پیام فایل‌ های «سبز» در بازار مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۸/۳۰
عمده فایل‌ های زیر قیمت در بازار مسکن آبان‌ ماه به واحدهای با سن بنای بیش از ۱۰ سال و عمدتا آپارتمان‌های بیش از ۱۵ سال اختصاص دارد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن به نقل از «دنیای اقتصاد»، عمده فایل‌ های زیر قیمت در بازار مسکن آبان‌ ماه به واحدهای با سن بنای بیش از ۱۰ سال و عمدتا آپارتمان‌های بیش از ۱۵ سال که امکان اخذ تسهیلات صندوق یکم مسکن برای آنها وجود ندارد، اختصاص یافته و در گروه سنی واحدهای زیر ۱۰ سال یافتن آپارتمان با بهای پیشنهادی پایین‌تر از قیمت معاملات اخیر هر منطقه، بسیار دشوار است.

یکی از موتورهای جست‌ و جوی معتبر ملکی بر اساس آنالیز قیمت آخرین معاملات مسکن در هر منطقه و میانگین‌گیری از قیمت‌های قطعی آپارتمان، فایل‌های عرضه شده در سامانه مجازی بازاریابی ملک را دسته‌ بندی می‌کند؛ به این ترتیب که فایل‌های «سبز» به واحدهایی که کمتر از قیمت مورد انتظار منطقه قیمت‌گذاری شده است اختصاص دارد و در مقابل فایل‌هایی که قیمت پیشنهادی آنها بالاتر از قیمت قطعی عرف منطقه باشد، با رنگ «قرمز» نمایش داده می‌شود.

بررسی فایل‌های عرضه شده در این سامانه که در حال‌ حاضر شامل بیش از ۱۸۰ هزار آپارتمان می‌شود، حاکی از این است که کانون فایل‌های زیر قیمت در بازار مسکن کنونی بر اساس سن بنا تعریف شده است به نحوی که بیش از ۸۰ درصد این فایل‌ها مربوط به آپارتمان‌های با سن بنای بیش از ۱۰ سال است. به این ترتیب در حالی‌که تجربه دو سال اخیر نشان داده حتی در شرایط پیش‌ رونق نیز همواره فایل زیر قیمت در مناطق مختلف حتی در گروه تازه‌ سازها قابل جست‌ و جو بوده است، اکنون فایل زیر قیمت با سن بنای زیر ۱۰ سال بسیار کمیاب شده و تعداد آنها به صفر میل می‌کند. از طرفی در بازار کنونی مسکن فایل‌های قرمز (با قیمت پیشنهادی بالاتر از عرف منطقه) نیز وجود دارد، اما تعداد آنها زیاد نیست. در عوض عمده قیمت‌های پیشنهادی فروش آپارتمان در حال‌ حاضر در محدوده مورد انتظار بر اساس آخرین معاملات انجام شده در هر منطقه قرار دارد.

مجموعه داده‌های فوق حاوی این پیام است که در حال‌حاضر فروشنده‌های مسکن روی قیمت‌های پیشنهادی خود اصطلاحا «سفت‌ تر» شده‌اند و حاضر به عرضه زیر قیمت برای فروش نیستند. آنها امیدوار هستند که در کوتاه‌ ترین زمان ممکن بتوانند ملک خود را به قیمت بفروشند و دلیلی برای کاهش قیمت پیشنهادی نمی‌بینند. خریداران نیز ناگزیر هستند انتخاب خود را از میان واحدهای «به‌ قیمت» در هر منطقه انتخاب کنند، مگر اینکه بخواهند زمان زیادی را به جست‌ و جو برای یافتن آپارتمان زیر قیمت صرف کنند. البته در همین بازار نیز واحدهای زیر قیمت با سن بنای کمتر از ۱۰ سال بعضا ملاحظه می‌شود. اما این واحدها متعلق به فروشنده‌های پول‌ لازم که از سود بیشتر می‌گذرند تا ملک را زودتر به پول تبدیل کنند، نیست؛ بلکه اغلب به‌ دلیل قرار گرفتن در یک معبر خاص که به‌ دلیل ویژگی‌هایی همچون عرض کم معبر یا بافت قدیمی، زیر قیمت دیگر واحدهای واقع در آن محله فایل شده است یا آپارتمان‌هایی که مشکل نقشه یا بعضا سند اوقافی و قولنامه‌ای دارند، حتی در صورت نوساز بودن با قیمت پیشنهادی سبز در بازار عرضه می‌شوند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000