رونق مسکن ۳۰۰ صنایع وابسته را به حرکت می‌اندازد

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۸/۰۷
طی چند ماه گذشته جنب و جوش مناسبی در بخش مسکن ایجاد شده و باعث شده تا ۳۰۰ صنایع وابسته به بخش مسکن تا حدودی به روزهای ‌آینده امیدوار شود.
پایگاه خبری بانک مسکن

رامین قاسم‌ پور در گفت‌ و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه بخش مسکن با 300 صنایع به طور مستقیم در ارتباط است، گفت: رکود بخش مسکن که آغاز آن از سال 91 باعث شد تا برخی از صنایع مرتبط با بخش مسکن مثل صنایع هتل‌ سازی، رستوران و دکوراسیون داخلی دچار مشکل شده و با ظرفیت پایینی ادامه فعالیت دهند. بنابراین طی چند ماه گذشته رونقی که در بخش مسکن ایجاد شد باعث شد تا صنایع مرتبط با بخش مسکن به روزهای آینده امیدوار شوند.

قاسم‌ پور با اشاره به اینکه بهتر شدن وضعیت صنایع وابسته به بخش مسکن می‌تواند به تحرک صنعت ساختمان نیز بیش از پیش کمک کند، گفت: در تمام دنیا برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی تنها منوط به فروش کالا و تبلیغات نیست بلکه کشورهای پیشرفته با برگزاری نمایشگاه‌ها تلاش می‌کنند به روزترین محصولات را که مورد استفاده فعالان آن صنعت است در معرض عموم قرار دهند و اگر آن صنعت دچار مشکل شده است از وضعیت نابسامان خارج شود.

وی با اشاره به اینکه نیاز سالانه تولید مسکن در کشور یک میلیون واحد مسکونی است و در حال حاضر به یک سوم کاهش یافته، گفت: قطعاً آنچه مسلم است بسیاری از واحدهای رستورانی به شکل علمی و کارشناسانه تأسیس نمی‌شود بنابراین رکود صنعت ساختمان در این صنعت نیز تأثیرگذار بوده است. پس با تحرک صنعت ساختمان صنعت‌های زیر شاخه این بخش مثل صنعت هتل‌ داری و رستورانی و دکوراسیون داخلی و صنعت چوب، روشنایی نیز رونق خواهد گرفت.

این کارشناس صنعت ساختمان و صنایع وابسته با اشاره به اینکه بر اساس سند چشم‌ انداز ایران باید تا سال 2025، 30 میلیارد دلار از حضور گردشگران ارزآوری داشته باشد، گفت: قطعاً با رونق بخش مسکن و صنایع وابسته به آن مثل صنعت هتل‌ داری می‌توان امیدوار بود که به این مهم دست خواهیم یافت پس باید به تجهیزات گردشگری و رستوران‌داری طی سال‌های آتی توجه ویژه‌ای شود.

قاسم‌ پور با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی رستوران و آ‌شپرخانه صنعتی و صنایع وابسته در ایران که از 19 آبان ماه آغاز می‌شود، گفت: طی آماری که ارائه شده است 96 درصد مجوزهای صادر شده برای بهره‌برداری و موافقت ساخت کارخانجات و بنگاه‌های کوچک و متوسط داده شده است که 53 درصد سهم اشتغال و 33 درصد را در بخش تولید ناخالص داخلی به خود اختصاص داده است اما متأسفانه تسهیلاتی که به این بنگاه‌ها داده می‌شود تنها 8 درصد است.

وی ادامه داد: دادن 8 درصد تسهیلات به این مجوزهای صادر شده و این بنگاه‌های کوچک و متوسط با اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد پس زمانی که این 96 درصد از اقتصاد کشور در حاشیه باشد طبیعی است که اقتصاد کشور نتواند به پویایی برسد.

به گفته وی، در حال حاضر 95 درصد ابزارآلات موجود در بازار وارداتی است، پس باید به تولید داخلی توجه ویژه‌ای شود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000