در بازار ملک اندک نیست اما اغلب آنها یک‌ خوابه هستند و تا ۶۰ مترمربع مساحت دارند. این در حالی است که در بسیاری از مناطق مصرفی می‌توان آپارتمان‌های دو خوابه با متراژ میانگین ۷۰ مترمربع را در گروه آپارتمان‌های هفت تا ۱۲ ساله که به‌ وسیله بازسازی، برای عرضه در بازار آماده شده‌اند، پیدا کرد. طبیعی است که در این صورت زوج‌ های جوان با آینده‌ نگری درباره فرزنددار شدن، آپارتمان دو خوابه میانسال را به نوساز کوچک‌ متراژ ترجیح می‌دهند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000