مالیات‌ های مسکن نیازمند اصلاح و بازنگری

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۷/۲۵
یک کارشناس مسکن گفت: سیستم مالیات در بخش مسکن نیازمند اصلاحات و بازنگری جدی است.
پایگاه خبری بانک مسکن

عباس شوکتی اظهار کرد: در چند سال اخیر موضوع اخذ مالیات از خانه‌های خالی سازندگان مطرح شد که تا کنون اجرایی نشده و با توجه به وضعیت امروز بازار مسکن را با مشکلات عدیده ای مواجه می‌کند. علاوه بر این در حالی که املاکی ها باید مالیات بر درآمد پرداخت کنند، انواع دیگر مالیات ها مانند مالیات بر ارزش افزوده از صنف مشاوران املاک دریافت می شود که با شرایط مالی آنها هم خوانی ندارد.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه نباید زمین مشمول مالیات شود، گفت: نهادهای مختلف مانند سازمان ملی زمین و مسکن از زمین های ذخیره شهری برای افزایش سرانه ها و کنترل بازار مسکن برخوردارند، اما از این ابزار کمتر استفاده می‌کنند و از طرفی تمایل به ثبت املاک شان در سامانه‌هایی مانند املاک و مستغلات ندارند.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به فضای مجازی خرید و فروش املاک گفت: صنف مشاوران املاک حدود ۵۵ سال سابقه دارد و با وجود اپلیکیشن‌های موجود در بازار دچار بیکاری گسترده‌ای شده است. معتقدم فعالیت این سامانه‌های مجازی باید زیر نظر اتحادیه مشاوران املاک باشد و از طرفیکاربران آنها مشاوران املاک باشند نه خریداران و فروشندگان. این تغییر باعث پویایی بیشتر مشاوران املاک و سهولت معاملات خواهد شد.

وی ادامه داد: متاسفانه امروز شاهد مشاوران املاک فاقد مجوز در بازار مسکن هستیم که بدون ثبت کد رهگیری در معاملات مشکلات عدیده ای برای مردم و هم صنفی های خود به وجود آورده اند. قطعا برخورد با این املاکی‌ها در نهادینه شدن کد رهگیری مهم ترین اقدام خواهد بود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000