گزارش پایگاه خبری بانک مسکن به بهانه زلزله کرمانشاه؛

در زمان زلزله چه باید کرد؟/ چرا زلزله در آمریکا و ژاپن مهار شد؟

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۸/۲۵
زلزله اخیر در سه شهر قصر شیرین، سر پل ذهاب و اَزگله استان کرمانشاه بهانه‌ای شد تا به پدیده زلزله، نحوه مواجهه با آن و سایر ابعاد آن پرداخته شود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا ، یکشنبه 21 آبان ماه یکی از روزهای تلخ سرزمین ایران بود؛ روزی که نه غرب کشور که بدون اغراق ایران لرزید. زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه که بر اساس آخرین آمار (تا این لحظه) بیش از 430 نفر رسیده ایران را عزادار کرد.

هر چند فرهنگ سازی‌های بسیاری در راستای مقابله با زلزله، این پدیده تقریبا غیر قابل پیش بینی صورت گرفته اما واقعیت این است که همچنان که باید بسیاری از مردم حتی با بدیهی ترین راه های برخورد با این پدیده در زمان وقوع احتمالی آشنایی ندارند.

اما در این زمینه مطالعات بسیاری صورت گرفته، طبق مطالعات انجام شده به استناد یافته‌های شرکت مهندسین مشاور سرمایه‌گذاری مسکن به عنوان یکی از شرکت‌های ساختمانی تابعه «گروه سرمایه گذاری مسکن» راهکارهای آمادگی در برابر زلزله، نحوه ساخت و ساز برای کمترین تخریب، نکات مربوطه به قبل از وقوع زلزله، حین وقوع زلزله و سایر موارد مورد بررسی قرار گرفته است.

بر اساس نتایج یکی از این مطالعات، زلزله از مخرب ترین پدیده های طبیعی است که سالیانه به طور متوسط 15 هزار نفر را کشته و ده ها هزار نفر را مصدوم و بی خانمان می کند.

در کشور ما ایران در خرداد سال 1369 در شهرهای منجیل و رودبار استان گیلان زلزله ای به بزرگی 7.2 ریشتر سبب کشته شدن 35 هزار نفر شد؛ پس از آن زلزله های مخرب دیگر مانند زلزله های اردبیل ، آوج و بم جان هزاران نفر از هموطنانمان را گرفت.

در کشور ما بحث مقابله با زلزله معمولا وقتی داغ می شود که یک زلزله بزرگ اتفاق بیافتد اما بعد از مدتی دوباره به دست فراموشی سپرده می شود. به راستی برای مقابله با این بلای طبیعی چه باید کرد؟

طبق مطالعه انجام شده در این زمینه، در زلزله های اتفاق افتاده در دنیا بیش از 90 درصد مرگ و میرها به علت ویران شدن ساختمان هایی است که انسان ها از آن ها به عنوان محل زندگی و یا محل کار و غیره استفاده می کنند. بنابراین یکی از راه های مهم مقابله با زلزله کاهش و تلفات آن استفاده از ساختمان هایی استاندارد از نظر مهندسی زلزله می باشد. همچنین آموزش و آگاهی مردم در خصوص راه های مقابله با زلزله نیز حائز اهمیت می باشد.

چگونه خود را برای زلزله آماده کنیم؟

بر اساس مطالعه پژوهشی صورت گرفته، تا کنون مطالب بسیار زیادی را درباره اینکه چگونه خود را برای زلزله آماده کنیم دیده و خوانده اید. متاسفانه بسیاری از این مطالب ترجمه متون مربوط به کشورهای پیشرفته است که بدلیل شرایط خاص کشور ایران چه از نظر روحی روانی و چه از نظر منطقه و آب هوا و نیز ساخت و ساز قابلیت اجرائی ندارند. جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران (www.EHRSI.com) دستور العمل جامعی را برای مردم ایران تهیه کرده است.

واقعیت این است که، برای آن که بتوانید با زلزله روبرو شوید باید هر آنچه در مورد زلزله نیاز دارید را بی‌آموزید آنگاه دیگر روبرو شدن با آن غیر ممکن نخواهد بود!

اما برای مقابله با زلزله چگونه بسازیم؟ نکته مهمی که همیشه جای بحث دارد چرا که بخش عمده ای از صدمات و تلفات در زلزله به دلیل عدم استحکام ساختمان‌ها رخ می دهد؛ بر پایه یافته‌های مهندسین مشاور سرمایه‌گذاری مسکن از یک مطالعه تحقیقاتی، زلزله در کشورهای پیشرفته خصوصا در زمینه ساختمان که درگیری نزدیکی هم با زلزله دارند ، همچون ژاپن و امریکا تقریبا مهار شده است، آنان توانسته اند با بهینه سازی ساختمان هایشان و رعایت اصول ایمنی در ساخت و نظارت بر اجرا به نقطه ای برسند که بگویند در کشور ما زلزله بلا نیست.

