در پی امضای تفاهم‌نامه بین کمیته امداد امام خمینی(ره) و بنیاد مسکن انجام می‌شود

ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۸/۰۲
تفاهم‌نامه همکاری به منظور احداث 20 هزار واحد مسکونی در روستاها بین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره) امضاء شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در جلسه امضای تفاهم‌نامه با بیان اینکه امروز کار خیر مشترکی میان کمیته امداد و بنیاد مسکن صورت گرفت اظهار کرد: 20 هزار واحد مسکونی در سطح روستاها با امکانات مشترکی که کمیته امداد امام خمینی (ره) و بنیاد مسکن در نظر گرفته‌اند ساخته می‌شود.

وی افزود: افرادی که واجد شرایط هستند از طرف کمیته امداد امام خمینی (ره) معرفی می‌شوند و تسهیلاتی توسط بنیاد مسکن در اختیار آنها گذاشته می‌شود. همچنین غیر از تسهیلات، در روستاهایی که زمین در اختیار بنیاد مسکن نیز باشد، زمین به آنها داده می‌شود و یا حتی در راستای ساختن آن زمین‌ها نیز به آنها کمک‌هایی می‌کنیم.

تابش با بیان اینکه این کمک‌ها شامل کمک‌های فنی، مهندسی، نظارت و بلاعوض است گفت: این کمک‌های بلاعوض برای 2500 واحد مسکونی است یعنی 5 میلیارد تومان توسط بنیاد مسکن و 5 میلیارد دیگر نیز توسط کمیته امداد لحاظ می‌شود. همچنین افرادی که خانه‌های نیمه تمام دارند و به دلیل افزایش هزینه‌ها در ساخت آن مانده‌اند و از تمامی تسهیلات بلاعوض نیز استفاده کرده‌اند، از 6 میلیارد تومان که 3 میلیارد آن توسط بنیاد مسکن و 3 میلیارد دیگر توسط کمیته امداد تامین می‌شود بهره‌مند خواهند شد.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اضافه کرد: خوشبختانه این کارها، کارهای فی‌مابین نهادها است و ما خودمان فرمولی در جهت هم‌ افزایی رسیده‌ایم و هر دو نهاد بنیاد مسکن و کمیته امداد، نهادهایی هستند که هدف‌شان مشترک و خدمت به مردم محروم و مستمند است که امیدواریم این کارها به خوبی انجام شود.

تابش در ادامه گفت: احداث 20 هزار واحد مسکونی در سطح روستاها برای یک سال است و قصد داریم سال آینده این تعداد را افزایش دهیم و سال بعد نیز تفاهم‌نامه دیگری در این راستا امضاء خواهیم کرد. در حقیقت این تفاهم‌نامه قابلیت ادامه دارد و ادامه آن از سال بعد با در نظر گرفتن امکانات موجود خواهد بود.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین اظهار کرد: طرح احداث 20 هزار واحد مسکونی در روستاها برای همه روستاهای کشور در نظر گرفته شده است اما این طرح منوط به معرفی مددجو است، یعنی باید مددجو ساکن روستا باشد و به ما معرفی شود .

در ادامه این جلسه، پرویز فتاح رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌هایی که تا کنون با بنیاد مسکن داشته‌ایم در حد امکان اجرا شده است،گفت: در کمیته امداد خدمات بسیار متنوعی به خانواده‌های تحت پوشش ارائه می‌شود. اما خدمت در حوزه مسکن از همه خدمات اساسی‌تر، بنیادی‌تر و گران تر است.

وی افزود: عزم ما این است که طی مدت 4 سال آینده بتوانیم صف طویل نیاز مسکن از تعمیر تا تامین حل شود و این امر شدنی است، به همین منظور کمیته امداد کمک‌های موجود را به سمت هدف تجمیع می‌کند و این کار بزرگ در حقیقت آورده بنیاد مسکن است و ما نیز بایستی با کمک خیرین، مسکن‌ سازان و آورده افراد تحت پوشش و کمیته امداد، این مساکن را احداث کنیم.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به تفاهم‌نامه امضاء شده میان بنیاد مسکن و کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: هم‌ اکنون نقشه‌های مربوط به ساخت بنا نیز موجود است و از نظر جزییات طرح (استحکام، طراحی بهینه و کم هزینه بودن) برآوردها انجام شده است و بنیاد مسکن نیز ضمن اعطای تسهیلات وظیفه نظارتی را نیز بر عهده دارد که این نیز گام مثبتی است.

فتاح با بیان اینکه حساب نیازمندان ما در مسکن شهری جدی است، گفت: سال گذشته حدود 25 هزار خدمت از نظر احداث یا خرید مسکن در شهر و روستا ارائه کردیم و امسال نیز امیدواریم بتوانیم این عدد را بالاتر ببریم، در حقیقت نظام اسلامی می‌تواند افراد نیازمند را صاحب منزل مسکونی کند اما شرایط اقتصادی نیز سخت است و ما نیز باید به گونه‌ای عمل کنیم که منجر به ثبت روستا و عدم مهاجرت شویم، در حقیقت این طرح برای شهر نیست و امتیازی بوده که برای روستاها قائل شده‌ایم.

به گفته وی، باقی هزینه احداث مسکن در این طرح بایستی از طریق کمیته امداد، خیرین مسکن‌ سازان و خانواده‌های تحت پوشش، کمیته امداد تامین شود.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) ادامه داد: سال گذشته طی امضای تفاهم‌نامه‌ای با بسیج سپاه پاسداران 4150 واحد در روستاهای 6 استان کشور ساخته شد که طرح موفقی بود و توانستیم از آورده‌ها و توان ساخت بسیج سپاه پاسداران نیز استفاده کنیم.

فتاح در ادامه با اشاره به اینکه یک میلیون و 600 هزار خانوار تحت پوشش و مستمری بگیری ماهانه کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند و این تعداد نسبت به سال 95، 10 درصد کاهش داشته است، اظهار کرد: طرح 20 هزار واحد مسکونی در روستاها در کل کشور است اما طبق ضابطه کمیته امداد، اولویت با مناطق محروم و مرزی است.

وی با بیان اینکه در گذشته وام‌هایی با شرایطی اعطا شد که بازگشت اقساط آنها با مشکلاتی مواجه شد تاکید کرد: متقاضیان باید واجد شرایط دریافت تسهیلات بانکی باشند.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) در پایان صحبت‌هایش گفت: در حقیقت رعایت اصول این تسهیلات از نظر بازپرداخت و ضوابط بانکی جزو وظیفه ماست زیرا ممکن است بعضی از خانواده‌ها شرایط پرداخت اقساط را نداشته باشند که کمیته امداد بایستی به احصای این ضوابط کمک کند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000