عدم رعایت قانون، مهمترین دلیل نقدهای وارد شده به شهرهای جدید است

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۸/۰۶
ایجاد یک نهاد تخصصی برای پیگیری امور اجرایی سند الزامی است و می تواند به راهکارها و راهبردهای سند پایدار بوده و از تکرار اشتباهات گذشته جلوگیری کند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حسن روانفر عضو هیأت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید، با اشاره به تهیه و تدوین سند ملی توسعه شهرهای جدید در دوره اخیر بیان کرد: سند ملی حلقه مفقوده‌ای در سیستم سیاست‌گذاری شهرهای جدید بود که خوشبختانه امروز برای ۱۸ شهر جدید موجود و نسل نوی شهرها تهیه و مورد تحلیل قرار گرفته است.

روانفر در ادامه عدم رعایت قانون و نداشتن اشراف مسئولین به قوانین و اسناد بالادستی را دلایل اصلی نقدهای وارد شده به سیستم شهرهای جدید دانست و افزود: مسکن مهر پروژه‌ای برای شهرهای جدید موجود در کشور بود که به طور ناگهانی و بدون در نظر گرفتن مراتب قانونی هزینه‌های بسیار بالایی را بر این مناطق متحمل کرد، با وجود آن که بر اساس قوانین احداث شهرهای جدید این شهرها باید خودکفا بوده و از درآمدهای خودشان برای ارتقای کیفیت شهر هزینه کنند می‌بینیم که امروز برای تأمین خدمات روبنایی و زیربنایی آن‌ها چه مشکلات فراوانی وجود دارد.

وی با تأکید بر این که مسکن مهر نه تنها کمکی به ارتقای جایگاه شهرهای جدید در کشور نکرد بلکه باعث بروز مشکلات بسیار زیادی نیز در آن‌ ها شد، گفت: علی‌ رغم آن که به بحث آماده‌ سازی و تأمین خدمات روبنایی در قانون اشاره شده است ولی در زمان آغاز پروژه عظیم مسکن مهر به آن توجه نشد و مشکلات امروز را به بار آورد پس به عقیده من مشکل از قانون نیست و نحوه ورود به موضوع بوده که مشکل‌ ساز شده است.

عضو هیأت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید در ادامه سند ملی توسعه شهرهای جدید را نقشه‌ای راهبر و چراغ راهی برای تکمیل شهرهای موجود و آغاز احداث نسل نوی شهرها اعلام کرد و افزود: قطعا توجه به قوانین و اصول راهبردی این سند در حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی شهرهای جدید می‌تواند تأثیرگذار باشد.

این مقام مسئول همچنین با تأکید بر ضرورت اجرایی شدن سند توسعه شهرهای جدید و پیگیری آن از سوی یک نهاد تخصصی و قانونی گفت: به عقیده من ایجاد یک نهاد تخصصی برای پیگیری امور اجرایی سند الزامی است چرا که می تواند در صورت تغییر مسئولین به راهکارها و راهبردهای سند پایدار بوده و از تکرار اشتباهات گذشته جلوگیری کند.

روانفر در ادامه برنامه اصلی سند توسعه ملی را در راستای هدفمند کردن شهرهای جدید اعلام کرد و افزود:به طور قطع باید برنامه‌ای جداگانه برای هر شهر جدید متناسب با موقعیت جغرافیایی، نحوه مطالعاتی و جایگاه شهر بر مبنای سند توسعه تهیه و مورد بهره‌ برداری قرار گیرد.

روانفر در اشاره به آخرین وضعیت نسل نوی شهرهای جدید نیز بیان کرد: در حال حاضر اقدامات لازم جهت آماده‌ سازی دو شهر جدید تیس و سیراف انجام شده و انتظار می‌رود عملیات اجرایی آن‌ها نیز تا پایان سال جاری آغاز شود.

وی همچنین افزود: طراحی عملیات احداث شهر جدید حورا در همدان نیز آغاز شده و تا کنون اراضی مربوط آن تملک شده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000