سرعت هیات دولت در تصویب اعتبارات برای زلزله زدگان بی سابقه بود

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۶/۰۹/۰۴
رئیس بنیاد مسکن در نشست با خبرنگاران از تلاش های دولت برای بازسازی مناطق زلزله زده تجلیل کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن در نشست با خبرنگاران ضمن تقدیر از تلاش های دولت در زمینه امداد رسانی به زلزله زدگان گفت: هیات دولت پس از بازدید رئیس جمهور از مناطق زلزله و در حقیقت دو روز پس از وقوع زلزله کمک های دولتی برای بازسازی مناطق را به تصویب رساند که این خود امری بی سابقه بود. رئیس جمهور پس از بازدید از مناطق زلزله زده به من گفتند که دست شما برای بازسازی مناطق زلزله زده کاملاً باز است.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن به نقل از برنا، علیرضا تابش با اشاره به اینکه در برآوردی که از خسارت‌ زلزله کرمانشاه به دست آمده است 30 هزار و 500 واحد مسکونی دچار آسیب شدند، گفت: در برآوردهای انجام شده که آن را مبنای اقدامات خود قرار داده‌ایم، 15 هزار و 500 واحد مسکونی غیرقابل تعمیر هستند که 4 هزار و 500 واحد آن مسکن شهری و 11 هزار واحد مسکونی در روستاها هستند.

تابش با تأکید بر اینکه بازسازی و تعمیر واحدهای تجاری در شهر و روستا که حدود 15 هزار واحد است با اعطای تسهیلات کار بازسازی آن ها آغاز خواهد شد، گفت: در جلسه هیأت وزیران مصوبه‌ای برای تأمین تسهیلات و کمک‌های بلاعوض صورت گرفت، بنابراین برای پرداخت تسهیلات مبلغ 767 میلیارد و 500 میلیون تومان تسهیلات بانکی ارزان قیمت با نرخ سود 4 درصد تصویب شد که مقرر شد در اختیار بنیاد مسکن قرار گیرد.

رئیس بنیاد مسکن با بیان اینکه بانک مرکزی این مصوبه را به بانک‌های عامل ابلاغ کرده، گفت: یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای دریافت تسهیلات، سفته زنجیره‌ای است که در این مصوبه به آن تأکید شده است، بنابراین از هفته آینده پرداخت کمک‌های بلاعوض آغاز و به حساب افراد واریز خواهد شد.

به گفته وی، از هفته آینده تشکیل پرونده برای پرداخت تسهیلات نیز آغاز و مراحل پرداخت انجام خواهد شد.

تابش ادامه داد: سقف فردی این تسهیلات برای بازسازی اماکن روستایی که حدود 11 هزار واحد مسکونی است، 25 میلیون تومان و برای 4 هزار و 500 واحد شهری 35 میلیون تومان است.

وی ادامه داد: سقف پرداخت تسهیلات برای واحدهای تجاری آسیب‌دیده که نیازمند تعمیر هستند 12 میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: برای تعمیر لوازم خانگی نیز 10 میلیون تومان تسهیلات پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به پرداخت کمک‌های بلاعوض در همان مصوبه هیأت وزیران 281 میلیارد و 616 میلیون تومان که به صورت هزینه‌ای در اختیار بنیاد مسکن قرار خواهد گرفت، گفت: برای احداث 11 هزار واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد 5 میلیون تومان و برای 4 هزار و 500 واحد مسکونی شهری نیز به ازای هر واحد 6 میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

تابش خاطر نشان کرد: در جهت پرداخت کمک‌های بلاعوض برای مرمت و تعمیر 15 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی به ازای هر واحد مسکونی 2 میلیون تومان و برای تعمیر لوازم خانگی برای این تعداد واحد مسکونی به ازای هر واحد 2 میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

به گفته وی، در راستای پرداخت کمک‌های بلاعوض برای تأمین اسکان موقت زلزله‌زدگان، برای 11 هزار واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد 3 میلیون تومان و برای 4 هزار و 500 واحد مسکونی شهری برای اسکان موقت 5 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت خواهد شد.

تابش با تأکید بر اینکه بعد از سفر مقام معظم رهبری به مناطق زلزله‌ زده، تحول خوبی در رسیدگی به زلزله‌ زدگان صورت گرفته است، گفت: 9 استان ستاد معین در منطقه مستقر شدند تا اقدامات آواربرداری را به نحو احسن انجام دهند.

وی با بیان اینکه شیوه بازسازی بنیاد مسکن، مدیریت احداث واحدهای مسکونی آسیب‌ دیده و دادن مشاوره خواهد بود، گفت: بنیاد مسکن پیگیری‌های لازم برای تأمین مصالح، انتخاب پیمانکاران خواهد بود، بنابراین مدیریت هزینه بر عهده مالکان خواهد بود و بنیاد مسکن به نیابت از مالک هزینه نخواهد کرد. پول در اختیار مالکان قرار خواهد گرفت و آن ها خودشان هزینه خواهند کرد.

وی ادامه داد: وظیفه بنیاد مسکن کمک به تأمین اسکان موقت، کمک به آواربرداری واحدهای تخریب‌ شده، تهیه طرح‌های ساختمانی، فراخوان گروه‌های کار برای تأمین نیروی انسانی، انجام کنترل‌های فنی و حسن انجام کار از طریق هدایت تشکل‌ها خواهد بود، پس خواهشی که از مردم منطقه داریم این است که برای سرعت دادن به بازسازی منطقه، افرادی که در فروش مصالح ساختمانی فعالیت می‌کردند به منطقه بازگردند.

وی تأکید کرد: خواهش ما در خصوص کمک‌های مردمی که ارزش معنوی دارد این است که افرادی که قصد کمک دارند، با مراجعه به ستاد معین بنیاد مسکن، از آن ها برای اینکه چگونه کمک‌های خود را توزیع کنند مشورت بگیرند.

وی در مورد روند بازسازی ساختمان های تخریب شده در زلزله کرمانشاه گفت: مسکن مهر در حوزه وزارت راه و شهرسازی است، بنابراین بنیاد مسکن به این حوزه ورود نکرده است، اما از چند روز آینده بنیاد مسکن به بازسازی واحدهای مسکن مهر ورود خواهد کرد، بنابراین طبق هماهنگی که با وزارت راه و شهرسازی صورت خواهد گرفت، آواربرداری و بازسازی را در واحدهای مسکن مهر همانند سایر واحدهای مسکونی آغاز خواهیم کرد.

تابش در مورد بیمه واحدهای جدید احداثی در مناطق زلزله زده گفت: بحث ورود بیمه به ساخت و ساز بحث درستی است. تمام واحدهای ساخته شده توسط بنیاد مسکن چه بخش شهری و چه روستایی بیمه خواهند بود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000