بانک‌ ها بخش عمده منابع را صرف تسهیلات کارت اعتباری کنند

در اغلب کشورها، بانک‌ ها منابع را در قالب کارت اعتباری به مصرف‌ کنندگان و تولید کنندگان منتقل می‌کنند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از فارس، ولی‌الله سیف در مراسم «تقدیر از بانک‌های عامل در طرح ضربتی اعطای تسهیلات ازدواج»، با بیان این مطلب گفت: بانک مرکزی تا کنون چند بخشنامه در این‌ باره به بانک‌ها ابلاغ کرده است و از آنها می‌خواهیم بخش عمده منابع را در این جهت هدایت کنند.

سیف با اشاره به اعطای 520 فقره تسهیلات ازدواج در قالب طرح ضربتی اعطای تسهیلات ازدواج اظهار داشت: این سنت حسنه قرض‌ الحسنه در نظام بانکی از برکات قانون بانکداری بدون رباست‌ زیرا در بانکداری متعارف اساساً قرض‌ الحسنه چنین جایگاهی ندارد.

وی افزود: در طول سال‌های مختلف به‌ تدریج با اطلاع‌ رسانی و آگاهی‌ سازی مشتریان بانکی میزان سپرده‌های پس‌ انداز قرض‌ الحسنه افزایش یافت و طرح‌هایی از این دست به مردم نشان می‌دهد که منابعی که آن ها تحت عنوان قرض‌ الحسنه نزد بانک‌ها می‌گذارند، فرصت اعطای چنین تسهیلاتی را فراهم می‌کند.

رئیس‌کل بانک مرکزی ‌بیان کرد: یکی از دغدغه‌های ما اختلاط منابع قرض‌ الحسنه با منابع غیر قرض‌ الحسنه بود که وقتی این دغدغه را متوجه شدیم، بانک‌ها را ملزم به جداسازی حساب منابع و مصارف قرض‌ الحسنه کردیم.

وی ادامه داد: پیش از این مقرر شد که صندوقی برای منابع قرض‌ الحسنه بانک‌ها راه‌اندازی شود و برخی بانک‌ها هم این صندوق را راه‌اندازی کردند، اما این کار هزینه زیادی ایجاد می‌کرد به همین دلیل ما اعلام کردیم جدا سازی حساب‌ها کافی است.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به ضرورت تغییر ارائه خدمات بانکی از بنگاه‌های تولیدی به مشتریان خرد، اظهار داشت: بانک‌ها در دنیا معمولاً برای کمک به تولید، کارت‌های اعتباری را به مشتریان می‌دهند و دارندگان کارت به‌ محض استفاده از موجودی کارت، در واقع اعتبار را به تولید کننده منتقل می‌کنند؛ امیدواریم بخش عمده منابع در سیستم بانکی در این جهت هدایت شود تا مردم ببینند سیستم بانکی در خدمت آنهاست و تولید کنندگان هم در این روش از منابع بانکی بهره‌مند می‌شوند.

وی با اشاره به صدور چند بخشنامه ابلاغی در خصوص طرح کارت اعتباری گفت: از نظام بانکی می‌خواهیم توجه بیشتری به مقوله کارت اعتباری کنند زیرا این کار گشایش زیادی در امورات مردم و تولیدکنندگان به وجود می‌آورد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000