آغاز همکاری مشترک سازمان ملی زمین‌ و‌ مسکن و سازمان نوسازی در بافت‌های ناکارآمد

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۸/۰۶
مردم قبل از خرید زمینی که ابهام دارد حتما از ادارات کل راه و شهرسازی استان بخش سازمان زمین‌ شهری و املاک استعلام کنند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل سازمان ملی زمین‌ و‌ مسکن و معاون وزیر راه‌ و‌ شهرسازی، درباره همکاری آن سازمان به منظور اهداف کلان وزارت راه و شهرسازی در بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده شهری، نکاتی را ارایه کرد.

عظیمیان با اشاره به این مطلب که سازمان ملی زمین‌ و‌ مسکن مستقمیا در بافت‌های ناکارآمد شهری زمین ندارد، گفت: به منظور محقق شدن یکی از چهار اولویت دستور رئیس جمهوری و وزیر راه و شهرسازی مبنی بر ساماندهی مناطق مسکونی در بافت‌های ناکارآمد شهری، سازمان ملی زمین و مسکن اعلام آمادگی می‌کند تا با همکاری سایر بخش‌های وزارتخانه به محقق شدن سیاست های وزارت راه و شهرسازی در بافت‌های ناکارآمد شهری که صاحب تمامی امکانات روبنایی و زیربنایی هستند ورود جدی کند تا از این طریق، چهره شهرهای کشور به وضعیت قابل‌ قبول و مطلوبی برسد.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن ادامه داد: در همین رابطه نیز با دوستان در حال مذاکره هستیم و پیشنهاداتی نیز به وزارتخانه اعلام کرده‌ایم که در قالب برنامه تامین مسکن به وظایف خود اضافه کنیم. سازمان پیشنهاد کرده است که بافت‌های فرسوده و ناکارآمد بر اساس مطالعه و طراحی سازمان نوسازی و بهسازی باشد و اجرا نیز از سازمان باشد. اجرا به این صورت باشد که بخش‌هایی را به صورت مشخص تعریف کنیم و جزو وظایف کار خود قرار دهیم و به این ترتیب وارد این بافت‌ ها شویم.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: بر اساس طرح‌های مطالعه‌ شده، تخریب و نوسازی ساختمان‌های غیر قابل سکونت که مطالعات آن توسط سازمان نوسازی و بهسازی انجام شده است از محل منابع سازمان ملی زمین و مسکن، انجام می‌شود و سود حاصل نیز در همان بخش‌ها مجددا هزینه خواهد شد. بدین‌ معنا، سازمان، سرمایه اولی را در ۳۰ نقطه کشور هزینه می‌کند و پس از گذشت ۲ تا ۳ سال زمانی که گردش، انجام و سودی حاصل شد بار دیگر سود حاصل در پیرامون همان بافت، مجددا سرمایه‌گذاری خواهد شد.

وی مدت زمان سوددهی طرح فوق را ۲ تا ۵ سال عنوان کرد و گفت: آمادگی لازم برای سازمان ملی زمین‌ و‌ مسکن وجود دارد که به تدریج با کمک وزارتخانه (راه و شهرسازی) وارد بافت فرسوده شود. امیدواریم این برنامه اجرایی نیز شود که به زودی اعلام‌عمومی خواهد شد. در سه ماه آینده می‌توانیم این کار را شروع کنیم.

عظیمیان با تاکید بر این مطلب که اجرای بهسازی و نوسازی بافت‌های ناکارآمد شهری زمان بر است، گفت: به نظر می‌رسد مطالعات سازمان بهسازی‌ و‌ نوسازی، مطالعات مناسبی بوده است و در بسیاری از شهرهای کشور نیز انجام شده است. بدین‌ معنا که در این مرحله مطالعات در حد قابل‌ قبولی انجام شده است، سیستم اجرا باید وارد شده، زمین‌ها خریداری شوند و تخریب و نوسازی آغاز شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار امیدواری کرد تا با اجرای پیشنهادات ارایه شده از سوی سازمان ملی زمین‌ و‌ مسکن به وزارت راه و شهرسازی، علاوه بر حل مساله بدمسکنی و بی‌مسکنی، بافت‌های ناکارآمد شهری نیز به بافت‌های مناسب شهری برای سکونت و زندگی شهری تبدیل شوند.

مدیرعامل سازمان ملی زمین‌ و‌ مسکن همچنین یادآور شد: زمانی که مردم برای تهیه مسکن و خرید زمین اقدام می‌کنند اطمینان حاصل کنند که زمین خریداری شده به جهت کاربری مسکونی و همچنین تملک زمین، مراحل قانونی را طی کرده باشد.

عظیمیان ادامه داد: در حال‌ حاضر، پرونده‌های بی‌شماری در محاکم تشکیل شده‌اند که به دلیل نا اگاهی از وضعیت تملک زمین مشکلات عدیده‌ای را برای برخی از شهروندان ایجاد کرده است. بدین‌ معنا زمین دولتی به عنوان زمین مسکونی و شخصی به افراد فروخته شده است.

مردم از خرید زمین های شبهه ناک خودداری کنند

وی تصریح کرد: خواهش ما این است که مردم قبل از آن که نسبت به خرید زمینی که برایشان ابهام دارد حتما با ادارات کل راه و شهرسازی استان بخش سازمان زمین‌ شهری و املاک مشورت کرده و استعلام کنند تا مطمئن شوند زمین متعلق به دولت نباشد.

این مقام‌مسئول در سازمان ملی زمین‌ و‌ مسکن ادامه داد: مردم از خریداری زمین‌هایی که سند آنها شبهه‌ناک است جدا خودداری کنند.

معاون وزیر راه‌ و‌ شهرسازی همچنین گفت: اجرای مسکن‌ اجتماعی، دغدغه مسئولان نظام و مردم است که اقشار کمتر برخوردار و ضعیف مورد توجه قرار بگیرند. در این زمینه، همکاری خوبی با بنیاد مسکن انقلاب‌ اسلامی داریم که ان شاء‌الله امسال بتوانیم، زمین‌های مورد نیاز برای اجرای طرح مسکن‌ اجتماعی را به قیمت ناچیز تمام‌ شده و نه قیمت روز، تامین کنیم. این کار سبب می‌شود تا خانواده‌های دو معلول بیشتری صاحب‌ خانه شوند.

عظیمیان ادامه داد: در تلاش هستیم تا با همکاری بنیاد مستعضفعان و بهزیستی تعهدات خود را اجرا کنیم. امیدواریم تا جایی که امکان پذیر است پرونده مسکن مهر را که بالای ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و فاقد مشکلات حقوقی هستند تا پایان سال جاری بسته شود. هر چند که معضلات و مشکلات مسکن مهر گریبان گیر دستگاه‌ها هست.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000