نیازمند تدوین سند ملی برای توسعه‌ شهرها هستیم

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۸/۱۷
معاون وزیر راه و شهرسازی از تهیه طرح‌ های توسعه‌ شهری برای ۳ دهه گذشته خبر داد و گفت: تدوین سند توسعه ملی سیاست‌ های شهری در دستور کار است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمدسعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی در چهاردهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی ضمن تقدیر و تشکر از استادان خود در حوزه شهرسازی که در چهاردهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی حضور یافتند به بیان عملکرد چهار ساله دولت یازدهم پرداخت و بخشی از برنامه‌های خود را در حوزه معماری و شهرسازی تشریح کرد.

ایزدی گفت: در چهار ساله دولت یازدهم تلاش شد تا سیاستی پیگیری و دنبال شود که به ارتقای کیفیت زندگی در شهرها بینجامد که خوشبختانه تا حد قابل توجهی در این زمینه سیاست گذاری و تلاش شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در دولت یازدهم شاهد بودیم که بعد از سال‌ها، ارتقا بخشیدن به کیفیت به جای کمیت در اولویت برنامه‌ ریزی‌ها و سیاست گذاری‌ها، قرار گرفت.

ایزدی ادامه داد: در طول چهار سال گذشته، سند ملی بازآفرینی تصویب و ستاد ملی و استانی آن تشکیل شد و همچنین برنامه‌های ملی نیز برای آن تدوین شدند و به تبع آن نیز برنامه‌های مختلفی به اجرا درآمد.

وی با تاکید بر اینکه یکپارچه‌ سازی از اولویت‌های اقداماتی است که در دولت دوازدهم پیگیری خواهد شد، خاطر نشان کرد: در دولت یازدهم آنچه رخ داد در جهت ارتقای کیفیت زندگی در شهرها بود و در عین‌ حال در دولت یازدهم شاهد بودیم که دولت، شهرداری و بخش خصوصی با هم هم‌دل شدند تا برنامه‌ها و سیاست‌های ارتقا‌ بخشیدن به کیفیت زندگی در شهرها را پیش ببرند.

ایزدی ادامه داد: متاسفانه در طول دهه‌ها و سال‌ها شاهد بودیم که همه بخش‌های‌ جامعه، سازمان‌ها و نهادها به صورت بخشی کار خود را پیش می‌برند که یکی از عمده مشکلات نیز همین بخشی عمل‌کردن و نادیده گرفتن کارها در سطح یکپارچه بود و شاید همین موضوع نیز مشکلات عمده‌ای را در برخی از موضوعات رقم زد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: به نظر می‌رسید در سال‌های گذشته هر نهادی و سازمانی، شهر را به سمتی که در حیطه وظایف خود است، می‌کشد بدون آن که توجهی به تمامیت شهر و موضوعاتی که باید در مورد آن رخ دهد، داشته باشد.

ایزدی تصریح کرد: اگر تمامی گروه‌هایی که در تلاش هستند تا شهر را توسعه دهند هم‌ راستا می‌شدند به رغم منابع اندک مالی دولت، اقدامات بزرگی رقم می‌خورد که امیدواریم در این دوره، از بخشی عمل‌کردن بپرهیزیم و به یکپارچه دیدن روی آوریم تا بتوانیم مسائل را با کمک یکدیگر حل و مشکلات را کاهش دهیم.

وی در بیان اقداماتی که در دولت دوازدهم در دستور کار دارد به ارایه توضیح پرداخت و گفت: در دوره جدید، نیازمند تدوین سند ملی برای سیاست‌های توسعه‌ شهری هستیم که امیدواریم در این دوره به ثمر برسد. ایران به عنوان یکی از کشورهای مهم، ‌حق دارد تا سند ملی سیاست‌های توسعه‌ شهری را مطالبه کند.

ایزدی ادامه داد: تجدید نظر و بازنگری محتوای طرح های توسعه شهری از دیگر اقداماتی است که انجام خواهد شد. همچنین، آسیب‌ شناسی سه نسل تهیه طرح‌های توسعه شهری از دیگر برنامه‌های در دست اقدام است.

معاون وزیر راه‌ و‌ شهرسازی تقویت ارتباط با جامعه حرفه‌ای و دانشگاهی را از دیگر برنامه‌های در دستور کار عنوان کرد و گفت: معتقدم تفکیک، مشکلات را حل نخواهد کرد و تلاش می‌کنیم تا در دوره جدید از طریق گفتمان‌سازی بسیاری از مسائل را با کمک حرفه‌مندان، دانشگاهیان و جامعه حرفه‌ای حل کنیم.

ایزدی ایجاد شبکه ارتباط با شهرداری و شورای‌ شهر را از دیگر اقدامات دوره جدید برشمرد و افزود: مسئولیت اصلی شهر بر عهده شهرداری است لذا تجدید نظر اساسی در مورد مدیریت‌ شهری از دیگر اقداماتی است که در دستور کار قرار می‌دهیم. همچنین، بحث ایجاد فضای گفتمان در درون وزارتخانه نیز از دیگر اقداماتی است که در دستور کار قرار خواهد گرفت.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000