مطالعه تحقیقاتی مذکور حاکی از آن است که به طور کلی نکات ایمنی در ارتباط با کاهش خطرات زلزله که باید در نظر داشته باشیم شامل موارد زیر می باشد:

نکات مربوط به پیش از وقوع زلزله

ساختمان ها را بایستی به دور از گسل بنا کرد و اگر مجبور شویم که ساختمان ها ار بر روی گسل ها بنا نماییم باید طوری ساخته شوند که در مقابل زلزله های قوی آن منطقه که بر اساس محاسبات زلزله شناسی مشخص می گردند، مقاومت داشته باشند.

اصول مهندسی زلزله را در مورد تمامی ساختمان ها باید اجرا کنیم.

نصب و راه اندازی سیستم های مربوط به برق و گاز و آب ساختمان با توجه به اصول مهندسی زلزله انجام گیرد.

محکم کردن وسایل خانگی مانند کمد و یخچال و اشیا و ظروف سنگین وزن و لوازم سقوط کننده مانند لوسترها، ساعت دیواری

نگهداری مواد آتش زا و مواد شیمیایی در مکان های مورد اطمینان و حتی الامکان به دور از محل زندگی و کار

حداقل در یک سال یک وضعیت مشابه با زمان وقوع زلزله تمرین و تکرار گردد تا به هنگام وقوع زلزله دچار دست پاچگی و سردرگمی نشویم.

کمک‌های اولیه مربوط به زلزله زدگان را آموزش ببینیم.

نکات مربوط به هنگام وقوع زلزله

اگر احساس می کنید که می توانید خودتان را به فضای خارج از ساختمان، حداکثر در مدت 10 ثانیه برسانید، این کار را انجام دهید ولی اگر این عمل برایتان مقدور نمی باشد، سعی کنید در داخل ساختمان در جای مناسب پناه بگیرید. مثلا زیر میز محکمی، یا در وسط در یا چسبیده به دیوار

کنار اشیا سنگین وزن و بدون تعادل و قابل سقوط پناه نگیرید.

به هیچ وجه از آسانسور جهت فرار یا پناهگاه استفاده نکنید.

از تیرهای برق و ایستگاه فشار قوی برق دور شوید.

-اگر دانش آموز هستید در زیر میز و نیمکت پناه بگیرید.

نکات قابل توجه پس از زلزله

پس از وقوع زلزله اگر سالم هستید باید موارد زیر را با سرعت و دقت اجرا کنند:

به فکر مصدومین و آسیب دیدگان باشید.

برق و آب و گاز محل زندگی را قطع کنید.

نیم نگاهی به پس لرزه ها داشته باشید، چون پس از وقوع هر زلزله اصلی معممولا پس لرزه هایی به وقوع می پیوندند و اگر چه از زلزله اصلی دارای بزرگی کمتری هستند ولی چون ساختمان ها ترک برداشته اند، احتمال خسارت آفرینی بالاست، پس نکات ایمنی را رعایت کنید.

نحوه عملکرد شما در حین زلزله

اگر شما از قبل مسیرهای خروج از ساختمان را در ذهن تکرار کرده باشید و با خانواده به صورت یک مانور چند بار خروج سریع از منزل را انجام داده باشید ، می توانید با اولین لرزش برای خروج از منزل اقدام کنید . البته این در صورتی امکان پذیر است که شما در یک برج و یا آپارتمان بلند مرتبه نباشید ، البته باز هم اگر زلزله ای ضعیف را تجربه کردید پس از پایان آن حتما از خانه بیرون بروید حتی اگر در برج زندگی می‌کنید.

نقاط امن: این نقاط می توانند در صورتی که شما فرصت خروج از منزل را نداشته باشید به داد شما برسند به طور مثال یک میز محکم فلزی یا نهار خوری، گوشه های دیوارهای اصلی و چهار چوب در را میتوان از نقاط امن نامید شرح کامل این نقاط رامی‌توانید با مطالعه بخش ایمن سازی سایت در منزلتان بیابید.

نقاط خطرناک به هنگام وقوع زلزله

خطرناک ترین نقاط هنگام زلزله، بیرون ساختمان در راهروها و کوچه ها و در کنار بیرونی دیوارهاست. بیشترین جراحات و سوانح ناشی از زلزله، در نتیجه فرو ریختن دیوارها، پرت شدن خرده های شیشه و افتادن اجسام است.

بیشتر مرگ و میرها زمانی اتفاق می افتد که مردم به سمت بیرون ساختمان می روند. مرگ، معمولا در اثر افتادن اجسام، از دیوار در حال ریزش اتفاق می افتد. حرکات زمین حین زلزله بسیار بعید است که عامل مرگ یا جراحت باشد.

بهترین راه محافظت حین زلزله، قرار گرفتن در زیر مبلمان، میز یا نیمکت می باشد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000