مقام معظم رهبری در بازدید از مناطق زلزله‌ زده تاکید کردند

بازسازی مناطق تخریب‌ شده با «مدیریت متمرکز»

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۸/۳۰
حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین ساعات روز گذشته برای بازدید از مناطق زلزله‌ زده به‌ صورت سرزده وارد کرمانشاه شدند.
پایگاه خبری بانک مسکن

رهبر انقلاب اسلامی ابتدا در شهر سرپل ذهاب حضور یافتند و از مناطق خسارت‌ دیده بازدید کردند. ایشان سپس در جمع مردم داغدار و مصیبت‌ زده سرپل ذهاب حاضر شدند و دقایقی در جمع آنان سخنرانی کردند. حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای خطاب به مردم گفتند: بسیار مایل بودم که در زمان شادی دل‌ها و خرمی زندگی به شهر شما مردم مهربان و با وفا بیایم نه در شرایطی که دچار غم و بلا و چنین مصیبت شدیدی هستید. رهبر انقلاب اسلامی با ابراز همدردی با یکایک دل‌های داغدار در شهرها و روستاهای آسیب‌ دیده افزودند: با غم شما، دل‌های ما پر از غم و افکار ما نیز گرفتار شد.

ایشان با اشاره به مقاومت و ایثار و ایستادگی مردم استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس، خاطر نشان کردند: این اولین باری نیست که شهر شما مردم صبور و مهربان و شهرهای اطراف آن دچار چنین مشکلاتی شده است؛ بلکه شما در دوران جنگ تحمیلی نیز محکم و استوار، مردانگی و استقامت و پهلوانی خود را در مقابل درد و رنج‌ها نشان دادید و امروز نیز نشان خواهید داد. حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای گفتند: انسان‌های بزرگ و دلاور در مقابل حوادث می‌ایستند و آن حوادث را مغلوب اراده خود می‌کنند، بنابراین اگر چه زلزله، بلا و مصیبت بزرگی است که با ویرانی، همه را داغدار و مصیبت‌ زده می‌کند؛ اما همین زلزله در اثر ایستادگی مردم و تلاش آنان برای تجدید حیات و آبادانی و عمران می‌تواند به یک نعمت تبدیل شود. رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه می‌توان با ایستادگی در مقابل مشکلات و بهره‌گیری از ظرفیت‌های عظیم ملت در مقابل بلایای طبیعی و تحمیلی ایستادگی کرد، افزودند: این حادثه، ملت ایران را به حرکت در آورد و مردم در همه نقاط کشور، با احساس اینکه دلشان در کرمانشاه است و به کرمانشاه مدیونند، به قدر وسع و توان خود به وظیفه کمک‌ رسانی عمل کردند. ایشان افزودند: مسوولان به‌ ویژه در برخی بخش‌ها در این حادثه خوش درخشیدند و کار و تلاش کردند و در همان ساعات اول حادثه، ارتش در شهرها و سپاه در روستاها با حضور موثر، به یاری افراد زیر آوار مانده شتافتند اما من به این حد از تلاش‌ها قانع نیستم؛ بنابراین مسوولان بخش‌های مختلف باید تلاش و مجاهدت خود را مضاعف کنند. حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای مردم را به تلاش برای آباد ساختن منطقه و رقم زدن روزگاری بهتر فرا خواندند و خطاب به آنان گفتند: چشم امید را به نیرو، تلاش و قدرت خود معطوف کنید و با تکیه به غیرت خدادادی، زندگی شاد و باطراوتی بسازید.

روستاها بهتر از قبل ساخته خواهد شد

همچنین حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه حضور در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، از روستاهای کوئیک مجید، کوئیک عزیز، کوئیک حسن، سراب ذهاب و قلعه بهادری بازدید کردند. حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای در جمع مردم این روستاها ضمن ابراز همدردی با مصیبت‌ زدگان گفتند: من از ساعات اول حادثه دائما به مسوولان برای رسیدگی به حال مردم سفارش‌های لازم را کردم تا بخشی از مشکلات شما عزیزان حل شود و خوشبختانه نیروهای مسلح و غیرمسلح کارها و تلاش‌های خوبی تا کنون انجام داده‌اند که لازم است این فعالیت‌ها با قوت ادامه یابد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به خسارات سنگین زلزله و نابود شدن کامل برخی از روستاها، افزودند: از اینکه شما جوانان مومن و بانشاط را از نزدیک زیارت کردم بسیار خرسندم و مطمئنم به لطف خدا و با تلاش مسوولان و همت مردم و شما جوانان عزیز، روستاها بهتر از قبل ساخته خواهد شد. ایشان از خداوند متعال، صبر و سکینه و نزول رحمت الهی را برای زنان و مردان غیور و باوفای کرمانشاه مسألت کردند و گفتند: امروز ما در این تلخی‌ها و غم‌ها با شما شریک هستیم و امیدواریم بتوانید زندگی را از نو بسازید تا در شادی‌ها نیز با شما شریک باشیم و این حادثه، بهانه‌ای برای تخفیف آلام روستاهای کرمانشاه شود که پیش از زلزله نیز مشکلات زیادی داشتند.

