بانک مسکن پیش تر اوراق تسهیلات مسکن را در بازار سرمایه منتشر کرده بود

سامانه ای که امروز در بانک مسکن، رونمایی شد به توسعه ابزارهای هیبریدی یا دوگانه بازار پول-بازار سرمایه کمک می کند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، در مراسم رونمایی از سامانه متمرکز عرضه محصولات بازار سرمایه در بانک مسکن اظهار داشت: این بانک پیش تر نیز اوراق تسهیلات مسکن را در بازار سرمایه منتشر کرده بود و در پی موفقیت این ابزار از سایر ابزارهای بازار سرمایه همچون اوراق رهنی، صندوق های زمین و ساختمان و... استفاده کرد که آن ها نیز تا حدودی با موفقیت روبرو شدند.

وی با اشاره به دلایل گسترش تالارهای منطقه‌ای گفت: اگر چه دنیا به سمت خدمات الکترونیک و بانکداری موبایلی حرکت می‌کند، اما فرهنگ سازی در این زمینه ها بسیار مشکل است که تالارهای منطقه‌ای در این فرهنگ سازی بسیار کمک می‌کنند.

محمدی، خاطر نشان کرد: یکی از کاربردهای این سامانه فرهنگ سازی است و مردم در شعب بانک با خدمات بازار سرمایه آشنا می‌شوند. وی افزود: کارگزاری بانک مسکن متولی این کار است که تحت نظر بازار سرمایه فعالیت می‌کند و شعبات بانک می‌توانند به عنوان دفاتر کارگزاری عمل کنند.

وی با بیان اینکه نظارت بر بازار سرمایه باید تقویت شود اما نباید نظام های خود کنترلی را کنار بگذاریم گفت: بزرگ شدن بازار نظام خود کنترلی ایجاد می کند و عامل شفافیت است که این اقدام بانک در راه اندازی سامانه می‌تواند به حضور بیشتر مشارکت کنندگان کمک کند.

وی ادامه داد: شرکت تامین سرمایه بانک مسکن تک سهامداری بوده که با مصوبه شورای عالی بورس بحث راه را نیز در حوزه کاری خود قرار و اقدامات خوبی انجام داده است، هر چند ابزار های بازار سرمایه در حوزه راه ، مسکن و غیره می‌تواند بسیار فراتر از اقدامات انجام شده باشد.

محمدی با اشاره به فعالیت صندوق‌های با درآمد ثابت گفت: کاهش سهم سپردهای صندوق ها باید در دستور کار باشد در گذشته ۹۰ درصد منابع را سپرده می کردند که اکنون به ۷۰ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه باید این سهم به ۵۰ درصد برسد ادامه داد: باید ۵۰ درصد منابع سپرده شود و ۵۰ درصد را سهام و اوراق تشکیل دهد و دلیل آن این است که بازدهی بازار پول نرخ معینی دارد و انگیزه لازم را برای سرمایه‌گذاران ایجاد نخواهد کرد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000