تعامل بانک ها در طرح ضربتی تسهیلات ازدواج

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۶/۰۸/۱۳
روند کند پرداخت تسهیلات ازدواج و انباشت تقاضا، مبلغ کم و تضامین سخت سه مشکل بزرگ متقاضیان تسهیلات ازدواج در سال های گذشته بود و دولت با برنامه ریزی مناسب برای حل این مشکلات اقدام کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، در طرح ضربتی تسهیلات ازدواج که از دو ماه پیش شروع شد و به تازگی پایان یافت بانک مرکزی برای تسهیل در تسهیلاتگیری متقاضیان، تعداد ضامن ها را به یک رساند و همچنین هشت جایگزین ضامن برای زوجین در نظر گرفت و در واقع موانع سخت ضمانت که پیش از این مشکلات زیادی برای متقاضیان این تسهیلات به وجود آورده بود را از میان برداشت.

در حالی که پیش از این مدت زمان دریافت تسهیلات به بیش از یک سال می رسد این زمان به کمتر از یک ماه رسید. پیش از این تعداد ۵۰۰ هزار نفر در صف تسهیلات ازدواج بودند و در طرح ضربتی تسهیلات ازدواج این تعداد هم اکنون به کمتر از ۱۳۰ هزار نفر رسیده است به علاوه این که مناطق کم برخوردار نیز در اولویت دریافت تسهیلات قرار گرفتند. رییس کل بانک مرکزی با اشاره به همکاری مناسب بانک ها در این طرح اعلام کرد که در صورت افزایش تقاضا این طرح مجددا اجرایی می شود.

متقاضیان تسهیلات ازدواج با ابراز رضایت از طرح ضربتی تسهیلات ازدواج این طرح را اقدامی مناسب از طرف بانک مرکزی و نشانه توجه دولت و بانک ها به مشکلات مردم عنوان می کنند.

یکی از دریافت کنندگان تسهیلات ازدواج با بیان این که پیش از این مبلغ تسهیلات ازدواج نفری ۵۰۰ هزار تومان برای هر زوج بود و مدت زمان زیادی طول میکشید تا تسهیلات دریافت شود به پایگاه اطلاع رسانی دولت می گوید: در عین حال برای همین مبلغ کم هم با مشکلات زیادی رو به رو بودیم.

وی با بیان اینکه بارها مجبور شدیم برای دریافت مبلغ کم ضامن ها را به بانک ببریم و مطرح می شد که نامه کسر از حقوق از ضامن ها گرفته شود می گوید: خوشبختانه این مشکلات دیگر برای دریافت تسهیلات ازدواج وجود ندارد. یکی دیگر از شهروندان میگوید: پیش از این برای دریافت تسهیلات ازدواج حتی کار به بازرسی بانک ها نیز می رسید.

یکی دیگر از شهروندان که به واسطه شغلش ارتباط بیشتری با زوج های جوان دارد با بیان اینکه بسیاری از آن ها روی تسهیلات ازدواج، حساب باز کرده اند و برای خرید جهیزیه به دنبال تسهیلات ازدواج هستند میگوید: مشکلات مالی باعث می شود که خیلی از جوانان از ازدواج منصرف شوند و با افزایش مبلغ تسهیلات ازدواج حداقل تا حدودی مشکلات اولیه جوانان برای ازدواج کمتر می شود.

شهروند دیگری با اشاره به مبلغ سه میلیون تومانی که پیش از این برای تسهیلات ازدواج پرداخت می شد، میگوید: سه میلیون تومان هزینه خرید یک گوشی نیز نمی شود. یک شهروند بازنشسته با بیان اینکه سه میلیون تومان، هزینه گل زدن یک ماشین هم نمی شود میگوید: چگونه می توان بدون کمک تسهیلات ازدواج با هزینه های بازنشستگی دختر را به خانه بخت فرستاد.

در طرح ضربتی تسهیلات ازدواج مبلغ ۱۰ میلیون تومان تسهیلات به هر یک از زوجین که مجموعا ۲۰ میلیون تومان می شود پرداخت شد. مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات چهار سال و سود آن ۴ درصد است.

براساس گزارش بانک مرکزی و هم زمان با پایان دوره دو ماهه طرح ضربتی تسهیلات ازدواج آمارها نشان داد، بیش از ۵۲۰ هزار فقره تسهیلات با مبلغی بیش از ۵۴۰۰ میلیارد تومان در این مدت پرداخت شده است، بنابراین صف متقاضیان تعیین تکلیف نشده از حدود ۵۰۰ هزار نفر از ابتدای شروع طرح به کمتر ۱۳۰ هزار نفر در پایان این دو ماه رسید. این در حالی است که تا پیش از این همواره تعدادی بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون نفر سالانه در صف تسهیلات ازدواج قرار داشتند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000