بیش از ۱۱۳ هزار واحد مسکونی شهری‌ و‌ روستایی در سال‌ های ۹۴ تا کنون خسارت دیدند

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۹/۰۴
مجموع واحدهای مسکونی خسارت‌ دیده در سال‌ های ۹۴ تا کنون بر اثر حوادث‌ طبیعی، ۱۱۳ هزار و ۱۰۱ واحد بوده است .
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن به نقل از وزارت راه و شهرسازی، عزیزالله مهدیان معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب‌ اسلامی، آخرین اقدامات بنیاد را در رابطه با بازسازی مناطق حادثه‌ دیده تشریح کرد و گفت: کل واحدهای خسارت‌ دیده از سال ۹۴ تا کنون ۵۴ هزار و ۸۰۶ واحد احداثی و ۵۸ هزار و ۲۹۵ واحد تعمیری است که جمع آنها ۱۱۳ هزار و ۱۰۱ واحد می‌شود.

معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب‌ اسلامی ادامه داد: تسهیلاتی که در قالب اعطای تسهیلات پیش‌ بینی شده نیز بالغ بر ۱۹۱ میلیارد تومان در مناطق شهری و روستایی است و بلاعوض برای آن ها نیز حدود ۳۵ میلیارد تومان است که برای سال‌های ۹۴ و ۹۵، ۵۰ درصد تسهیلات و برای سال ۹۶ نیز ۲۰ درصد ابلاغ شده است.

مهدیان افزود: در سال‌های ۹۴ و ۹۵، حدود ۳۲ حادثه در کل کشور رخ داد که بازسازی مسکن‌های حادثه‌ دیده در مناطق شهری زیر ۲۵ هزار نفر و روستایی بر اساس قانون به بنیاد محول شد.

وی گفت: در سال ۹۴ وظیفه بنیاد برای احداث و تعمیر واحدهای مسکن، ۱۱ هزار و ۸۲۹ واحد شهری و روستایی احداثی و ۲۱ هزار و ۵۶۲ واحد تعمیری و در سال ۹۵ نیز ۱۵ هزار و ۹۳۲ واحد احداثی و ۳۴ هزار و ۷۷۶ واحد تعمیری بود که در مجموع بخشی از تسهیلات و بلاعوض‌ها تامین و پرداخت شده و عملیات نیز در حال انجام است.

مهدیان ادامه داد: پیش‌ بینی می‌کنیم که تا پایان سال جاری پرونده‌های واحدهای خسارت‌ دیده سال‌های ۹۴ و ۹۵ بسته شود و بازسازی خاتمه پیدا کند.

معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب‌ اسلامی با اشاره به این مطلب که بلاعوض‌ها در حدود ۵۰ درصد به بنیاد پرداخت شد و با همان مبلغی که توسط دولت تامین شد، بازسازی مناطق حادثه‌ دیده از سال‌های ۹۴ تا کنون در حال انجام است، گفت: در سال ۹۶ جمع بالغ بر ۲۷ هزار واحد شهری و روستایی در اثر حوادث‌ طبیعی تخریب شدند که تعمیری‌های سال ۹۶ نیز ۱۹۷۵ واحد هستند.

مهدیان ادامه داد: تامین منابع واحدهای خسارت دیده سال ۹۶ نیز تا کنون در حدود ۲۰ درصد تامین شده است که امیدواریم تا پایان سال، تخصیص‌ها به طور کامل انجام شود. در عین‌ حال، به رغم عدم‌ تخصیص ۱۰۰ درصدی، کار بازسازی مناطق حادثه‌ دیده سال ۹۶ نیز شروع شده است.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که بنیاد در بازسازی مناطق حادثه دیده سال جاری داشته است مربوط به خراسان‌ شمالی است که چون اعطای تسهیلات کامل ابلاغ نشده است بنیاد در آن استان با مشکلاتی مواجه است.

مهدیان گفت: تسهیلات بازسازی مناطق حادثه‌ دیده ۳۰ میلیون تومان تسهیلات و ۶ میلیون تومان بلاعوض است که مبلغ ۳۰ میلیون تومان هنوز ابلاغ نشده است و همچنین از بلاعوض نیز به جای ۶ میلیون تومان برای هر واحد تنها یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت شده است که همین مساله، مشکلات جدی را برای بنیاد و برای آغاز عملیات بازسازی خراسان‌ شمالی ایجاد کرده است.

وی افزود: تسهیلات مسکن روستایی ابلاغ و تا حد قابل توجهی اعطا شده است و خوشبختانه در مناطق روستایی کار بازسازی در حال انجام است اما در برخی از مناطق شهری به دلیل عدم ابلاغ کارها باقی مانده‌اند و عملا امکان اینکه تسهیلات روستایی نیز در اختیار مسکن‌های حادثه‌ دیده شهری قرار بگیرد تا کار آن مناطق نیز شروع شود وجود ندارد که این موضوع مشکلاتی را در خراسان شمالی ایجاد کرده است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000