مردم آسیب‌ دیده باید پیشرفت کار را حس کنند

همچنین حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای بعد از بازدید از مناطق زلزله‌زده در جلسه رسیدگی به مشکلات زلزله‌زدگان در جمع مسوولان استانی و محلی و جمعی از فرماندهان نظامی و انتظامی، وظایف مسوولان را در قبال زلزله‌ زدگان استان کرمانشاه، بسیار سنگین خواندند و تاکید کردند: مهم‌ ترین اولویت کنونی، مساله تامین مسکن زلزله‌ زدگان و بازسازی مناطق تخریب‌ شده و آسیب‌ دیده است که باید با پشتیبانی دستگاه‌های مختلف نظامی و غیر نظامی و با مدیریت متمرکز و کار جهادی و با سرعت عمل لازم، انجام گیرد. ایشان با تاکید بر اینکه مردم آسیب‌ دیده باید پیشرفت کار را حس کنند، گفتند: در این زمین‌ لرزه، وسعت مناطق آسیب‌ دیده زیاد است و اگر چه شهر سرپل ذهاب و برخی شهرهای دیگر خسارات سنگینی دیده‌اند، اما برخی روستاها به کلی ویران شده‌اند که حادثه مهمی است. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مصائب و سختی‌ها و گرفتاری‌های زلزله‌زدگان افزودند: ما چون خودمان به حادثه زلزله مبتلا نشده‌ایم، شاید متوجه مصیبت زلزله‌زدگان نشویم. کسانی که تا دیروز در کنار خانواده خود در یک مسکن، با آرامش زندگی می‌کردند، به یکباره هم زندگی خود را از دست داده‌اند و اکنون در فصل سرما همه زندگی آنان در یک چادر خلاصه شده است.

حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه باید اهمیت این حادثه را متوجه شد تا بتوانیم به اهمیت وظایف خود پی ببریم، خاطر نشان کردند: در حوادثی همچون زلزله، یکی از موارد مورد نیاز در همان ساعات اولیه، موضوع نجات است که در این منطقه به‌ دلیل حضور به‌ موقع ارتش، سپاه و نیروی انتظامی، مساله نجات تقریبا به شکل قابل‌ قبولی انجام شد. ایشان خاطر نشان کردند: با توجه به بازدیدی که از برخی مناطق زلزله‌ زده داشتم و با توجه به گستردگی منطقه آسیب‌ دیده، اگر موضوع نجات در همان ساعات اولیه به سرعت انجام نمی‌گرفت، تلفات قطعا چندین برابر میزان فعلی بود. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد خود با مسوولان دولتی در زمان زلزله بم گفتند: در پی آن جلسات، ستاد مدیریت بحران شکل گرفت تا در همان لحظات اولیه حوادث طبیعی، این ستاد وارد عمل شود.

حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای، موضوع «امداد» را بعد از موضوع «نجات» یکی دیگر از مسائل مهم در حوادث و بلایای طبیعی برشمردند و افزودند: اگر چه در امداد نیز سرعت مورد نیاز است اما امداد، فوری و تمام‌ شدنی نیست زیرا در هر برهه از زمان، بخش‌های مخصوص به خود را دارد.

ایشان تاکید کردند: در حادثه‌ای همچون زلزله، در مراحل اولیه امداد، تامین نیازهای فوری همچون غذا، آب، امکانات زندگی و لباس مورد توجه است اما بعد از این مراحل، مهم‌ترین مرحله جمع‌آوری نخاله‌ها در شهرها و روستاها و سپس تامین مسکن است که کار عظیم و دشواری است و باید حتما انجام گیرد. رهبر انقلاب اسلامی، سرعت عمل در ساخت خانه‌های مردم آسیب‌ دیده و همچنین تامین وسایل گرمایشی را ضروری برشمردند و خاطر نشان کردند: برای انجام این مسوولیت سنگین، مدیریت متمرکز لازم است. حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای با قدردانی از زحمات مسوولان به‌ ویژه دستگاه‌ها و نهادهایی که کمر همت بستند و از همان ابتدای حادثه به‌ طور جدی وارد عمل شدند، گفتند: علاوه‌ بر تمرکز مدیریت، کار جهادی و پیگیری مستمر کارها و سرعت عمل باید در دستور کار مسوولان قرار گیرد.

پایگاه اطلاع‌ رسانی دفتر مقام معظم رهبریارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000